Затвориха пунктовете за вторични суровини

Публикувано на вт, 15 юли 2014
4045 четения

Лицензираните площадки за скрап затвориха, вече не изкупуват метални отпадъци от гражданите.

Големите пунктове за изкупуване на вторични суровини вчера спряха работа. Причината е, че в сила влезе забраната за предаване на отпадъци от гражданите срещу заплащане на лицензираните площадки за скрап.
Спряхме работа поне за една седмица, изчаквайки дали няма да се нормализира ситуацията. Освободил съм от работа повече от 10 човека, каза потърсен за коментар Кирил Дашев, опериращ на една от най-големите площадки за черни и цветни метали във Велико Търново.
От 14 юли търговците ще могат да изкупуват цветни метали и старо желязо само от фирми, като за отпадъците трябва да има документ за произход. Гражданите ще трябва да предават безвъзмездно своите метални отпадъци или стари електроуреди на общински площадки.
Влиза в сила и още едно ограничение в търговията – на предаващите отпадъци да им се плаща само по банков път. От рециклиращия бранш обаче не са съгласни с измененията в закона. Какво да правя с хората, които ми звънят, че имат за предаване печка или бойлер, отделно е голямото бавене с безкасовите плащания, коментира ситуацията Дашев.
В края на миналата седмица представителите на бизнеса с метални отпадъци предложиха няколко основни корекции на Закона за управление на отпадъците, но те не влязоха в пленарна зала за гласуване от депутатите. Да отпадне текстът, според който гражданите са длъжни да предават отпадъците си безплатно и само на общински площадки или чрез компании за разделно събиране на отпадъци, както и да отпадне безкасовото плащане за сделки с отпадъци, поискаха от Българската асоциация по рециклиране.
До такива промени така и не се стигна, а влезлите вече в сила ограничения заплашват работата на компаниите в този сектор. От бранша заплашват с масови протести, ако не бъдат разгледани предложенията за поправка в закона.
От ограниченията в закона страдат легалните фирми, но не и пунктовете от сивия сектор, които, ако не се затегне контролът, ще продължат да си работят. Хората няма да спрат да предават старо желязо. Не можем да си позволим да работим при сегашните ограничителни условия на закона, защото глобите започват от 3000 лева нагоре, коментира Кирил Дашев.
Според Закона за управление на отпадъците до 13 юли тази година общините трябваше да са направили площадки за безвъзмездно предаване на отпадъци от домакинствата.
Във Велико Търново няма и не се очаква скоро да има пункт и площадка, където хората безплатно да си предават рециклируемите отпадъци от бита – старо желязо, печки, пластмаса, лампи, батерии и др. Отреден е общински терен от 2 декара в промишлената зона Дълга лъка, има влязъл в сила подробен устройствен план, но все още водим преговори с чуждестранен инвеститор за изграждане и експлоатация на обекта, посочи Зорница Кънчева, началник-отдел “Околна среда” в Община В. Търново. За да заработи такъв обект, е нужна инвестиция от порядъка на 1 милион лева, които Общината не може да си позволи. Много важен е и въпросът по лицензирането и сключването на договори за предаването за преработка на събраните от домакинствата отпадъци, коментира Кънчева. По думите й общинската площадка се очаква да заработи най-рано напролет догодина.
С въведените ограничения за изкупуване на метали от гражданите очакваме значително намаляване на кражбите, посочи Илиян Личев, директор на областната дирекция на МВР.
Години наред селата в региона бяха подложени на масови набези на крадци, които опустошаваха къщи за медни и бакърени съдове и други метални предмети. Големи щети апашите нанасяха и с кражбите на жици, на проводници и на кабели, с което оставяха цели населени места без ток и телефони. Дали новият закон ще спре посегателствата, само времето ще покаже.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново