“ Доц. Илия Вълков: Мозъчните тумори се увеличават драстично, много от тях се откриват късно”

Публикувано на пн, 22 май 2017
693 четения

За 10 дена правим повече операции, отколкото преди за 3-4 месеца, твърди неврохирургът, който преглежда в “ДКЦ I – Велико Търново”

В последно време мозъчните тумори се увеличават драстично и сега за десет дена направихме 6 операции, отколкото 4 преди за 3-4 месеца, сочат наблюденията на неврохирурга доц. Илия Вълков от Университетската болница в Плевен. Един от водещите специалисти преглежда в “ДКЦ I – Велико Търново” в старата столица. Проблемът е, че много от пациентите стигат късно да неврохирурга, преди това обикалят къде ли не по повод на определени оплаквания. После се оказва, че някои вече имат метастази в мозъка, а са можели да си спестят много време и последвалите усложнения. Според доц. Вълков, има проблем с диагностиката, а и пациентите трябва да търсят второ, дори трето мнение.
Доц. Вълков презентира най-честите случаи на заболявания и травми на мозъка от своята практика и отчете, че голяма част от тях се лекуват с успех. Годишно в Плевенската университетска болница се извършват над 400 операции. Неврохирургът обсъди случай на челна фрактура, получена при травма, а също мозъчен абцес при 20-годишен пациент. Той ходил един месец по доктори и бил лекуват за какво ли не с антибиотици. Накрая пристигнал в Спешна помощ в Плевен и се установил мозъчният абцес. Според доц. Вълков, негови колеги би трябвало много преди това да установят този проблем, затова е необходима по-адекватна диагностика при подобни случаи. Оперирахме момчето и сега е добре, каза неврохирургът.
Като пример на забавяне на лечението доц. Вълков посочи още случай на голям мозъчен тумор, заел една трета от цялото мозъчно пространство. Пациентът имал главоболие, световъртеж дълго време, но причината не била открита. Според неврохирурга, въпросният тумор е растял не по-малко от 7-8 години, а е трябвало да се открие поне преди 5 години. Тогава туморът е щял да бъде много по-малък. А сега се налагат две тежки операции, продължително възстановяване и наблюдение.
Доцентът се спря и на диагностиката на метастази в мозъка. При подобни случаи за нещастие ние диагностицираме онкологичните заболявания. Пациентите вече идват с разсейки, като преди това никога не са търсили лекар, не са имали оплаквания. Последният случай е при 34-годишен мъж, който, готвейки, припада. Свестил се и продължил да готви. След преглед е открит огромен тумор. Подобни случаи напоследък доста са зачестили.
Според доц. Вълков туморите действат подмолно. Може да има някакви симптоми, но лекарите трудно откриват причините. Предписват се какви ли не лекарства, но когато пациентът се върне със същите оплаквания, трябва да се направят по-задълбочени изследвания. Особено когато се отнася до главоболието.
Доц. Вълков се спря и на лечението на хеморагичните инсулти (вътремозъчни кръвоизливи), които преди десетина години никой не се е наемал да ги оперира. Много болни на различни възрасти лежаха в нервните отделения, а смъртността беше висока. Сега такива случаи се лекуват оперативно.
Неврохирургът коментира и проблемите при дисковата херния, доста често разпространена при пациентите. 70 % от оплакванията с болки в кръста и шията се дължат на дисковата херния, информира доц. Вълков. Според него обаче не бива да се бърза с операцията, от друга страна, пък невролозите не трябва да задържат пациенти, а да ги насочват към неврохирурзите.
Що се отнася до озонотерапията при лечението на дисковата херния, то доц. Вълков заяви, че в последно време са оперирали 10 души след поражения от озонотерапията. По отношение на чакръкчийството, никой не може да намести дисковата херния, категоричен е неврохирургът. Не може всеки да бута гръбначния стълб, подобна атака би била твърде опасна. Може да се стигне до пареза на долните крайници, предупреди медикът.
Доц. Вълков засегна и проблема за комерсиализацията в здравеопазването. Според него се извършват излишни процедури за пари. Неврохирургът се спря на т.нар. “стабилизации”, които се поставят за укрепване на гръбначния стълб. Освен че при много случаи те не са необходими, се поставят непрецизно, могат да засегнат важни кръвоносни съдове и човек да умре за 15 минути.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново