Грип не се лекува с антибиотици, а когато това се наложи заради усложнения, то преди това трябва да се направи микробиологично изследване за резистентност, което става за 48 часа, обясни проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Според него българинът обича да пие антибиотици, а когато е над три пъти в годината, има опасност от резистентност. Това означава, че медикаментите спират да действат.
Проучване показва, че не употребяваме повече антибиотици от германците например, но у нас само 20 процента от лекарите правят микробиологично изследване преди това. Затова ние сме 2 пъти по-резистентни от германците, обясни проф. Кантарджиев. Той смята, че докторите изписват първо антибиотици, за да си “вържат гащите”. Медикаментите не са за смъкване на температурата или болката. Те имат строго определени индикации и една от тях е бактериалната инфекция. Самата бактериална клетка има собствена обмяна на веществата, тя “изяжда” антибиотика и умира от него. А грипният вирус няма такава обмяна и не се влияе от антибиотика, обясни шефът на Центъра.
Проф. Кантарджиев коментира още, че у нас майките са много нетърпеливи и искат детето им бързо да оздравее от грипа. Когато кашлицата и хремата не мине до 2-3 дни, те бързат и дори сами настояват личният лекар да изпише антибиотик. Трябва повече търпение, особено когато детето се подобрява, хремата и кашлицата намаляват, а температурата спада. Иска се повече време, най-малко седмица.
Вася ТЕРЗИЕВА
2079
