От седмица Велико Търново остана без скенер за изследване на пациенти от доболничната помощ. Имаше един, който се повреди и не работи. В момента за цялата област от 250 000 души такава апаратура има само в СМДЛ “Гентри” ООД в Свищов. Поради това търновци са принудени да ходят най-вече в Плевен, където им препоръчват местните рентгенолози.
Освен със Свищов, за скенер имаме сключени още два договора с ДКЦ 1 – Велико Търново” и ДКЦ на областната болница, обясни д-р Галина Василева, директор на РЗОК във Велико Търново. Преди време от МОБАЛ обаче прекратили едностранно договора и останал скенерът на “ДКЦ 1 – Велико Търново”. Сега той е повреден и не е ясно кога ще бъде ремонтиран, тъй като не работи скъпа част от апарата. От болницата шефът на ДКЦ-то д-р Николен Стойнов (на снимката) обясни, че техният скенер ще заработи, когато Диагностичният център сключи нов договор със здравната каса. Не е ясно кога ще се случи това, тъй като новият рамков договор за медицинските дейности още не е публикуван в Държавен вестник, обясни д-р Василева. След това един месец е срокът за сключване на новите договори с изпълнителите на медицинската помощ.
Парадоксът е, че държавата даде 7 млн. лв. за изграждане на Регионалния онкоцентър на МОБАЛ, където има скенер, а там преглеждат само хоспитализирани и спешно болни пациенти. Изследвания с направления не се допускат.
Скенерът или компютърният томограф осигурява съвременна диагностика с рентгенови лъчи и срезови образи на вътрешни органи и структури. В днешно време почти няма област в медицината, където да не се използва скенер. Тумори, кисти, инфекции, дегенеративни заболявания на двигателния апарат, фрактури, травми и др. са най-честите заболявания, диагностиката на които вече не може без компютърната томография.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив