Женя Хаджистоянова: Стволовите клетки могат да лекуват над 85 заболявания

Публикувано на пт, 24 февр. 2017
1656 четения

В лабораторни условия вече се правят опити за създаване на биологични органи, които да бъдат трансплантирани след това в човешкия организъм

Все повече семейства желаят да съхранят стволови клетки от пъпната връв на децата си. А те могат да лекуват над 85 заболявания и дават шанс за нов живот, разказа пред “Янтра ДНЕС” Женя Хаджистоянова, медицински представител на частна банка за съхранение на стволови клетки във Великобритания. Сами по себе си стволовите клетки са резервните части на нашия организъм и при необходимост могат да се превърнат в различни видове клетки. Обичайно те се намират в костния мозък, но могат да се вземат и от пъпната връв след раждане, а също от денталната пулпа на млечен зъб. Със стволовите клетки вече успешно се лекуват инфаркт, инсулт, аутизъм, рак, диабет, сърдечна недостатъчност. Биологичният материал се използва също за регенерация на кръвта, затова има успехи при левкемиите. Освен това стволовите клетки могат да лекуват детска церебрална парализа, белодробни и сърдечносъдови заболявания, прилагат се при експериментални изследвания за терапии на болестта на Алцхаймер, Паркинсон, диабет и др.
Женя Хаджистоянова коментира, че независимо от повишения интерес към съхраняването на стволови клетки, много хора у нас не са запознати с ползата от такава биологична банка. След раждането от пъпната връв могат да се вземат два вида стволови клетки. Едните се намират в кръвта на самата пъпна връв и клетките се наричат хемопоетични. Те имат приложение за терапия на хематологични и имунологични заболявания. Другите – мезенхимни, се изолират от тъканта на самата пъпна връв и родителите могат да изберат дали да съхранят за детето си и двата вида стволови клетки, или само едните. Но световната медицина познава много случаи, когато в семейство се ражда нарочно второ дете, от пъпната връв на което се изолират стволови клетки, които помагат за излекуване на по-голямото братче или сестриче, което развива тежка болест. Такъв е примерът в Йордания, където през 2014 г. със стволови клетки на сестричка, е излекувано братчето, което страда от анемия на Фанкони. А това е заболяване, при което костният мозък не може да произвежда здрави кръвни клетки. Трансплантацията е направена в трансплантационния център “Крал Хюсеин” в йорданската столица. Само след месец 16-годишното момче вече спортува и живее нормален живот. То е напълно излекувано. Този положителен резултат дава надежда на учените и много семейства.

Двата вида стволови клетки от пъпната връв не са взаимно заменяеми,

лекуват различни болести. Хемопоетичните клетки се използват предимно за лечение на кръвни и автоимунни заболявания . Успешно се лекуват и онкологични заболявания като лимфом и др. С мезенхимните стволови клетки вече се правят успешни опити и изследвания за лечение на диабет и детска церебрална парализа. За интересно наблюдение разказва проф. Роджър Дейнти, основател на първата акредитирана семейна банка за стволови клетки “Фючър хелт” във Великобритания. В случая 400 деца с ДЦП в Щатите са били подложени на стволова терапия. След това при 391 от малките пациенти състоянието се е подобрило, най-вече на двигателната активност. Но засега няма 100-процентово излекуване, въпреки това резултатите са доста обнадеждаващи, обясни Хаджистоянова.
Мезенхимните клетки се прилагат основно за регенерация на кости, кожа, мускули, хрущал. В момента в Англия лекарите са на път да преодолеят проблема на деца, които се раждат с увредена сърдечна клапа. Досега са се прилагали животинска или пластмасова клапа, но когато детето порасне, тези клапи остават същите и се явява застрашителен дисбаланс в организма . Ако едно дете с такъв проблем има съхранени мезенхимни стволови клетки, инжектирани след това в сърдечната област, те възстановяват увредената сърдечна клапа за кратко време. Няма рискове за отхвърляне на транспланта, тъй като е използван биологичен материал.
Когато се наложи трансплантация на стволови клетки на пациент, до 24 часа след постъпване на искането от родителите, въпросната биобанка трябва да предостави пробите на съответната клиника. Преди това се прави пълна проверка за автентичността на донора, на банката, за да се избегнат злоупотреби.
Интересен е въпросът дали, когато донорът е и реципиент, неговите стволови клетки не са обременени с въпросното заболяване, проявило се на по-късен етап. Хаджистоянова обясни, че тези клетки от пъпната връв не са подлагани на влиянието на околната среда и на стареене, не са обременени с болестите на възрастния човек. Освен това клетките не са имунологично зрели и могат да се трансформират в други типове клетки, в което е тяхната уникалност.

Стволовите клетки могат да се съхранят до 50 години,

а първите биобанки са стартирали от 1990 г., информира медицинският представител. По стандарти взетият биоматериал от пъпната връв трябва да се достави до 72 часа на съответната лаборатория, за да се запазят клетките жизненоспособни. След това се отделят само стволовите клетки от биологичния материал, които се изследват за жизненоспособност. После се поставят при криоусловия с течен азот от митус 196 градуса. Първата успешна трансплантация със стволови клетки от пъпна връв е била извършена през 1988 г. на 5-годишно момче с анемия на Фанкони. Донорът е неговата новородена сестра. В момента пациентът е жив и здрав и незасегнат от болестта повече от 20 г. Но при правилната обработка и тестване на стволовите клетки, те могат да се използват от децата, от които са взети (автоложна употреба), или от цялото семейство (алогенна употреба). Освен това от особена важност е изборът за биобанка за съхранение на стволовите клетки. Родителите трябва да изискват копие от сертификата или разрешителното за работа на банката. За да бъдат приети тези клетки във всеки трансплантационен център по света, е необходимо банката да има държавни разрешителни за работа като банка за човешки клетки и човешки тъкани и да е сертифицирана от държавен орган, обясни Хаджистоянова. Иначе стволовите клетки няма да бъдат приети за трансплантация от нито една болница.

Когато детето навърши 18 години, то става собственик на стволовите клетки

и може да продължи договора за съхранение. Възможно е този договор да бъде и прекратен. Тогава стволовите клетки се унищожават, те не могат да се даряват, дори за научна собственост, защото са частна собственост. Но ако една родилка иска да дари стволови клетки, може да го направи. В УМБАЛ “Александровска” има такава биобанка. Женя Хаджистоянова подчерта, че стволовите клетки не са панацея, успехът им зависи от самите заболявания, правят се много експерименти и проучвания в тази насока. А постигнатите успехи насочват учените към стволовата терапия. В момента дори се експериментира във външна лабораторна среда да се създават човешки биологични органи от стволови клетки, които после да бъдат трансплантирани в организма, което ще бъде голямата победа над много заболявания.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново