Драстичен недостиг на лекари в областта

Публикувано на пт, 5 февр. 2016
1513 четения

Търсят се 23 джипита, 17 гинеколози, 23 кардиолози, 7 невролози, 8 ортопеди, 15 педиатри, 10 психиатри и т.н.

Има остър недостиг на лични лекари и на доктори в отделните медицински специалности в доболничната помощ във Великотърновска област, сочи проектът за национална здравна карта, който вече е представен за обсъждане на сайта на здравното министерство. Регионът има нужда от 23 джипита. Според необходимия минимален брой лекари, който се определя по стандарта един общопрактикуващ доктор да отговаря за 1500 души население, в областта трябва да лекуват 165 джипита. В момента те са 148, но 6 от тях нямат договор с РЗОК. Така населението се обслужва от 142 доктори. Сериозен проблем е и това, че не всички медици имат специалност и тази година практиките им ще изгорят, ако не вземат дипломи. Картата отчита, че 63-ма от медиците още не са завършили. Очаква се при следващото договаряне със здравната каса докторите да се пререгистрират, а на тези, които нямат нужната специалност, кабинетите им да бъдат заличени. Държавата вече много пъти прави компромис и удължава срока за специалността “Обща медицина”. Поставяха се все нови, уж крайни дати, но все има незавършили.
Тревожен е също недостигът на специалисти в доболничната помощ, показва още проектът. Според стандарта липсват 17 гинеколози, 7 лекари по вътрешни болести, 3 гастроентеролози, 9 ендокринолози, 23 кардиолози, 7 невролози, 8 ортопеди, 15 педиатри, 10 психиатри, 8 ревматолози и т.н. В извънболничната медицина няма нито един детски специалист по неврология, нефрология, психиатрия, ендокринология, урология и други и родителите са принудени да търсят други градове, а най-близкият е Плевен. Не стигат още и вирусолози, рентгенолози, клинични лаборанти, микробиолози. В излишък са лекарите по дентална медицина, но практиките им са съсредоточени предимно в големите градове.
Липсват кадри и при специалистите по здравни грижи. Отдавна е изгубен стандартът 150 сестри да се падат на 100 000 души население. Сега този показател е двойно по-малък. Стандартите са вече стара слава и при фелдшерите, акушерките, клиничните лаборанти, рехабилитаторите и др. Например в областта са необходими 45 акушерки, в извънболничните структури не достигат 37. За сестрите минималният брой е над 300, работят двойно по-малко, трябват 24 рехабилитатори, лекуват само трима и т.н.
Болничните легла са 1455 във всичките лечебни заведения на областта.
Проектът на националната здравна карта предстои да бъде обсъждан по региони.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново