Личните лекари в областта затварят кабинети за 3 дена

Публикувано на пн, 28 мар. 2016
589 четения

От днес личните лекари в областта спират прегледи и затварят кабинетите за три дена, съобщи д-р Христо Димитров, председател на Областното сдружение на общопрактикуващите лекари. През този период в бившата градска поликлиника във Велико Търново ще работят два дежурни кабинета – по един за деца и за възрастни, подобен прием е организиран и в останалите общини в областта. За спешните състояния пациентите могат да разчитат на спешна помощ.
Протестът е заради несъгласие с политиката на здравното министерство и НЗОК. За обявяване на действията, сдружението на личните лекари свиква днес сутринта общо събрание в бившата градска поликлиника на В. Търново. Ще бъдат разлепени призиви пред кабинетите на джипитата, които приканват пациентите да подкрепят исканията на техните лекари. Не приемаме липсата на средства и лошите правила в здравеопазването, пише в листовките. Настояваме за истинско подобряване на условията за профилактика, диагностика и лечение и за намаляване на опашките пред кабинетите. Въведените правила и промени през тази година ще доведат до обратното, посочват още стачкуващите лекари.
Д-р Димитров обясни, че личните лекари са коментирали 10 казуса, по които здравното министерство и НЗОК твърдят, че за профилактика, диагностика, лечение и диспансеризация парите са увеличени. Направили сме точна справка за финансирането на медицинската извънболнична помощ през последните четири години. От нея става ясно, че според решението на НЗОК, подменящо Националния рамков договор, на всеки пациент се осигуряват повече с 0,008 направления за първични и вторични прегледи, и то за 8 месеца. А за да се събере едно направление, са необходими 125 месеца. Освен това за последните четири години парите за първичната медицинска помощ са увеличени само с 4 млн. и за 2016 г. са планирани 180 млн. лв.
Д-р Димитров посочи още, че за тази година са увеличени профилактичните прегледи при децата, и то точно с толкова, колкото повече са били направени през 2015 г. Според него трябва да бъдат планувани средства за сто процента профилактика, а не както сега за около 40 % от пациентите. Джипитата възразяват и срещу намаляване на годишните диспансерни прегледи при хипертониците, а изследването на общ холестерол е изпуснато в Наредбата за профилактичните прегледи.
Днес личните лекари ще обсъждат последвалите действия, ако здравното министерство и НЗОК не се съобразят с предложенията на медиците от първичната помощ.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново