Мама, две деца… и мама

Публикувано на сб, 28 апр. 2018
717 четения

Изследване от 1948 г. доказва, че в Америка 10 % от населението е хомосексуално, съобщи на медицински форум във В. Търново доц. Диана Димитрова, директор на Медицинския филиал. Друго проучване през 1993 г. показва, че 9 % от мъжете и 5 на сто от жените са хомосексуални. През 2000 г. Бюрото за изследване на пола в САЩ отчита, че 1 % от семействата са хомосексуални гей-двойки. Ясно е, че различните изследователи интерпретират различно този факт, но е видно, че хомосексуалните бракове са факт, независимо дали ни харесва, или не. През 2014 г. излиза голямо проучване на СЗО, в което се твърди, че хетеросексуалните хора по света са 77,7 %, отчита доц. Димитрова. От 3 г. тя работи по темата за психоемоционалното развитие на децата, отглеждани в хетеро- и хомосексуални семейства, провокирана от личен момент на близко семейство, в което едно от децата оформя хомосексуално поведение.
Независимо че християнството възприема брака единствено като съюз между мъж и жена, в началото на XXI в. се появява тенденция за признаване на брака и на еднополовите двойки. Днес пълна брачна равнопоставеност има в Испания, Белгия, Нидерландия, Норвегия, Швеция, Канада, ЮАР, Португалия, Исландия, Аржентина, Дания и Франция, а от м.г. и във Финландия. Това означава, че семейството от гей-двойки може да бъде разглеждано като неоспорим факт, коментира доц. Димитрова.
Още през 1992 г. списание “Детско развитие” публикува твърдението, че няма доказателства, че развитието на децата при еднополовите двойки се компроментира, в сравнение с децата на хетеросексуалните семейства. В случая “социалната майка” при хомодвойката се възприема от детето като баща, както е при хетеросексуалната двойка. И няма разлика в поведенческото развитие на момчета и момичета, отгледани от майки лесбийки, които са точно толкова добре адаптирани в своята полова роля, колкото и децата от хетеросексуални семейства.
Доц. Димитрова представи и проучване за развитието на деца на лесбийки и самотни хетеросексуални майки. Изследването е показало, че няма съществени различия в израстването на децата при двата вида семейства. При самотната хетеросексуална майка децата не са почувствали липсата на бащата. Но тези деца имат по-добра комуникация с майката. Освен това често при такива случаи в отглеждането на малчуганите се включва и бабата. Тази серия от жени се намесва дълго време в отглеждането и възпитанието, без това да се отразява на половата роля. Този факт на женското отглеждане на децата е особено актуален след Втората световна война в Русия, където стотици хиляди семейства са загубили бащите на фронта. Така се създава особен семеен модел, в който се включват майки, лели, баби, приятелки. Този модел е актуален и днес в българското семейство, където има много разведени родители и самотни майки. И практически от ранното детство липсва мъжка сила.
При майката лесбийка няма доказателства, че сексуалната ѝ ориентация повлиява на пола на детето и психосоциалното му развитие, казва доц. Димитрова. Но такова семейство в различни етапи от живота си е било обект на дискриминация и тормоз. В случая децата се научават да не обръщат внимание на подигравките заради лесбийството на майките им. Но лесбийските семейства имат положителни семейни взаимоотношения и високи нива на родителска топлина и любов.
През 2010 г. в Германия проучване в Бавария по поръчка на Федералното министерство на правосъдието доказва, че в хомосексуалното семейство децата не са по-често хомосексуално ориентирани, отколкото децата при хетеросексуалните двойки. А също не са застрашени по-често от сексуална злоупотреба. И тук учените не откриват съществени разлики между децата на хомосексуалните и хетеросексуалните родители. Като психолог обаче, аз не мога да се съглася изцяло, че липсата на баща в семейството няма съществено значение, и започнах да търся информация по темата. Прерових още много реномирани списания, коментира доц. Димитрова. Тя се натъква на статията “Краят на мъжете” от холандски автор, публикувана през 2010 г., който разбива на пух и прах теорията, че няма разлика между децата при хомосексуалните двойки и тези в хетеросексуалните семейства. Проучването е показало, че децата от хомосексуалните семейства имат по-голяма склонност като възрастни да изневеряват на своите брачни партньори. Възпитаните от хомодвойки с лекота възприемат честата изневяра при 40 % от случаите. Докато при хетеродвойките възприемането на изневярата е само при 13 %. Освен това 25 на сто от децата при хомодвойките възприемат хомосексуалността, докато при нормалните семейства този процент е 8. Същото проучване показва още, че 24 % от децата при еднополовите двойки са склонни на самоубийство, като при децата на хетеросемействата тази склонност е само 5 %. Освен това 17 на сто от възпитаниците на еднополовите родители са потърсили психиатрична помощ, спрямо 8 % при децата от хетеросексуалните семейства. При степента на безработицата също има разлика. 28 на сто от децата при гей-браковете остават без работа, срещу 8 % на децата в нормалните семейства. В тази връзка само 26 % от децата при лесбийските семейства имат постоянна работа, докато общо при гей-двойките този процент е 34. Тези резултати сериозно повлияват върху качеството на живот на децата в хомосексуалните семейства.
Според доц. Димитрова светът е доста разнопосочен спрямо детското развитие при еднополовите двойки и хетеросексуалните семейства. Но едно от най-големите предизвикателства на учените и психолозите е как ще се идентифицира по пол едно момче в семейството на лесбийки. Проучвания са показали, че 70 % от тези деца се определят като хетеросексуални. Но много по-лесно това се случва в нормални семейства. В днешно време все по-трудно е момчетата да станат мъже и това произтича от факта, че жената излезе от семейството, за да работи, но започна да липсва като грижа, топлина и уют не само на детето, но и на мъжа. Сегашните деца растат в детски заведения и семейството се събира само вечер за няколко часа. Това е модел, който се налага от необходимостта за осигуряване на повече средства за семейството. За разлика от миналото, когато българката е била предимно домакиня. Работещата майка днес се разкъсва между семейството, квалификацията, роднините, професионалното израстване и затова полага огромни усилия да бъде добра във всяко отношение. Докато мъжът има само една грижа – да осигурява средства за издръжка на семейството.
През 2015 г. научните изследвания на Американската асоциация по педиатрия показват, че децата получават най-доброто, когато се отглеждат от собствените си биологична майка и баща, които са отдадени един на друг в брак през целия си живот. Но тези изследвания са отчели още, че няма съществена разлика между качеството на семейните отношения за децата при лесбийките и за тези, които живеят при разведени родители. За съжаление, в България няма проучване за хомосексуалното родителство, но, така или иначе, то се налага, като се признават и гей-браковете. Според доц. Димитрова не трябва да има предразсъдъци към хората с такава ориентация. Защото не точно хомосексуалността определя отглеждането и възпитанието на децата в семейството. Важна в случая е връзката между родителите. Любовта кара едно дете да расте щастливо, твърди доц. Димитрова.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново