Проф. Снежанка Пиринска: “Българинът има избор на зъболекар, но не зачита профилактиката”

Публикувано на ср, 12 апр. 2017
1274 четения

Жалко е, че още с дипломирането си наши студенти заминават
на работа в чужбина, защото държавата не им е осигурила добри
условия за живот и за работа, твърди известната зъболекарка

Живеем в динамично общество, в което ни връхлитат какви ли не изненади и стресови ситуации и като че ли българинът обръща по-малко внимание на стоматологичното си здраве, в повечето случаи търси помощ, когато го заболи зъб. Той има избор на зъболекар, но не зачита профилактиката. А най-малко веднъж в годината човек трябва да отиде на зъболекар, да бъде прегледан, информиран какво трябва да прави и как да се грижи за зъбите си. И колкото и странно да звучи, има хора, които неправилно почистват зъбите си, не използват подходящи пасти, а сега разнообразието е толкова голямо и само трябва да се направи правилният избор, каза във Велико Търново проф. Снежанка Пиринска от Факултета по дентална медицина при Софийския медицински университет. Тя присъства на общото отчетно-изборно събрание на районната зъболекарска колегия, което се проведе на 7 април. Проф. Пиринска отбеляза, че съвременното кореново (ендодонтско) лечение на зъбите и свързаните с тях периодонтити са голямо предизвикателство за зъболекарите, тъй като развитието на медицината върви напред. Може би по-големите промени започнаха 1992 – 1995 г., когато в стоматологията навлезе микротитановата сплав в зъболечението, която има по-голяма еластичност и е много подходяща за изработване на инструменти за лечение на кореновите канали.
Според проф. Пиринска, все повече дентисти се стремят да лекуват с по-биологични материали, лечението се обезболява и майсторството е кореновият канал да бъде почистен добре, за да не създаде зъбът после други проблеми. Именно затова се правят рентгенови снимки преди зъболечението и след това и пациентите не бива да се страхуват от няколко облъчвания. То е съвсем минимално, а и сега рентгеновите апарати са от ново поколение и не крият никакъв риск за здравето на човек. Всъщност, ние сме облъчени всекидневно от много други фактори – телефони, компютри, слънцето. Проф. Пиринска обаче уточни, че когато се налага да се правят по-специализирани рентгенови снимки, то натоварването е по-голямо. Но пък диагностиката е много по-прецизна.
Има много различни мнения дали да продължи употребата на амалгама при пломбите, тъй като съдържа живак, или тя да бъде заменена с по-съвременен материал. Проф. Пиринска поясни, че амалгамата е материал, с много голяма трайност, естетично издържан, но пък друга е подготовката на зъбите, ако той се използва. Според нея се преекспонира вредното въздействие на живака, но пък има примери такива пломби да стоят върху зъбите десетилетия. Зъболекарката обаче призна, че има държави, където амалгамата е ограничена, но в страни като Австрия, Англия, Франция тя се използва. Пациентът има избор с какъв материал да бъдат лекувани зъбите му.
Успехът на ендодонтското лечение на зъбите е социално значим здравен проблем. Тази тема е дискутабилна, има неща, които още не са решени от науката. От друга страна, някои зъболекари допускат процедурни и методични грешки и да се прави обучение по тези проблеми винаги е актуално. Защото пренебрегването на научните доказателства поради прибързаност или улесняване на манипулациите поставя лечебния изход в опасност.
Проф. Пиринска смята, че е социално справедливо да се разшири пакетът с денталните услуги за възрастни, които се заплащат и от здравната каса. Ако това се постигне, и то най-вече в протезирането, ще бъде крачка напред. Възрастни хора вече са обеззъбени, тъй като не им стигат пенсиите да си направят протези. Още по-жестоко е, че има вече доста млади хора, които се нуждаят от това. Зъболекарката допълни, че в Стоматологичния факултет се правят изследвания каква част от българите са обеззъбени или се нуждаят от протетично лечение.
Що се отнася до обучението на лекарите по дентална медицина, студентите са много натоварени и имат възможности да получават всякакъв вид информация, стига да го желаят, заяви проф. Пиринска. Тя допълни, че нашите студенти имат учебна седмица от 40 часа и това е така през целия 6-годишен курс на обучение. В България денталната медицина е на много по-високо ниво от някои други страни, дори в Европа, ние предоставяме доста засилено практическо обучение на студентите. Това им дава възможност още в деня на дипломирането да започнат самостоятелна практика. Създадени са и условия за специализация, които се надяваме да бъдат подобрени още повече.
За съжаление, наши студенти с дипломирането си заминават на работа в чужбина. Това е жалко. Нашите деца учат в България и когато трябва да бъдат полезни на обществото си, те заминават в други държави, защото нашата страна не им е осигурила добри условия за живот и за работа.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново