Въшки плъзнаха в детски градини и училища в областта. Сигнали за това са подали майки в Регионалната здравна инспекция. Вече е отпаднала наредбата на здравен филтър в детските заведения. Здравните инспектори може да дадат само предписания за профилактика и ограничаване на главовите въшки.
Д-р Анастасия Анастасова, началник на отдела за медицински изследвания при РЗИ, обясни, че за борбата с въшките (педикулозата) има доста препарати в аптеките, но хората продължават да залагат на стария лек – смес по равни количества на газ, олио и оцет. Косата се намазва със сместа, завива се с кърпа и така детето стои 10-12 часа. Но каквито и средства да използваме, механичното премахване на гнидите (яйцата на въшките) е наложително, казва тя.
Заразяването с педикулоза много лесно се пренася от човек на човек. Затова в семейството всички трябва да се проверяват. Според д-р Анастасова единствената профилактика е да се спират от училище и градина опаразитените деца.
Близо 200 деца са заразени с глисти през миналата година в областта, а паразитозата се разраства, съобщи д-р Ирина Млъзева, паразитолог в РЗИ. През 2013 г. опаразитените с ентеробиоза са били 145 деца.
Свищовската община е начело с най-много деца за 2014 г., а общо в областта са изследвани 5222 деца и възрастни.
Глистите или както ги наричат острици се развиват в червата на човека. Заразата става чрез замърсена храна. Човек може да се предпази, ако се къпе и преоблича редовно. Особено внимание трябва да се обърне на хигиената на аналната област и на ръцете, на измиването на плодовете и зеленчуците и предпазване на храните от запрашаване и мухи.
Медиците призовават родителите да обръщат внимание, ако забележат, че децата им имат анален сърбеж, мятат се в леглото, скърцат със зъби, имат болки в корема, безапетитие, упорито безсъние, световъртеж, разсеяност. В този случай трябва да се потърси лекар.
Вася ТЕРЗИЕВА
Въшки плъзнаха в детски градини и училища
Публикувано на пт, 16 ян. 2015
2433 четения
loading...
