От 1 септември 2015 г. отваря врата обновеният сектор “Образна диагностика” в “Диагностично-консултативния блок 1 – Велико Търново” ЕООД (бившата градска поликлиника), който ще разполага и със скенер, съобщи управителят д-р Красимир Попов. Досега структурата беше затворена за ремонт. Подновяването на дейността ще реши един много сериозен проблем на пациентите. Дълго време в града нямаше работещ скенер в доболничната помощ и болните бяха принудени да ходят чак в Свищов да се преглеждат, тъй като там има такава апаратура. Това е свързано с много разходи и време, докато от началото на септември предлагаме на пациентите една качествена и бърза високоспециализирана услуга, подчерта д-р Попов.
Завеждащият на сектора д-р Милко Михайлов разказа, че в момента се извършват последните технически проверки на образната апаратура и сегашните резултати са много добри. Имаме рентгенов апарат, който има и графичен пост с две работни места – с маса за лежащо болни и със статив. Отделно тази уредба има и скопичен пост – апарат, с който ще се правят изследвания за оглед на определения орган. На апаратурата ще се прави и контрастната диагностика на храносмилателния тракт, обясни д-р Михайлов.
Образният сектор разполага и с мамограф, който е в много добро техническо състояние, вече са закупени касети и филми. Продължава да работи остеодензитометърът, който с голяма точност показва плътността на костите и диагностицира дали има остеопения, остеопороза или няма нарушения.
Скенерът е марка “Тошиба” и на него се правят компютърно-томографски изследвания на всички органи – предимно глава, бял дроб, гръден кош, корем, крайници, стави. Обмисляме с колегата ми д-р Валери Александров да сформираме екип, с който да правим и контрастно изследване, допълни шефът на рентгеновия сектор. Тъй като понякога се случват нежелани реакции от самото контрастно вещество, затова в екипа ще има и лекар по вътрешни болести.
Пътят на пациентите до рентгеновата апаратура ще бъде с талони от личния лекар или специалиста, но ще се правят и кешови изследвания. Има утвърдени цени и те са доста прилични. Например, един скенер на глава, корем или бял дроб ще струва 80 лв., ако се плаща кеш. Когато се наложи контрастна диагностика, самият препарат ще се плаща от пациента. В зависимост от качеството на контраста цената е 60, 80, 100 лв. и т.н. Осигуряването му няма да е грижа на пациента, а ще се купува от ДКЦ и ще се заплаща в касата на диагностичния център.
Образното звено разполага още с апаратура, която прави цифрови снимки. Образът е дигитализиран, той може да се контрастира повече, да се извади определен сектор на тялото, образът остава записан, като може да се направи и филм в два размера. Освен диск, ще можем да дадем и филм с дигитално изображение на пациента. Тъй като тези филми са много скъпи, най-вероятно ще има някакво доплащане от страна на болния, каза д-р Михайлов. Вече се дава възможност на рентгенолозите да се консултират и със светила от софийски клиники или други места за определени случаи. Така че слагаме началото и на телемедицината при нас.
Рентгенологът коментира още, че освен много доброто сервизно обслужване на апаратурата има и постоянни профилактични прегледи на екипа от рентгенолози и лаборанти. Досегашните резултати показват, че няма отклонения в здравните показатели на колегите.
Намеренията на ръководството на Диагностичния център са в него да се извършва комплексно лечение на болните. Стараем се да осигурим лекари от всички специалности, имаме разговори със специалисти от софийската болница “Доверие”, каза шефът на “ДКЦ1”.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив
В “ДКЦ 1 – Велико Търново” отваря врата обновеният сектор “Образна диагностика”
Публикувано на пт, 28 авг. 2015
4863 четения
loading...