– Д-р Кожухаров, вие сте началник на отделението от половин година, успяхте ли да реализирате някои от идеите си за промяна, за да привличате все повече жени да раждат във Велико Търново?
– Нямаме проблеми с колектива, всеки си разбира от работата. Следваме модела на американското акушерство на Уилямс и това е нашата библия. Този модел е най-близо до природосъобразното раждане, но няма кой знае каква съществена разлика с българското акушерство. Американците правят съпоставка между рисковете при раждане в болница и вкъщи. Описани са примери как след 50-те години на миналия век все повече жени започват да раждат в болница и майчината смъртност спада. Това се отнася до 2000 г. След това се увеличават оперативните раждания и майчината смъртност започва да се увеличава, като причина за това се смятат прекомерното прилагане на операциите. Тази оперативна намеса има дългосрочен ефект и при нея могат да се получат сраствания. Повторната операция за корекцията им също носи риск за смърт на жената.
Но това, което е описано в учебниците, не винаги става в реалността. Всяко раждане е различно, има много нюанси и всеки гинеколог си е създал стереотип. Повечето от колегите ми изчакваме и помагаме на жената да роди естествено. Разбира се, по чисто медицински индикации може да се стигне до дирижирано раждане. Това се прави най-често, когато бременността е съпътствана със заболявания и раждането трябва да приключи по-рано, с цел да се спаси животът на майката и плода. Също така в определени ситуации, когато има преносена бременност. Но всяка намеса при нормалното раждане е нефизиологична. И много често в такива случаи раждането може да завърши с нежелана операция. Аз също съм против такава намеса. В тази връзка с колегите нямаме разногласия, придържаме се към опита на най-доброто американско акушерство.
Новото, откакто аз съм тук, е, че вече правим лапароскопски операции при кисти, извънматочна бременност и диагностика. Предстои да обучим още акушерки, имаме намерение да разширим и лапароскопските операции с по-сложни интервенции. Двама лекари работим в тази насока.
– В отделението има ли нови лекари?
– Не, няма, най-младата ни колежка е на 44 години.
– А как отговаряте на новите изисквания на жените, които искат да бъдат в самостоятелни стаи с удобства или пък определят начина на раждане?
– В областта живеят много чужденци, които раждат децата си при нас. Наскоро една англичанка дойде в отделението на предварителни разговори, за да разбере дали може да ѝ осигурим условията, каквито ги има в Англия. Преди две години аз посетих Острова и разбрах, че българското акушерство и гинекология е по-напред от английското. Жените там в повечето случаи раждат без лекар, само с акушерка. И това, което ме изненада, е, че родилките не влизат в родилните зали, а раждат на леглата, по земята, в компанията на съпрузите си. Освен това бременните жени не позволяват да им се направи необходимия тоалет и да бъдат преглеждани от лекар преди това.
Тази англичанка, бременна с петото си дете, поиска да ражда не на родилна маса, а клекнала, както преди това. Но аз я убедих да приеме нашите условия и тя се съгласи. Все пак това е пето раждане и всяко следващо крие риск за живота на майката.
– Какво мислите за раждането вкъщи?
– В България това не може да се случи и дори не го коментираме. Наистина в други страни има такава практика, но до къщата на родилката стои мобилна операционна. Богатите държави могат да си го позволят.
– В България вече се практикува и раждане под хипноза, за да не се усеща болката. То поне не изисква допълнителни материални условия.
– Такова раждане няма. То засяга най-дълбоките структури на мозъка, докато хипнозата действа повърхностно. Така че болката няма как да се премахне по този начин. Ако иска една жена да няма болка при раждане, може да ѝ се постави епидурална упойка в гръбначния стълб. Но тя си има положителни и отрицателни последствия. При повече жени няма никакви оплаквания след раждането с упойка. Но при други се появява главоболие, което остава за цял живот, има болка и в гръбначния стълб. Аз обаче смятам, че при раждане болка трябва да има и жената трябва да я усеща, но тя да не е прекомерна.
– А дали бебето също усеща болката при самото раждане?
– Да, усеща, но има един много интересен факт. Бебето помни от 8-ата седмица на зародиша какво се е случило с майката по време на бременността. Има случаи вече на 20 години детето да припомни на майка си, че когато е била бременна, се е случило еди-какво си.
Например, когато майката пуши като бременна, бебето също е в досег с никотина и то се ражда с определена зависимост и стремеж към цигарите от ранна възраст. Освен това от никотина бебето се чувства зле и започва да рита още повече.
Когато майката пуши и продължава да кърми бебето, то има много повече колики, а това не го знаят много жени, които не се отказват от цигарите. Ние в отделението им говорим за тези неща, дори за това, че при повтарящите се аборти една от причините за това е тютюнопушенето и това вече е доказано.
– Започна ли българката да ражда повече?
– Не, младите хора бягат в чужбина, там раждат децата си, които няма да се върнат в България. Наблюдавам сега нашите деца, те са по-други. Не виждат перспектива у нас, умислени са, не се радват, защото нямат достатъчно пари, за да отглеждат своите деца. В страната ни има голямо разслоение на бедни и богати и младите хора дори не се женят. Лошото е, че не раждат и деца. При ромите е по-друго, при тях няма демографска криза.
– Бягат ли ромски родилки от отделението, като си оставят децата за отглеждане?
– Бягат и ние не ги спираме, не сме затвор. Онзи ден една жена с трето раждане си остави детето и побърза да се върне в Германия, където работи.
– Д-р Кожухаров, когато постъпихте в отделението споделихте, че е необходим ремонт на родилната зала. Това случи ли се?
– Още не, а имаме нужда и от нова апаратура. В отделението нямаме реанимация, а правим и гинекологични операции. През лятото в стаите горещината е много голяма, няма дори щори, да не говорим за климатици. А почти всеки ден имаме родилка със секцио. Тези операции се увеличиха много, идват все повече жени с патология. В крайна сметка оперативните раждания се изравниха с нормалните. Миналия петък имахме три раждания, и то с операция. Освен това се раждат и много недоносени бебета.
Но искам да се върна на първия ви въпрос за битовите условия в отделението. Съвременната жена вече държи на това, а ние няма какво да предложим, имаме само една самостоятелна стая, която се нуждае от преустройство, защото е с едно легло за родилката. Когато е заета стаята, друга няма. Идват жени, които искат да раждат при нас, но първо разглеждат отделението. Съвременната българка не е живяла в старите условия и не може да си помисли да използва обща тоалетна. После повечето от тях отиват в Плевен или в други градове, където има по-добра база. Там са обзаведени вип стаи с повече легла за близките, които придружават родилките. Става така, че жени с пари идват и плащат за по-добри условия, а ние не можем да ги предоставим. Жалко е това, че имаме много добри специалисти, но бременните жени вече държат и на обстановката. За тях раждането е незабравим миг и те искат да го изживеят достойно.
– Колко плаща здравната каса за едно раждане?
– В Гърция раждане с операция струва 9000 евро, а при нас – 500 лв. за нормално или секцио. Мотивите за еднаквата цена са, че ако се увеличи стойността на секциото, ще се спекулира. Не се взима под внимание, че при операцията участват най-малко четири екипа от специалисти и рискът е много по-голям от естественото раждане. Тези 500 лв. не покриват дори консумативите, апаратурата и упойката, да не говорим за медицинския труд. Сега се мъчим да използваме американския модел за акушерство. Ако те дойдат при нас в тези условия, нищо не могат да направят. А ние просто сме герои да си вършим работата и за миналата година нямаме починала родилка. Нямаме дори нов ехограф.
– Днес е Бабинден, д-р Кожухаров, за първи път след много години работа в Горна Оряховица ще посрещнете празника на ново място. Доволен ли сте от дейността в отделението?
– Искам да поздравя и да благодаря на целия колектив за всеотдайния труд. Изпратихме 2014 година с 588 бебета, като момчетата са с 6 повече от момичетата. Имаме родени нормално здрави бебета по 4,400 и 4,600 кг, лекували сме и 696 жени в гинекологията. През трите сектора на отделението са преминали 1336 болни, бременни и родилки. За новата година вече са проплакали повече от 19 бебета.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив
Д-р Миролюб Кожухаров, началник на Акушеро-гинекологичното отделение в МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” – Велико Търново: “В Гърция здравната каса плаща 9000 евро за раждане с операция, у нас – 500 лева”
Публикувано на ср, 21 ян. 2015
3699 четения
loading...
