Министър д-р Петър Москов: “Българите вече няма да търсят лечение от онкозаболявания в Турция и други страни”

Публикувано на пт, 11 сеп. 2015
562 четения

В Елена правим модерен филиал на спешна помощ с малък стационар

– Министър Москов, изпълнена ли е средносрочната инвестиционна програма на правителството за инвестиции в болниците?
– Да, изпълнена е и става въпрос за 300 млн. лв. Във всяка област в повече от една болница има или предстои до края на годината да бъде монтирана подобна апаратура за лъчетерапия. В големи онкологични центрове ще има изключително модерна медицинска техника за тежка радиохирургия. Това означава, че вече български граждани няма да търсят подобно лечение в Турция и др. Това беше цел на правителството – в София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Плевен, Русе, Стара Загора и други, навсякъде има обновена апаратура, която дава модерен начин на лечение. Престъпление е да оставим българите да ходят в чужди държави за помощ, а ние да не закупим подобна техника.
– Отстъпихте от някои намерения в Закона за лечебните заведения, няма приватизация и обединяване на болници?
– Напротив, мнозинството подкрепи нашите предложения и не сме направили компромис. Най-важното е пациентите за бъдат лекувани комплексно и аз вече го казах. За вас областната болница и Комплексният онкологичен център ще работят заедно, те взаимно ще се допълват и тогава здравната каса ще ги финансира. Начинът, по който те ще осигурят това комплексно лечение, е техен избор. Но колкото по-пълноценно оптимизират структурите си, толкова по-добре ще бъде за самите лечебни заведения. Ние ясно ще остойностим нуждите от това комплексно лечение на сто процента. Това не означава, че с пари от касата ще финансираме двойни, тройни и четворни администрации и стопански разходи. На болницата и онкологията, която е една от най-добре работещите в страната, предстои да извървят този труден път. За хората не е важно дали са държавни, или общински структури, а дали е осигурен пълноценен път за лечение. И още, сега здравната каса няма да плаща единствено за химиотерапия или лъчетерапия поотделно, или само онкооперация, а ще финансира след изготвяне на лечебно-диагностичен план на пациента за комплексното и качественото лечение.
– Преди ден депутатите приеха да бъде изготвена национална здравна карта на здравеопазването у нас. С какво тя ще помогне на пациентите?
– В момента се прави анализ във връзка със създаването на тази карта. Той ще даде представа къде държава, община и частен инвеститор да насочи инвестициите си, а това са райони, където има недостатъчност от медицинска помощ. Трябва да има равномерен достъп на пациентите до лечение и националната карта ще го регулира. Ако пък има свръх леглова база, то касата ще сключва договори с тези болници, които предлагат най-качественото лечение. Ще има наредба за критерии на Министерския съвет.
– Няколко години Елена е лишена от болнична помощ, а районът е балкански, разпокъсан и труден. Какви са намеренията на МЗ и там да има равен достъп до медицинските грижи?
– Ще решим проблема по друг голям проект на правителството. Първата стъпка за завръщане на здравеопазването в Елена е да бъде изграден модерен филиал на спешна помощ с малък стационар за 24-часово наблюдение. Ще се прави преценка дали болните да постъпят в близката болница, или да бъдат насочени към личния си лекар. Следващата година през пролетта започва строителството на новия филиал. Но това е свързано с прехвърляне на собственост от общинска в държавна, а за това трябва време.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново