Как да не преяждаме по Коледа и Нова година?

Публикувано на чт, 20 Дек. 2018
401 четения

На прага сме на най-очакваните празници Коледа и Нова година, а българинът има традицията тогава да хапне и пийне повече. Освен това често се сливат двата празника, ходим по купони или пък се залежаваме вкъщи пред телевизора и лаптопа, защото гледаме да свършим и някоя служебна работа. И тъй като непрекъснато ядем по нещо, а трапезата си остава претрупана повече дни, от преяждането се започва със стомашни проблеми – киселини, тежест, подуване, газове, разстройства, гадене, повръщане, повишаване на кръвното, хранителни интоксикации, хипертонични кризи и какво ли не още. Но за да избегнем тези неприятности, не бива да се нахвърляме на храната на трапезата, няма за къде да бързаме. Стара истина е, че ако искаме да ядем по-малко, преди всяко основно блюдо изпиваме по чаша вода. Тя ще намали усещането за глад, а и ще засили метаболизма в организма. Освен това, ако след това се хапне купичка със супа, ще се потисне апетитът към следващата тежка и мазна пържола. Супата обаче може да се замени с една супена лъжица ръжени, овесени или оризови трици, размити с малко вода. Те се приемат половин час преди хранене.
Никой не се съмнява, че богатите трапези по празниците ще останат “на сухо” и няма да се поливат с алкохол. Важното е той да не се пие на гладен стомах, винаги преди това трябва да се замезва с мазни меса и колбаси, категорични са диетолози. Когато човек има високо кръвно и висок холестерол, мазните меса могат да се заместят със салата с повече зехтин. Мазнините предпазват лигавицата на стомаха и пречат на резорбцията на алкохола. За алкохола можем да поднесем и белтъчни храни като сирене, кашкавал и др. Особено се предпочита шопската салата.
Освен това не е за препоръчване да се пият бира, вино, джин, водка, уиски по време на храненето. Ако все пак не може да устоите на изкушението, то се започва от бирата и се завършва с концентратите. Добре е да има и чаша с вода до алкохола. Като отпивате от нея, концентратът се разрежда в стомаха.
Ясно е, че в много случаи махмурлукът след обилното хранене и пиене не е изключение и това потвърждават винаги медиците от Спешна помощ в празничните дни. Алкохолът се елиминира най-бързо чрез урината, затова трябва да се засили работата на червата и бъбреците. Това става с по-активна физическа дейност или употребата на чай или кафе, а също 2 л вода дневно.

Известният диетолог проф. Донка Байкова:
“След поста започнете с нискомаслено
кисело мляко или извара с плодове”

След много дни на лишения от пълноценно хранене по време на Рождественския пост, никак не е безопасно за здравето, а понякога и за живота ни, ако веднага се нахвърлим на храната, твърди известният диетолог проф. Донка Байкова. Затова, ако човек е постил, трябва внимателно да се захрани.
Разбира се, на празничната трапеза ще има млечни и мазни салати, свинско месце с кисело зеле, гарнитури, баница, солени или захаросани ядки, маслени десерти и др. За да си спестите неприятностите и търсенето на медицинска помощ, първата животинска храна трябва да бъде нискомасленото кисело мляко или изварата, гарнирана с плодове. Такава е закуската през първия ден след поста, именно на Коледа. Обедът започваме с порция нетлъста пържола, гарнирана обилно със свежа салата, а десертът е плод. След това в следващите дни поетапно се включват останалите храни. Ако вече сме яли месо на Коледа, на другия ден приготвяме картофи, зърнени или бобови продукти, комбинирани също със зеленчуци. Мазнините, които използваме, са само растителни. И трябва да се знае, че порциите са малки.
Проф. Байкова обръща и внимание на факта, че задължително си остава правилото, че постъпващите при всяко хранене “нови” видове храни да се консумират отделно – само на закуска, само на обяд или само на вечеря.
На Бъдни вечер е добре да похапнем сарми с ориз или чушки с боб, а на Коледа – месо от пуйка или печено прасе или котлет. След час може да хапнем и другите храни, но по една-две хапки. Пак след 1 час можем да посегнем към десерта – желателно е да бъде на плодова основа, а не тежка торта с много краве масло.
Сладките храни и газираните напитки трябва да се ограничават по празниците. На преден план са плодовете и зеленчуците. Сега на пазара има всичко. Освен това не е за препоръчване на децата да подаряваме шоколадови човечета в станиолови опаковки, снаксове, чипсове и др. В Австралия и САЩ голяма част от децата вече не познават тези храни, твърди проф. Байкова.
За да е здравословна храната на празниците и да не преяждаме, е добре да готвим със задушаване и печене във фурна. Хубаво е да използваме глинени съдове, в които се пече бавно и продължително. По този начин хранителните свойства на ястията се запазват. Знае се, че пържените картофки са обичайната гарнитура за крехката пържола на Коледа. Но не бива да се използва фритюрник, защото калорийната стойност на продукта се утроява. Освен това мазнините се окисляват до токсични субстанции, които поставят храносмилателния тракт в голям риск.

Шефът на билкарите Емил Елмазов:
“На Бъдни вечер сложете на
масата салата от кълнове”

На трапезата на Бъдни вечер непременно трябва да има жива постна храна. Седмица преди Рождество Христово всеки може да си направи кълнове на репички, лимец и слънчоглед. Това е пълна с ензими салата, която да подготви организма за по-тежката трапеза с месни блюда, казва Емил Елмазов, шеф на Съюза на билкарите в България.
Погачата на Бъдни вечер е много важна и тя също е постна. Но ако в нея се добавят няколко билки, те ще предадат допълнително въздействие и аромат. За повече любов се прибавя копър, шафранът ще засили духовността, каквато ни е необходима в нощта на Рождеството. В питата се слага и малко чесън, който да засили защитните сили на организма сега, във вихъра на грипа. Иначе вирусите могат да ни развалят най-дългоочакваните новогодишни празници.
Вярно е, че трапезата за Бъдни вечер ще бъде отрупана, но може да заменим постните сармички, макар да са традиция, със зелник от прясно зеле. Тази храна е била любимата на древните траки. Към зелника може да прибавим корен от джинджифил, няколко листа от градински чай и цвят от риган. Те придават неповторим аромат на зелника, който пък е свързан с много обреди и вярвания на траките.
Не бива да забравяме ошава, който да сложим на трапезата. Но трябва да сме набрали плодовете есента, а после да ги сушим на слънце. Иначе, ако си купим от пазара, рискуваме плодовете да са стари и да са пълни с червеи.

Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново