Заради климатичните аномалии от минус 15 до плюс 22 градуса във Велико Търново през последните дни кардиологиите са препълнени с пациенти, показа проверка на “Янтра ДНЕС”. Само вчера сме приели над 10 болни, а осъмнахме с 20 пациенти и почти нямаме легла, коментира д-р Йорданка Томова, директор на Специализираната болница по кардиология. Тя обясни, че при резките температурни амплитуди до 10 градуса човек се нагажда, но с напредване на възрастта това става все по-трудно. Когато има разлика от 25-30 градуса само за един ден обаче става опасно, особено за хронично болните хора. В неделя в болницата е приет 60-годишен мъж с остър инфаркт, който е спасен и сега се чувства добре.
По принцип човек се адаптира по-добре от студено на топло, отколкото обратното, като понася по-добре топлината пред студа, каза още д-р Томова. Когато е много студено, кръвоносните съдове се свиват и това може да доведе до стенокардия или образуване на тромб. При някои хипертоници се налага корекция на лекарствата, за да се поддържа нормално кръвното налягане. Затова според директорката зимата е сезонът на инфарктите.
Рязкото излизане от топло на студа може да провокира стенокарден пристъп, дори и инфаркт, а също и повишаване на кръвното налягане, обясни още д-р Томова. Затова хората трябва да носят шапки, шал, ръкавици и топли обувки. Внезапният студ удря в лицето и може да изиграе лоша шега, като провокира спазъм до коронарните артерии. Затова кардиолозите съветват особено възрастните хора по селата да се обличат добре винаги, когато излизат навън за дърва за печките. А и през зимата се носят тъмни дрехи, за да задържат топлината, и се предпочитат вълнените, които да са от няколко ката, за да задържат топлината.
Отделението ни се “пука по шевовете” от болни, съобщи вчера д-р Ваня Манчева, кардиолог в МОБАЛ. Тя уточни, че непрекъснато приемат нови пациенти, които са основно с тежка хипертония и сърдечна недостатъчност и са повечето над 40-годишна възраст. Според нея резките метеорологични аномалии през последните дни са голям стрес за организма, затова през това време трябва да се пият редовно лекарствата и да се спазва препоръчаната диета. През зимата ядем повече солени храни, а солта е риск при сърдечната недостатъчност. Важен показател при това заболяване е също повишаване на теглото, което говори, че организмът задържа течности, затова е по-добре човек да се храни без сол, обясни д-р Манчева.
Кардиологът д-р Петьо Аврамчев от “ДКЦ1 – Велико Търново” е категоричен, че резките температурни вариации могат да доведат до нервно напрежение и депресии. Явно е, че природата си отмъщава на човека и ние трудно можем да се преборим с климатичните катаклизми. Но пък хората със сърдечносъдови заболявания трябва да пият редовно лекарствата, да посещават по-често кардиолога, да се разхождат повече навън и да не позволяват студът и горещината да ги подтискат. Цигарите също са сериозен риск през студовете. Никотинът свива кръвоносните съдове, влошава кръвообращението и се стига до кислороден глад. После настъпва умората, предупреди д-р Аврамчев.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ
35166
