Във Великотърновска област няма нито един детски хирург в четирите болници – в Горна Оряховица, Павликени, Свищов и старата столица, стана ясно след проверка на “Янтра ДНЕС”. Шефът на втора хирургия при МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” д-р Николен Стойнов обясни, че колегите му оперират децата само по спешност, защото такива са разпоредбите. Това означава, че ако дойде едно дете с херния, тъй като няма детски хирург, то трябва да бъде препратено към друга болница, където има такъв специалист. Парадоксът е, че ако пристигне дете със заклещена херния, която е по-сложна операция, тогава хирургът е длъжен да го оперира. Същото се отнася и при апендикса. Ако е хроничен, не може да се оперира, ако е остър – може.
Освен това болницата, ако няма детски хирург, е длъжна да извози детето до друго лечебно заведение със собствен транспорт, когато се налага планова операция. Преди това се уговаря приемането му.
Според д-р Стойнов това е излишно разтакаване и транспортните разходи не са оправдани, тъй като децата могат да се оперират и от общите хирурзи, като това спестява време и както е било преди.
Недалновидни министри и национални консултанти у нас съсипаха специализацията на лекарите, имаше нулев прием за специалностите, а те вече са на изчезване и това продължава вече 10 години, заяви д-р Стойнов. Той посочи, че в нашата област от детските специалности има само един кардиолог, а в областта на гръдната хирургия специалистът е само един. Къде ли не съм писал писма с предложения за промени в стандартите на хирургията, посочи д-р Стойнов. Накрая наистина се направили промени за тесните специалности, но те пращат лекарите първо на изпит, ако има свободни места. След това медиците трябва да специализират 2 години в университетска клиника с 400 лв. заплата, като нямат право да преглеждат допълнително. Кой ще си остави работата и да се приравни с минимална заплата и откъсване от семейството си. По този начин е ликвидирана тясната специализация.
Д-р Стойнов допълни, че лично той е искал да специализира детска хирургия, но условията са твърде неприемливи. Шефът на Втора хирургия допълни, че по същия начин стои проблемът с детските невролози. Такива нямаме в областта и родителите с децата, най-вече с увреждания, са принудени да ходят в Плевен и София.
В. АЛЕКСИЕВА
Във Великотърновска област няма нито един детски хирург
Публикувано на пт, 9 ян. 2015
1432 четения
loading...