* Много държави нямат регламент за термообработка и изследване за вируси в млякото
* Тропическите болести се придвижват на север, вече не са екзотика и епидемиите са реалност
* Последните 30 г. светът преживя 10 тежки епидемии
* Ковид-19 преобладава сега, очаква се по-тежък грип тази зима
* HIV днес не е фатална диагноза, а хронично заболяване
* Ваксина срещу папилома вирус спасява мъже и жени

Преди дни вирус на птичи грип е открит в суровото мляко на крави и 11-годишно момиче в Камбоджа е починало, съобщи вирусологът проф. Радка Аргирова по време на 23-тата Национална среща на фондация МОСТ, която събра светила в медицината, лекари, журналисти в КК “Албена”. Детето пило мляко от заразени с Н6N1 крави, което потвърждава, че този продукт е опасен за здравето на хората и много трябва да се внимава при неговата употреба. Рискът се крие, че не всички държави имат ясен или липсва регламент при търговията на мляко, термообработката и изследването за вируси. Подобен вирус е намерен и в стопанства за норки в Перу, там е регистрирана също масова смърт на птици. През 2022 г. в Европа вече има около 50 млн. птици, заразени с птичи грип, които са починали или унищожени. Смъртоносен щам на птичи грип заплашва и изследванията в Арктика на редица морски животни.
Това, че вирусът е открит и доказан в млякото, е феноменална находка с практическо значение, смята проф. Аргирова. Вече се знае, че този вирус е устойчив и си търси ново място, за да оцелее. Има опасност да се адаптира и намери убежище в нови биологични видове, твърди проф. Аргирова. Според нея тревожен е фактът с новия подтип на вируса в Камбоджа, който показва, че суровото и необработено мляко също е добър приемник за вируси. Инфекциите при хората се получават предимно чрез директен контакт със заразени животни.

Тропическите болести се придвижват на север и епидемиите вече са реалност, събщи проф. Аргирова. Досега вирусите “Западен Нил” и “Денга” не бяха непосредствен обект на вниманието на специалистите. Днес проблемът е, че тези вируси имат изключително висока изменчивост, мутабилност, много бързо се разпространяват. Важна роля за това имат горещото лято и повишената влажност, които са благоприятни тази екзотика да дойде в Европа. Но излизането на западнонилския вирус от неговото първоначално разпространение е факт и у нас вече има случаи на болни. В САЩ вече изследват кръвни банки за донорство за наличие на вируса, като досега са открити 190 носители. Но не е нужно да изпадаме в паника. Само 1 % от заразените със “Западен Нил” могат да стигнат до фатален край след ухапване от комар. Други може да нямат дори симптоми. Въпреки това трябва да се изследват домашните и дивите животни, както и обитатели на пещерите, като прилепите. Тъй като основните преносители на тропическите болести са комарите, необходимо е да избягваме подобни места, да носим дрехи с дълги ръкави и панталони вечер, да се мажем с репеленти. Чрез комари в Европа навлизат и други вируси. Преди дни Франция съобщи за заболяването чикунгуня. Известен е и българин, който се разболя от нея в САЩ. И добре, че му се е случило там, не зная как у нас щяхме да се справим с такава непозната диагноза, коментира проф. Аргирова. Тя допълни, че в Китай вече са открити 125 вирусни вида, от тях 36 нови, а също 39 с потенциално висок риск за междувидово прескачане от животни в хората. В Япония е открит също вирус в морски свинчета, който намира убежище при човека. В случая се заразяват предимно хора по време на круизите, поради не добре съхранявана храна. Сериозна опасност от заразяване може да възникне при преработка на храната в Арктика. Във връзка с разтопяване на ледовете се получава т.нар. “гърмяща смес”, която може да стане източник на патогени, тоест вируси и бактерии. С тази смес хората там преработват месото, което може да бъде опасно за консумация.

За последните 30 години светът преживя 10 опасни епидемии и пандемии, посочи проф. Аргирова. През 1980 г. човечеството беше шокирано от HIV/СПИН в САЩ, а инфекцията се разпространи почти във всички държави. Последваха SARS/TORS от Китай, MERS от Арабския полуостров, грип H1N1 от Мексико, Ебола от Западна Африка, Zika от Пасифика, САЩ, Covid-19 от Китай, Мрох от Африка, Западен Нил и Денга. В случая България е най-засегната от СПИН, но HIV вече не е фатална диагноза, а хронично протичащо заболяване, което има лечение, но няма излекуване. Благодарение на новата терапия е постигната редукция на предаването на вируса от майка на дете през 1994 г. Освен това заразените поддържат “неопределим” вирусен товар повече от 6 месеца благодарение на специална терапия с капсиден инхибитор, като трансмисията на HIV към незаразени лица не се осъществява. Това не пречи на заразения да поддържа сексуален баланс без предпазни средства и да се раждат здрави деца. Според проф. Аргирова тази иновативна терапия е страхотен пробив в профилактиката. Напред върви и откриването на ваксина против HIV срещу всички варианти на вируса. Така че бъдещето на болните с HIV и следващите поколения изглеждат напълно благоприятни. За съжаление, днес вирусоносителите нерядко са принудени да се борят срещу предразсъдъците. Съществува и друг проблем – серопозитивни прикриват заболяването си, не се лекуват и разпространяват инфекцията.

В момента имаме комбинация от няколко вируса, които циркулират, коментира проф. Аргирова. У нас вече има нов вариант на Ковид-19, наречен “ХЕС”. Той предизвиква гърлобол, главоболие, лека отпадналост, които преминават леко. Добре е болният да се самоизолира вкъщи. Има и регистрирани случаи грип, тип А, който протича по-тежко. Наблюдават се болки в мускулите и очните ябълки. Имунитетът на българина обаче е отслабнал заради Ковид-19, който напада постепенно и не е престанал да мутира. Той търси начин да продължи да живее и се разпространява като заразява нови хора. Освен това новите мутации се стремят да инфектират по-дълбоко клетката. Днес все по-малко хора се изследват за Ковид-19, затова не може да се каже точно в момента кой вариант и къде е разпространен.

Сега е много подходящо човек да се ваксинира против грип и Ковид-19, като ваксините за възрастните хора са безплатни. Наистина Ковид-19 в момента не протича тежко, а това заблуждава с тези неспецифични признаци, които са като настинка. Два дена, преди да се появи симптоматиката, човек е заразен и може да пренесе инфекцията по въздушно-капков път. Затова е добре от седмица до 10 дена да се самоизолира. И друго Ковид-19 понася добре горещината и влажния въздух, което улеснява неговото разпространение. За съжаление, не си извадихме поуки от пандемията да станем по-отговорни и да не скриваме, че сме болни и да останем вкъщи Ако човек е заразен, не е геройство да отиде болен на работа.
За да се предпазим от вирусните инфекции, разчитаме на ваксините, здравословно хранене, повече сън, движения, добра лична хигиена. Освен това добре е да подкрепим здравето си с витамините А,С и Д, от групата В и минерали. Необходимо е да избягваме места с много хора.

Проф. Аргирова обърна внимание и на слабата ваксинопрофилактика срещу човешкия папиломен вирус /HPV/, който причинява рак на шийката на матката, вулвата, ануса, пениса, гърлото, кожата, дори на белия дроб. У нас ваксиналното покритие срещу рака на маточната шийка е до 3 % и обхваща момичета между 9-14 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост от тази болест с 503 смъртни случая и това е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години. Средно 43 жени на ден се диагностицират с рак на маточната шийка, показват данни на НСИ. В същото време у нас работи Национална програма за превенция на рака на маточната шийка, но резултатите са незадоволителни. А ракът на шийката на матката е напълно лечим, ако се диагностицира и лекува навреме. Най-ефективната възраст за поставяне на ваксината при момичетата е 9-14 г., включваща две дози. След 15-годишна възраст вече са необходими 3 дози. Момчетата също трябва да бъдат ваксинирани на същата възраст с 9-валентната ваксина, която е безплатна за двата пола.

Според проф. Аргирова всички типове папилома вируси са опасни, но не всички са еднакво злокачествени. На първо място отделяме 14 най-опасни типа, свързани с различни видове карциноми. 16 и 18 типа са най-канцерогенни, като към тях можем да присъединим тип 31, 33, 53. Интересното е, че почти 60 процента от раковите заболявания на папиломния вирус се причиняват от тип 16 и 18. През живота си човек се среща с папилома вируса, тъй като той се предава по полов път. Първичната профилактика е с 9-валентната ваксина, която има много широко предпазно действие. Вторичната профилактика е скринингът, когато една жена отива да си направи цитонамазка и се тества за наличие на папилома вирус. Ако се установи проблем, трябва да се лекува, за да не се стигне до онкологично заболяване. Според проф. Аргирова трябва да се спре с вземането на цитонамазка, тъй като тя е с над 30 процента нечувствителен метод, отколкото съответния ДНК метод. Световната тенденция е да се прави ДНК скринингов тест. Трябва да се знае, че ваксината срещу папилома вирус е напълно безопасна. Тя се състои от вирусоподобни частици, липсва ДНК на вируса. Но ако човек веднъж се е преборил с определен тип папилома вирус, той може да се зарази с друг тип, а дори с 2-3 едновременно. Затова има смисъл човек да се ваксинира с 9-валентната ваксина.

Много често ракът на маточната шийка възниква 10-15 години след тийнейджърска възраст, но тази тенденция намалява в държавите с активна ваксинопрофилактика, заяви проф. Аргирова. Затова сега идеята е, към безплатната имунизация при момичетата от 10-14-годишна възраст да се включат и момчетата. Министерството на финансите трябва да осигури средствата. Целта е да се спре изцяло разпространението на вируса. За съжаление в България за пореден път се проваля възможността за здравно образование в училищата, което да се прилага според възрастта на децата.

Препоръките на СЗО са ваксината срещу човешкия папиломен вирус да се въведе като задължителна в имунизационния календар на страната и да се проследяват жените с положителен скринингов тест. Според стратегията на СЗО е до 2030 г. 90 на сто от момичетата до 15-годишна възраст да са ваксинирани и 90 на сто от жените с рак на маточната шийка да бъдат лекувани.

Вася ТЕРЗИЕВА