Доц. Сотир Марчев, директор на болницата за инвазивна кардиология в Плевен Лятото е добрият период за сърдечноболните, защото се понижава кръвното налягане

Публикувано на ср, 15 юли 2015
3406 четения

В жегите не пийте застояла вода в пластмасова бутилка

– Доц. Марчев, горещините са в разгара си, как да се предпазим от тях? Заплашени ли са хората със сърдечносъдови заболявания?
– Най-ниска е сърдечносъдовата смъртност при температура между 18 и 25 градуса, затова тогава в кардиологиите всичко е спокойно. През това време е моментът да се радваме на живота и да се движим. Сърдечните болести не се лекуват с покой и лежане, а с повече движения, това помага, особено когато температурата е в тези параметри. Но не да се движим само в събота и неделя, а всеки ден. Не е правилно през уикенда да се претоварим, а през седмицата да почиваме. Дневната норма е 45 минути умерен ход, но не бавен, трябва да можеш да говориш, като ходиш. Разбира се, става въпрос за възрастните хора.
При децата е необходимо движение най-малко 1 час дневно. Но сега ние наблюдаваме една тревожна тенденция, расте първото поколение, което се движи по-малко от родителите си. Децата се застояват пред компютрите и така се обездвижват. Това трябва да се промени. Затова аз казвам, че лятото е добрият период за сърдечноболните, защото се понижава кръвното налягане.
В жегите обаче трябва да пием повече вода, но не застояла в пластмасови бутилки, които е задължително да се съхраняват на хладно и далече от пряка слънчева светлина. Ако си сложите такова шише в колата, когато навън е 30 градуса, вътре в нея, ако е на слънце, може да стане и 70 градуса. При тази температура пластмасата отделя вредни вещества, които попадат във водата. Дори да пиете тази вода, когато стане хладно в колата, тези вещества вече са в нея. Те причиняват ранен пубертет при децата, оплешивяване, рак на гърдата и на простатата при възрастните. Затова на всяка бутилка пише как да се съхранява водата. През зимата го няма този проблем.
Сега много хора отиват на гости при близките си или на екскурзии и ме питат могат ли да пътуват със самолет. Гражданската авиация е безопасна за сърдечноболните, понеже в самолета се поддържа такова налягане на въздуха, каквото е до 2000 м надморска височина на открито. Ако някой се двоуми дали да вземе самолет, или автобус, за сърдечноболните е по-добра авиацията. Самолетът ще го обездвижи за няколко часа, докато при рейса обездвижването е дълго, има застой на кръвта в краката, а и риск от тромбоемболии. Затова препоръчваме на тези, които пътуват с автобус или кола, да спират на всеки час, да почиват и да се раздвижват. Така се облекчава не само кръвоносната система и сърцето, но правим и профилактика на дископатиите – много чест проблем на съвременния човек, който, ако се активира, може да отрови не само пътуването, а и цялата ваканция.
– Това важи ли за вертолетите?
– Не важи, защото те не са изолирани.
– А как да се приспособим на новото място по-бързо, като пристигнем на ваканция или командировка, защото има полети по 10 часа?
– Правилото е, че колкото часови зони е разликата, толкова дни отнема пълното напасване на биологичния часовник. Ако летите до Япония, преди това спрете с кафето за 3-4 дни. След като пристигнете там, още първата сутрин си направете кафе и излезте да го пиете на слънце. Така светлината и кафето ще ви помогнат да се адаптирате по-бързо.
Лятото е най-добрият период за здравето, радвайте му се. Освен това смъртността е с 15 процента по-ниска от тази през зимата. В горещините дори намаляваме дозата на лекарствата при сърдечноболните. Така е, тъй като в жегите човек се поти повече и артериалното налягане се понижава по естествен път. Най-често намаляваме диуретиците, които водят до по-често уриниране, тъй като чрез потенето се отделя доста вода. Същото се отнася и при пациенти, които пият лекарства за разреждане на кръвта. И при тях дозите намаляват.
– Но защо пак има хипертонични кризи през лятото, след като това е добрият сезон за тях?
– Защото човек се поти обилно, а не пие достатъчно вода. Това води до намален обем на кръвта, което се нарича хипонолемия. Организмът отговаря със свиване на кръвоносните съдове и кризата идва. Изводът е, че трябва да пием повече вода.
И друго, препоръчвам на пациентите да не солят яденето, ако искат сърцето да работи добре и да имат нормално кръвно налягане. В момента производителите на храни използват повече сол и като консервант, знаейки, че българинът обича повече соленото. Така че през деня ние си набавяме необходимото количество сол чрез готовите храни, които купуваме. Ако в ястията си не сипвате сол, ще живеете по-дълго.
Лятото е добро време човек да отиде и на профилактичен преглед, защото има по-малко болни и ще чака по-кратко пред кабинета на доктора. Много са случаите, когато се откриват неподозирани заболявания, които после се лекуват успешно. Така че един профилактичен преглед може да спаси човешкия живот.
– Казахте, че лятото е добрият сезон за здравето. Но тогава има риск от слънчев или топлинен удар, за който хората дори не мислят? Всеки си казва, че на него няма да му се случи?
– Когато човек припадне от жегите или получи инфаркт на улицата, го преместваме на сянка, легнал настрани. Разкопчаваме дрехите, за да се проветрява. Наплискваме го със студена вода и викаме спешна помощ. Липсата на кислород го кара да повръща и има опасност повърнатото да влезе в белия дроб. Това се нарича синдром на Менделсон, но за разлика от сватбения марш завършва фатално. И не бива нищо да слагаме в устата, защото може да отиде не където трябва, вместо в стомаха. Това са стандартни инструкции при подобно поведение.
Да, през лятото има риск от топлинен или слънчев удар. Топлинен удар получаваме, когато се свърши водата в тялото, а слънчев – когато главата се нагрее много от слънцето. Срещу първия пием достатъчно вода, срещу втория – носим шапка. Главата е много добре кръвоснабдена, затова през зимата лесно се настива, а през лятото прегрява. Рецептата е една – тя се нарича шапка.
А що се отнася до количеството вода, което трябва да пием през деня, то е толкова, колкото да поддържа урината ни светложълта. Ако тя е тъмна и концентрирана, значи водата недостига.
– Кой е по-опасен – топлинният или слънчевият удар?
– И двата са опасни и неприятни. Но препоръчваме хората да ходят в тънки светли дрехи, отразяващи слънцето, за да се проветрява тялото. Да се избягва най-топлата част на деня или като се излиза, да бъде с шапка и шише вода. Освен това физическите натоварвания тогава не са за препоръчване ѝ да не се прекалява с храната, която също отделя топлина при преработката и в организма. За предпочитане е растителното меню, тъй като плодовете и зеленчуците отделят по-малко топлина, отколкото месото. Работата в затворени и задушни помещения също е предпоставка за топлинен удар, особено в часовете между 11,00 и 15,00 часа.
– Какви хора са най-застрашени от топлинен удар?
– Първо, малките деца, защото имат малък обем на тялото и водата бързо се изчерпва и второ, възрастните хора над 65 години. С възрастта те започват да губят усещането за топлина и студ. Много често ще видите възрастен човек през зимата леко облечен да твърди, че не му е студено. Същото се отнася и за лятото, когато не усеща топлината и се облича повече. Така рискът от топлинен удар се увеличава.
– Лятото е сезон за постоянни войни в офисите дали да се използва климатик, или е по-добре да се потим, но да не настиваме. Кои са повече – ползите или вредите?
– Отдавна климатиците не са лукс, те спасяват човешки животи. Със сигурност намаляват топлинните удари и катастрофите по пътя. Благодарение на филтрите се облекчава състоянието на хората с алергии. Климатиците имат и антибактериална функция, поради което няма опасност през отворения прозорец да влезе в операционната някой патоген. Намалява се и рискът от усложнения по време на самата операция.
Разбира се, има и недостътъци и съществените са три, колкото са и предимствата. Ако на климатика не се изчистват филтрите, може да се размножат бактерии. Има случаи, когато хора се разболяват от бактериална пневмония.
Вторият недостатък на уредите е, че по-често водят до заболявания. Има научни данни, че в сгради с климатици хората боледуват по-често заради възпаления на гърлото, носа и ушите. А и честите промени от топло на студено и обратно са стрес за тялото, и то реагира с отслабване на имунитета, който първи се среща с вирусите и бактериите от околната среда.
Третата причина да се боим от климатиците е когато струята духа директно върху нас и може да причини неврит. Особено в колата, където духа върху гърдите. Много хора си мислят, че имат сърдечно заболяване и болка, а това е от климатика.
– Стана като в математиката – минус 3 плюс 3 е равно на нула. Означава ли, че не трябва да използваме климатиците, защото колкото е ползата, толкова е и вредата?
– Има предпазни мерки, при които можем да използваме климатици. Но основното е, ако можем да минем без тях, да не ги включваме. Като е студено, да се обличаме, ако е топло, да отворим прозореца. За колата също си има трикове – паркираш на сянка, слагаш сенник. Когато климатикът е наложителен, настройваме го от 18 до 25 градуса. Това е границата на топлинния комфорт, защото по-ниска температура би създала голям контраст с градусите навън и носи риск от по-често боледуване. И още една предпазна мярка – климатикът да не духа директно в нас и по-често да почистваме филтрите.
– Времето това лято ту е горещо, ту захладнява с 10 градуса. Как се отразяват тези резки аномалии на хората.
– Много по-опасно е внезапното застудяване, защото повишава кръвното налягане. И работата в кардиологията ни се увеличава, идват повече хора с инфаркти. Но проблеми с рязкото затопляне могат да имат хора с ниско кръвно налягане. То пада допълнително и те се чувстват отпаднали, неработоспособни. Успокоявам ги, че те са дълголетници и това е факт. Иначе препоръката за тях е да пият повече вода през лятото.
– Доц. Марчев, макар да сте действаш лекар, Вие сте и шеф на плевенската инвазивна кардиология, а също изпълнителен директор на Българския кардиологичен институт. Как преценяване усилията на здравния министър д-р Петър Москов да направи истинска реформа в здравеопазването?
– Аз подкрепям ръководството на МЗ, което си е сложило главата в торбата и иска да направят нещо. Зад него стои премиерът Бойко Борисов, а също и Световната банка. Ние разполагаме с ръководство, което има желание да свърши работа. Освен това то, като направи грешка, разбира това и я коригира. Пример за това е новата Наредба 1 на МЗ, с която се противопоставят всички нови специализанти, които започват да учат безплатно, срещу старите, които си плащат. Това беше грешка и министър Москов заяви, че с европейски пари от септември всички специализанти ще учат безплатно.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново