Преболедувалите Covid-19 трябва да следят сърцето си, съветва кардиологът д-р Бенов

Публикувано на чт, 22 апр. 2021
1513 четения

Хората, сблъскали се с Covid-19, особено изкаралите по-тежко инфекцията, задължително трябва да бъдат наблюдавани от кардиолог. Това съветва д-р Хараламби Бенов, началник на Отделението по кардиология в МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново. Причината е, че коронавирусната инфекция често създава усложнения в работата на сърдечно-съдовата система. Ако човек не победи SARS-CoV-2 в началната фаза, вирусът атакува белите дробове, а сърцето е принудено да работи на по-високи обороти, за да компенсира недостига на кислород в кръвта. Подобно свръхнатоварване е опасно, особено при хората със сърдечни заболявания.
Инфекцията протича най-тежко при пациентите с наднормено тегло, страдащите от диабет и хората със сърдечно-съдова патология. Именно при тези рискови групи има най-много жертви на Covid-19. За съжаление статистиката показва, че възрастовата граница при редица хронични страдания намалява и засяга все повече млади хора. В комбинация с коронавируса вероятността от тежко протичане на инфекцията е много голяма. Затова кардиолозите често се налага да консултират и следят състоянието на пациентите в ковид отделенията. След изписването им от стационара задължително трябва да бъдат проследявани във времето от специалист, за да се избегнат последващи усложнения. Това важи и за тези, които нямат хронични заболявания, особено ако се появят оплаквания като сърцебиене, лесна умора, необясним задух. При някои хора този дискомфорт продължава до шест месеца. Подобни симптоми не бива да бъдат подценявани и отдавани на изтощението на организма след боледуването, тъй като могат да са сигнал за сърдечен проблем.
Другият сериозен риск, който крие коронавирусната инфекция, е образуването на тромбози. “В болницата постъпват пациенти, които са преборили вируса, но образуват тромби в съдовата система, било то в крайниците, в сърцето или мозъка, но ги има. Това налага да се прилага т.нар. антикоагулантно лечение не само, докато пациентът е болен, но и след оздравяването му. В зависимост от състоянието се преценява и продължителността на терапията”, допълва д-р Бенов.
Традиционно през този период на годината Отделението по кардиология в МОБАЛ е пълно с пациенти, като месечно преминават около 300 болни. От началото на март т. г. и с настъпването на третата вълна на епидемията от Covid-19, броят на леглата в отделението значително е намален. Подобна е ситуацията и в останалите отделения, за да може болницата да поеме големия брой нуждаещи се от хоспитализация.
Въпреки трудностите ръководството на болницата продължава да инвестира в ново оборудване. Най-новата придобивка в кардиологичното отделение е трансезофагиална сонда, която е предназначена за един от новите ехокардиографи. Използва се за оглед на сърцето през хранопровода, което дава изключително прецизно 3D изображение поради непосредствената близост на сондата до сърцето. Това позволява много по-детайлен преглед на пациента. Очаква се скоро кардиологията да разполага и с нова централна мониторна станция за интензивния сектор на отделението.
Страхът от Covid-19 доведе до отказ на болни да търсят лекарска помощ.
От началото на епидемията от коронавирус у нас се наблюдава сериозен отлив на пациенти както при общопрактикуващите лекари, така и при специалистите. Много от хронично болните пропускат посещенията си при лекуващия лекар заради притесненията си да не се заразят. Други отлагат профилактичните прегледи и изследвания отново, за да избегнат посещението на здравно заведение. “При влошаване на състоянието хронично болните рано или късно идват на преглед, но понякога се налага да ги лекуваме вкъщи, тъй като отказват да постъпят в болница от страх”, обяснява д-р Бенов. Наблюденията му са, че тези, които все пак стигат до постъпване в болница, са в доста по-влошено здраве, отколкото хоспитализираните преди пандемията. А подобно отлагане на търсенето на медицинска помощ може да доведе до редица усложнения и по-продължително лечение.
Кардиологът е категорично “за” масовата ваксинация срещу новия коронавирус. “Много пациенти ме питат дали да се ваксинират, защото страдат от сърдечно заболяване, или диабет. И винаги им казвам, че точно те са уязвими и затова трябва да се имунизират, не бива да се страхуват. Вероятността един ваксиниран човек да получи тромбоза след ваксина е многократно по-малка, отколкото опасността това да се случи, ако се зарази с коронавирус”, категоричен е д-р Бенов. Съветът му е хората, които все още не са се имунизирали, да направят своя информиран избор и да се ваксинират, за да се предпазят от вируса или от тежко протичане на инфекцията.
Весела БАЙЧЕВА
сн. архив “Янтра ДНЕС”

loading...
Пътни строежи - Велико Търново