Доц. Петър Шивачев пред вестник “Янтра ДНЕС”: “Болестта на Кавазаки измести ревматизма при децата”

Публикувано на пн, 26 мар. 2018
832 четения

Болестта на Кавазаки измести ревматизма при децата сред придобитите сърдечни заболявания. Това съобщи във В. Търново по време на Четвъртата национална конференция на педиатрите детският кардиолог доц. Петър Шивачев. Той е водещ специалист в УМБАЛ “Св. Марина” във Варна и консултант по детска кардиология за Североизточна България. Практически ревматизъм няма в България, но болестта на Кавазаки зачестява. Това е остро инфекциозно заболяване, с обрив и промени на лигавиците, появява се шиен лимфаденит, а също и конюнктивит. Засяга се и сърцето, предимно коронарните артерии, където се образуват аневризми, може да има тромбози и руптура. От това заболяване боледуват предимно деца до 5-годишна възраст, но сме имали и кърмачета с коронарно засягане, заяви доц. Шивачев. Страдат по-често момчетата, отколкото момичетата.
Болестта на Кавазаки е описана за първи път през 1967 г. от японския педиатър Томисаку Кавазаки. Той забелязал сходни симптоми при група деца като треска, кожен обрив, зачервяване на гърлото и устната лигавица, конюнктивит, оток на ръцете и ходилата, увеличение на лимфните възли на шията. Няколко години при пациентите се появили и сърдечносъдови усложнения и разширения на коронарните артерии, доставящи кръв на сърцето. Другата особеност на заболяването е, че при него има сезонност. Броят на заболелите в края на зимата и началото на лятото се увеличава.
Все пак коронарните аневризми са по-редки, появяват се при 2 % от случаите. Наличието им се установява с ехокардиография. Затова при съмнение за болестта на Кавазаки, трябва да се направи консултация с детски ревматолог, който поема и болничното лечение на малкия пациент.
Като специалист по фетална ехокардиография, доц. Шивачев отбеляза, че тежките увреждания могат да се открият още преди раждането. Тогава се взимат съответните мерки за прекъсване на бременността. Но има по-фини сърдечни аномалии, които много трудно се долавят. Но целта на феталната ехокардиография е да се открият именно тежките аномалии, които след раждането са с висока болестност и смъртност. Те налагат да се извърши камерна кардиохирургия поне с 2-3 операции, но след това са възможни сериозни усложнения. Но все още феталното откриване на сърдечните аномалии заема малък процент в диагностиката. Това не е универсален скрининг и на такива прегледи подлежат жени с рискова бременност. Това са майки с метаболитни заболявания, диабет, с фамилност за вродена сърдечна аномалия, лупус и др. По-голямата част от тези дефекти се откриват след раждането.
Неразвитие на лявата страна на сърцето – хипопластично ляво сърце, непроходимост на трикуспидалната клапа, транспозиция на големите съдове, аномално вливане на белодробните вени, критични аортни стенози и др. са едни от аномалиите при детската сърдечна патология. Но кардиохирургията вече е доста развита и дава възможност още в първите дни от раждането на бебето да се направи корекция, коментира доц. Шивачев. Той допълни, че през последните години усилено се работи върху “безкръвното” коригиране на някои сърдечни аномалии.
Според доц. Шивачев има наследствена обремененост при сърдечните аномалии, но тя не е висока. При общ риск от 8-10 деца на 1000 новородени, наследствеността е около 1 %. Ако има някаква обременост от страна на майката или бащата, то процентът може да се вдигне от 4 до 8 на сто. По-голямо значение за сърдечни малформации имат външни увреждащи въздействия по време на бременността. Това са инфекции, радиация, химически вредности в храната, тютюнопушене, приемане на лекарства, алкохол. Вътреутробно сърцето се формира рано, в началото то е една първична сърдечна тръба, в която се образуват всички структури.

Сърдечният шум на сърцето далеч не е най-специфичният белег за сърдечна аномалия

В детска възраст често се срещат шумове и при здрави деца, затова е необходимо прецизно разграничаване от специалист. Според доц. Шивачев, много по-тревожни симптоми са цианозата, посиняването и проявите на сърдечна недостатъчност – учестено дишане, изпотяване, изморяване при хранене, ниско тегло. В същото време все по-голям брой сложни кардиопатии се оперират успешно. Непрекъснато намаляват аномалиите, които не могат да бъдат оперирани.
Като превенция на сърдечните малформации доц. Шивачев препоръча да се избягват близкородствените бракове, където се увеличава фамилността, а също и вредните фактори на околната среда, които вече посочихме. Инвитро фертилизацията също увеличава риска от сърдечнни дефекти, но процентът е малък.
Поради напредване на медицината, момичета с вродени сърдечни дефекти и коригирани успешно, стават щастливи майки. Но въпреки добрия резултат от корекцията при тези жени в детството, те трябва да се наблюдават от кардиолозите. Може да се появят внезапни ритъмни нарушения. Според доц. Шивачев дейността на детските кардиолози и тези, които се занимават с възрастните пациенти, е доста различна. В тази връзка при децата много рядко може да се срещне съдечен инфаркт или исхемична болест.
Неотдавна имахме дете с вътрешна десикация на аортата, която е патология при възрастните, разказа доц. Шивачев. За щастие известният специалист проф. Иво Петров е успял да стентира увредения участък и детето е спасено. Все пак има някои рискови фактори, които предразполагат към поява на десикация. Такива са особената вродена тъкан на съдовете, при аортна стеноза и др. Това променя част от структурата на част от аортата. Тук се вписват и травмите, деца със синдром на Търнър. При тях трябва да има повишено внимание и проследяване.
Като преподавател в Катедрата по педиатрия при Варненския медицински университет, доц. Шивачев коментира, че много малко студенти избират да станат детски кардиолози. Има дефицит на такива млади кадри.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново