– Д-р Москов, няколко здравни министри преди вас се опитаха да спрат теча на средства за лекарства от лобистки фирми, за които здравната каса плаща двойно и тройно по-скъпо, отколкото човек да си купи същия медикамент на свободния пазар в аптеките. Имате ли идея как може да се ограничи това източване на НЗОК?
– Политиката на здравното министерство е насочена към законови и подзаконови актове и реални механизми за контрол, които да помогнат с ограничения публичен ресурс на хората да имат максимален достъп до качествени медикаменти. Промените в законите за здравното осигуряване и за лекарствата, които правим, гарантират достигането на по-добри цени на медикаментите, които касата изплаща. Във връзка с това Министерският съвет удължи с една година забраната за повишаване на цените на лекарствата, които се изписват без рецепта. За съжаление, преди нас колегите в МЗ са пропуснали да направят това преди една година и стана така, че кутийка с хапчета против настинка стана по 10 лв.
Новата лекарствена политика на държавата не се изчерпва с един или друг медикамент. До месец предстои подписване на рамково споразумение между МЗ и фармацевтичната индустрия. Целта е да бъдат приложени нови правила при заплащането на лекарства от НЗОК, защото не може само за една година парите за лекарства да бъдат увеличени с 40-45 %. Това няма да продължава повече. Дори в най-богатите европейски държави максималното нарастване на разходите в тази сфера е 5 %. За нас това е един таван, под който трябва да слизаме постепенно.
В последните два месеца текат усилени преговори с представителите на скъпите иновативни медикаменти и с производителите и дистрибуторите на генеричните лекарства. Тази нова политика не се изчерпва с това да натиснем цената на един или друг медикамент. Говорим за големи пакетни споразумения, които да облекчат ресурса на НЗОК, без това да засяга интересите на хората, които имат нужда от тези медикаменти.
Започваме публично обсъждане на тази политика като законопроект, регламентиращ начина, по който касата заплаща лекарствата. Досега тя даваше пари за 25, 50, 75 % или нищо от стойността на медикаментите. Но предложението на МЗ предвижда НЗОК да финансира 100 % самото лечение на заболяването. По този начин държавата ще покрие всички медикаменти, необходими за терапията. Тези лекарства ще бъдат маркирани в зелен цвят в аптеките и пациентите ще знаят своите медикаменти. Това е съвсем различен подход и разказът за лобизма – това хапче на коя фирма е и колко трябва да бъде платено от солидарния фонд, ще бъде прекратен.
Искам да уточня, че касата ще заплаща групите евтини и генерични лекарства за лечение на определено заболяване.
Например, ако вие имате хипертония, здравната каса ви поема 100 процента терапията с 3 или 4 медикамента, които спрямо фармакотерапевтичното ръководство, изработено от Националното кардиологично дружество, лекуват в комбинация вашето високо кръвно налягане. Отделно заплащане на лекарство от дадена фирма няма да има, както се прави сега.
– Спешната медицинска помощ ли е най-закъсалият сектор в здравеопазването, че започнахте реформите от там. Смятате ли, че тел. 112 работи бързо и добре и дали няма нужда от още една подобна комуникация?
– Имаме наистина проблем със системата на тел. 112 и заедно с МВР търсим наистина работещ механизъм да има и друга възможност.
Що се отнася до спешната медицинска помощ, то проблемите при нея са много големи и ние работим на целия фронт. Болният се среща за първи път със спешна помощ и това трябва да стане бързо и качествено. За мен фундаментът на едно здравеопазване е спешната помощ, която е част от системата за национална сигурност.
Вече проведохме среща с директорите на спешните центрове от страната, на която обсъдихме заплащането. Техните заплати ще бъдат увеличени с 20 %, но не на калпак, както беше досега, тъй като фелдшери от големите центрове взимаха повече пари от лекарите. Затова 80 % от предвидените средства ще отидат за премахване на тези диспропорции. Останалите 20 процента ще се раздават като премии за филиали, които са най-натоварени и обслужват най-голямо население. Във връзка с това до края на годината те ще увеличат и своите екипи.
– Миналата година се лансира идеята в големите стационари да се създадат малки “пироговчета” и една от пилотните болници за този проект беше великотърновската. Пропадна ли тази идея или тепърва ще се доразвива?
– В началото на декември 2014 г. има приета от МС стратегия за реформа в спешната помощ, която е дългосрочна и има договорени 85 млн. евро. Търновската болница остава като пилотна за изграждане на такъв спешен портал на междуобластно ниво. Вече има и одобрен план за действие на реформата. Ще бъдат подменени също линейките в спешните филиали. Те ще имат модерни комуникации и ще въведем нов модел на обслужване на пациентите, т.нар. триаж. Най-бързо ще се стига до най-тежко болните и пострадалите, каквато е философията и на самата спешна медицинска помощ.
– Какви инвестиции предвижда здравното министерство за държавните болници през тази година?
– Със съдействието на вицепремиера Томислав Дончев държавните болници ще участват с проекти за енергийна ефективност към Норвежкия финансов механизъм. Проектът на великотърновската болница е за 1,1 млн. лв. Всяка година МОБАЛ “Д-р Ст. Черкезов” харчи над 2 млн. лв. за консумативи като вода, ток, отопление, които се заплащат от приходите по клинични пътеки. Това са много големи разходи, но не може лечебното заведение да остане без вода и топло. Ако болницата се топлоизолира, т.нар. режийни разноски ще бъдат по-малки и ще остават повече пари за лечение на болните. Според мен обаче тези разходи за консумативите не би трябвало да се плащат от средствата на клиничните пътеки, както е сега. Но тази идея тепърва ще бъде разработена като концепция.
– За електронно здравеопазване се говори, откакто е стартирала здравната реформа през 2000 г. Имаше проект, който се провали, и никой не понесе отговорността за похарчените средства. Предвижда ли министерството да осъществи този модел, при който ще има по-добър контрол на парите?
– Последното тримесечие на тази година ще имаме готов тестов модел на цялостната система за електронно здравеопазване. Ще има електронни здравна карта, фиш, рецепта и база данни, която да обединява информацията. Проучване е показало, че поради липса на електронно управление на системата финансовите кражби в здравеопазването се движат между 18 и 20 %. Докато в страни с електронен модел те са около 3 процента. Смятам, че електронната система ще осветли разходите в здравеопазването и ще намали нерегламентираните плащания. Но нека и пациентите бъдат активната страна в този процес. Не е имало случай при сигнал за доказана корупция и да е нямало санкция. Тук не говорим за платения избор на лекар или болница, където да ни лекуват. Тези разходи не се финансират от НЗОК, а това може да стане чрез надграждане в осигуряването и допълнителни стълбове за вноски.
– А ще бъдат ли изхвърлени от системата здравнонеосигурените пациенти или ще бъдат лекувани както досега за сметка на парите на болниците?
– Тези пациенти ще имат право на конкретен спешен пакет от медицинска помощ, който се изработва от националните консултанти по спешна медицина. Когато диференцираме дейностите на този спешен пакет, които се финансират от бюджета на държавата, на разходите на базовия пакет на НЗОК, който се заплаща от солидарните здравни вноски, и на допълнителния пакет на касата, в който всеки да инвестира, тогава болниците няма да харчат собствени пари от дейността за лечение на здравнонеосигурените пациенти. Още от тази година предвиждаме да спре плановият прием в болниците на тези хора.
– Намаляването на лекарите в България засяга и джипитата. Само за 14 г. от старта на здравната реформа за фондовото здравеопазване във Великотърновска област от 187 души личните лекари вече са 140. Още има медици без специалност по обща медицина, някои от тях едва ли ще успеят да я завършат през гратисния период, който държавата отпусна за сетен път. А без тази специалност те нямат право да практикуват, което означава редовните джипита да намалеят още повече. Мисли ли МЗ да спре това оредняване на кадрите?
– Като цяло има 4700 джипита в страната и недостигът е в определени места, в други пък – свръх концентрация. В близките седмици обаче ще инициираме МС да приеме национална програма за бонификация за добрите резултати от работата на личните лекари. В момента се разработват критериите за оценка и първите 470 джипита ще получат бонуси – масивна сума пари, че са излекували пациентите си качествено, а не само да са ги регистрирали.
Вече има промяна в наредбата за специализация и се очаква публикуването и в Държавен вестник. Премахнати са таксите и младите лекари могат да специализират във всеки стационар, акредитиран за обучението. Търновската болница има сертификат за това, а останалите три общински стационари в областта могат да сключат договор с нея за обучение на техни колеги. Същото важи и за спешните медици и джипитата. Така премахваме административната пречка за младите лекари, които да останат в България. Освен това като специализанти те ще получат реална заплата с всички придобивки като колегите си, а не до две минимални заплати, както беше досега.
– В момента се лансира идеята докторите на село да продават лекарства, тъй като там няма аптеки. Няма ли да скочат фармацевтите?
– Това е нов момент, нека първо да го обсъдим с парламентарната комисия по здравеопазване.
– Д-р Москов, забравяме зъболечението, при което от самото начало на промените в здравната система няма реформи. Увеличават се само парите в стоматологията и от 60 млн. лв. в началото тази година касата ще плаща около120 млн. лв. Няма нови услуги за възрастните. НЗОК не плаща за протези, за операции, на практика пенсионерите, които са внасяли здравни вноски 40 г., сега не могат да се възползват от безплатни или по-евтини зъболекарски услуги, защото просто ги няма.
– Парите за стоматология за 2014 г. не бяха използвани докрай. Но пакетът за зъболечение е насочен основно към децата и там има сериозна програма за силанизация на детските зъби, финансирана от МЗ. Наистина финансирането на системата е ограничено и се насочва там, където имат нужда.
– Г-н министър, докога джипитата ще ви “извиват ръцете”, за да се увеличават всяка година парите за техни дейности? Сега ще получават повече за профилактичен преглед, за диспансерно наблюдение, без качеството на обслужване да се е променило? Като подписахте рамковия договор, вие се съгласихте с това, а откакто сте министър, непрекъснато говорите, че трябва да има качество в медицината? А сега дори джипита ще взимат и бонуси.
– Не забравяйте, че има условие. За първи път в рамковия договор са записани ангажиментите на джипитата и на НЗОК. Ако въпросните прегледи бъдат надвишени, без допълнително договаряне цените за тези дейности ще бъдат намалени. Всъщност, предложението за увеличаване на средствата за дейности на личните лекари дойде от Лекарския съюз.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ
Д-р Петър Москов, министър на здравеопазването: “Подготвяме нови правила при заплащането на лекарства от НЗОК”
Публикувано на чт, 15 ян. 2015
1528 четения
loading...
