При ухапване от змия поставете лед на мястото и търсете лекар

Публикувано на пт, 18 авг. 2017
1706 четения

Лятото е сезонът на отпуските и развлеченията, но понякога влечуги, насекоми и паразити може да ни вгорчат почивката. Със затоплянето на климата в нашите географски ширини ни спохождат нови неприятности и тропични болести, за които не сме подготвени и не знаем как да се предпазим и как да постъпим при инцидент. И започваме да се суетим, изпадаме в паника, вместо да предприемем първите профилактични мерки, докато дойде линейката.
В горещините често разпускаме в планината, където, изкушени от природата, тръгваме да берем диви плодове, билки или гъби и забравяме за опасностите, които ни дебнат. А една от тях е да ни ухапе змия. И тези случаи вече не са изключения, казва доц. Сотир Марчев, директор на Плевенската специализирана болница по кардиология.
Според информация от медицинската библиотека на кардиолога, в света са познати около 3000 вида змии, от които отровни са само 120, включително и някои морски видове. В България няма естествено разпространени представители на силно отровните тропически змии. Отровните змии у нас са усойницата и разновидностите на пепелянката. Обикновено при ухапване от змия до 45 минути на мястото се появяват зачервяване и бързо разпространяващ се оток, след което има висока температура, коремни болки, студена пот, обща слабост, червени петна по тялото и загуба на съзнанието. Най-бързо и драматично протичат ухапванията по лицето и главата и има опасност от бързо задушаване. Ако змията има зигзагообразна лента на гърба, това е усойница. Ако влечугото има рогче на челото, това е пепелянка. Тези змии правят две прободни ранички по кожата на разстояние 0,5 см. Когато на крака или ръката има поредица от ухапвания, значи змията не е отровна.
Ако до 30 минути не може да се достигне до лекар след ухапването, то се прави лека пристягаща превръзка над раната за 1-2 часа, за да се забави оттичането на венозната кръв към общото кръвообращение. Така се забавя и поемането на отровата в организма, като същевременно не се прекъсва притокът на артериална кръв към крайника. Трябва да можем да пъхнем пръст под превръзката, толкова да бъде стегната. Ако може да се стигне до лекар за 30 минути, няма нужда от превръзка. Тя само ще стимулира местния оток.
Поставянето на лед или кърпи със студена вода на ухапаното място ще забави разнасянето на отровата поради свиване на кръвоносните съдове, ще обезболи и ще намали отока на ухапаното място. Когато пристигне медицинска помощ, трябва да се постави 40-80 мг урбазон мускулно или венозно, или да се включи система с физиологичен серум.

Според доц. Марчев, не бива да се правят опити за залавяне или убиване на змията. По-добре да бъде лекуван един ухапан, отколкото двама такива. На мястото на инцидента не се поставя противозмийски серум, освен при специални случаи, и то само в болнично заведение. Рискът от анафилактична реакция е много висок.
Не бива да се разрязва ухапаната тъкан с режещи инструменти и не се изсмуква раната. Така може да се внесе допълнителна инфекция от бактериите в устата.

Ухапване от куче

Домашните и уличните животни са заплаха, особено за деца, има настървени кучета, които нападат на улицата. Ако това се случи, раната се измива с вода и сапун. След това тя се обработва с антисептичен разтвор – риванол, йодасепт, кислородна вода, калиев перманганат, пиоктанин, антибиотична маз – гентамицин, тетрациклин и др.
Обезателно трябва да се направи медицински преглед и да се прецени дали е необходимо да се постави ваксинация за тетанус и бяс. Може да е необходим и евентуален шев на раната. Освен това кучето трябва да се наблюдава 10 дни от ухапването за прояви на бяс – прояви на необичайна агресивност и обилно отделяне на слюнка.

Ужилване от оси,
пчели и стършели

Първото, което трябва да се направи, ако ни е ужилила най-често пчела или оса, е да се извади жилото. После се поставя лед или кърпи със студена вода на мястото. Ако човек е алергичен и това се е проявило при предишни ужилвания, се пие някакъв противоалергичен медикамент – цетиризин, кларитин, лоратадин, фенистил, алергозан и др. Търси се медицинска помощ.
Що се отнася до ужилването от стършел, то е по-опасно дори от ухапването на змия. Отровата на стършела съдържа специфични токсини, които парализират нервната система и сърцето. Така от ужилване преди години почина нелепо общински съветник от Златарица, който се опитал да унищожи гнездо на стършели в Горско Ново село. При ужилване от стършел звънете на тел. 112, всяка минута е от значение.
След ухапване от паяк и скорпион на мястото се поставя също лед или студени мокри кърпи. Срещу болката се пият обезболяващи. Но в България няма паяци и скорпиони, чиито ухапвания да бъдат смъртоносни. Родните техни представители притежават отрова, която може да предизвика подуване и болка на мястото.

Ухапване от кърлеж

Горещото време и дъждовете са прекрасна среда за размножаване на кърлежите, а те са преносители на няколко опасни инфекциозни болести. Това са Лаймска болест, Марсилска треска, Ку и Кримска хеморагична треска. При ухапване от кърлежи трябва да се търси лекар за евентуална ваксинация срещу тетанус и изпращане на кърлежа за изследване. Това обикновено става в РЗИ.
За да се извади кърлежът, класическата препоръка е той да се намаже с мазнина – олио, свинска мас, вазелин и др. Така стои 30 минути. Това го задушава, той се отпуска и мазнината подпомага ваденето му. Днес обаче се препоръчва директно вадене. Кърлежът се изтегля бавно и внимателно с пинсета, като се завърта обратно на часовниковата стрелка, тъй като той се “завинтва” в кожата по посока на часовниковата стрелка. Важно е да се хване с пинсетата добре и по-навътре. Иначе има риск да го изстискаме в тъканта и така да подпомогнем евентуално заразяване. Ако кърлежът се скъса, търсим лекар, който да извади останалата част оперативно. После мястото на ухапването се обработва с антисептичен разтвор, пише в препоръките си доц. Марчев.

Ухапване от
бълхи и комари

Това лято има много бълхи във В. Търново и това потвърдиха от Дезинфекционната станция, които третират тревните площи и терените в общините на областта. Бълхите са много неприятни, тъй като при ухапване оставят обриви, които са малки, за разлика от тези на комарите. Бълхите трябва да се унищожат, тъй като една да остане, опасността от разпространение е реална. Обикновено обривите от бълхите изчезват от само себе си, но не бива да се разчесват, защото могат да предизвикат вторична инфекция. При наличие на паразити в дома, жилището трябва да се напръска с препарати, които да ги убият. Това могат да го направят специалистите на Дезинфекционната станция. Ако е необходимо, жилището трябва да се напусне за 2-3 часа, докато подейства препаратът.

Що се отнася до комарите, според проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология, комарите у нас пренасят малко заболявания, но най-опасна е Западнонилската треска, характерна за съседните страни на България, каза за “Янтра ДНЕС” професорът. Но всеки трябва да взима мерки срещу ухапването от комари. Първо – използването на репеленти за кожата и дрехите. Второ – комарници за прозорците, а много са ефективни и апаратчетата, които се слагат в контакта, те прогонват насекомите.
Сега много българи ходят на почивка в Гърция. Трябва да се предпазват от ухапвания от комари, тъй като там има случаи на Западнонилска треска. А преди години дори имаше малария, която също се пренася от заразени комари. Всеки, върнал се от Гърция, ако вдигне температура, почувства неразположение и потърси лекарска помощ, да съобщи, че е бил в Гърция, съветва професорът. В България вече имаше пациентка, заразена с Нилска треска, завърнала се от Гърция. А също и 7-годишно дете, ухапано от комар в района на Северния парк в София, уточни проф. Кантарджиев. Но под 0,5 % от ухапаните могат да развият най-тежкото усложнение – енцефалит.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново