Д-р Мари Паникян, кардиолог: Биреното коремче “произвежда” над 30 вредни вещества, застрашава сърцето

Публикувано на ср, 26 авг. 2015
1102 четения

Предсърдното мъждене увеличава с пет пъти риска от инсулт, а високото кръвно
лошият холестерол и повишените триглицериди са фаталните за ранната атеросклероза

Едно от най-честите нарушения в ритъма на сърцето има доста интересно наименование в медицината, казва се предсърдно мъждене. Някои дори казват, че името било романтично, но нищо романтично няма в прогнозата от това увреждане. То повишава с пет пъти риска от мозъчен инсулт и качва три пъти опасността от развитие на сърдечна недостатъчност. Това мъждене се чува на медицинска слушалка. Кардиограмата също го потвърждава. Независимо от това проблемът често остава без диагноза и крие риск от внезапна смърт, заяви на семинар за журналисти кардиологът д-р Мари Паникян, дългогодишен лекар в Трета градска болница в София, сега медицински консултант във фармацевтична фирма. Проблемът е, че 30 на сто от пациентите нямат никакви оплаквания, други пък усещат, че нещо не е наред със сърцето, но отдават това на някакво друго заболяване и продължават да си работят.
Често страданието се открива след година от появата на първите симптоми, но хората подценяват оплакванията и рядко се консултират с лекар. Неприятната новина е, че броят на тези пациенти се увеличава с напредване на възрастта, заяви д-р Паникян.

– Д-р Паникян, какво представлява предсърдното мъждене и колко българи са засегнати?
– Предсърдното мъждене е най-честата аритмия на сърцето. Опасното е, че то предизвиква намален сърдечен минутен обем, който става предпоставка за образуване на тромби. Този намален минутен обем е резултат от невъзможността на предсърдията на сърцето да изпомпват кръвта към камерите и тя се застоява в тях. Получава се т.нар. “фибрилиращо” предсърдие. Именно това създава условия за образуване на тромби, които се разпространяват към мозъчното кръвообращение и артериите на горните и долните крайници. Пациенти, оставени без лечение, страдат от рецидивираща тромбоза, която може да се развие в друга артерия на тялото. Първите симптоми при предсърдното мъждене са прескачания на сърцето, както хората казват, слабост, сърцебиене, болка в гърдите, задух, объркване. Употребата на алкохол, цигари и кофеин при това заболяване са напълно забранени.
Честотата на предсърдното мъждене нараства с възрастта и достига до над 8-15 % при хора над 80 години. През последните две десетилетия заболеваемостта се е увеличила с 13 %, а хоспитализацията заради инциденти – с 66 %. За съжаление прогнозата при такива болни е песимистична. Сърдечносъдовата смъртност при тях е два пъти по-висока в сравнение при пациенти без предсърдно мъждене. Заболяването е сериозен и много скъп обществен здравен проблем. Годишните разходи за лечение на европеец са над 3000 евро, а общите разходи на Европейския съюз, свързани с предсърдното мъждене, са над 13,5 млрд. евро.
Ние направихме проучване за разпространение на заболяването у нас, което обхвана близо 36 000 души. Според него при жените 3,22 % са с ритъмно нарушение, а при мъжете този процент е 3,18. Увреждането засяга и под 1 % от младите хора, като след 50-а година този процент се увеличава с 3 на сто всяка следваща година. 11 на сто от възрастните хора след 80 години също имат предсърдно мъждене, а болните през 2050 г. ще бъдат 2,5 пъти повече от днес, което ще увеличи разходите за болнично лечение.
20 % от инсултите се дължат на предсърдното мъждене. При пациенти с ревматизъм и предсърдно мъждене рискът от инсулт е по-голям 17 пъти в сравнение с пациенти без ритъмно нарушение и 5 пъти по-висок при хора с мъждене, но без ревматизъм.
Доскоро се смяташе, че хора, които са прекарали в детството си ревматизъм, болести на щитовидната жлеза и артериална хипертония са по-предразположени към болестта. Сега се прибавят нови рискови фактори като сънната апнея и прекаляването с алкохол и кафе в младостта. Значение има атеросклерозата, метаболитният синдром, както и някои генетични болести.
77 % от българите имат повече от три рискови фактора за предсърдно мъждене. Те са най-често хипертония, сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето и диабет. Това затваря тежък патологичен кръг, който може да доведе до фатален изход. При хипертоници самото предсърдно мъждене увеличава 5 пъти риска от сърдечна недостатъчност, 3 пъти риска от инсулт и 2 пъти от инфаркт.
– При тази мрачна прогноза българинът търси ли навреме медицинска помощ?
– За съжаление, българинът чака до последно и като се влоши, търси лекар, но често вече е твърде късно. Обичайна практика е да се приемат хора с тежки и занемарени кардиологични проблеми по тяхна собствена вина – не ходят на профилактични прегледи. Други, като се почувстват по-добре, спират лекарствата. После идват при нас с още две-три други увреждания на сърцето. Само една трета от българите търсят лекарска помощ при сериозен преглед, а останалите 70 % се самолекуват. Едва 7 % от пациентите търсят лекар профилактично. Тревожното е също, че 70 но сто от хипертониците въобще не се лекуват, затова страната продължава да бъде на челно място в света по инсулти. Всяка година от 1 млн. българи 2400 от тях се разболяват от мозъчни инсулти, като за една трета от тях изходът е фатален. Други 25 % го преживяват, но остават с различни увреждания. С една дума сме си осигурили всички условия да бъдем сред първенците по инсулти и инфаркти в света.
Освен че българинът е занемарил профилактиката, той пуши много. Около 46 % са пушачите у нас. Не се храним правилно, ядем предимно животински мазнини, които съдържат много холестерол, който образува атеросклеротични плаки в кръвоносните съдове. Наднорменото тегло е сериозен проблем. Забързани в ежедневието, ние нямаме време да ядем нормално и рационално. Сядаме вечер и лапаме лакомо и в огромно количество. Плодовете и зеленчуците са недостатъчни в менюто, консумираме предимно свинско месо, вместо пилешко и риба. Солим непрекъснато. Златното правило за здравословно хранене е: изобилна закуска, обяд наполовина по количество и скромна вечеря, дори и без нея.
Имаме и късно обхващане на хипертонията и диабета, а като прибавим и стреса, тези рискови фактори моментално ни изстрелват в първите места по остър миокарден инфаркт и мозъчен инсулт.
Но има и нещо друго. Често пациентите вече имат по няколко заболявания и започват да се прехвърлят от кардиолога към невролога и ендокринолога. Такива болни изискват мултидисциплинарен подход, защото често става въпрос за засягане на цялата съдова система, която предизвиква заболявания на различните органи – крайници, сърце, мозък. Пациентите трябва да се лекуват комплексно и адекватно, а не на парче.
– Влияе ли коремното затлъстяване на сърдечносъдовите заболявания?
– Има пряка връзка. Коремното затлъстяване е особено опасно за мъжете над 55-годишна възраст, защото мазнината “работи” като вътрешен враг, тя става самостоятелен орган и произвежда над 30 вредни вещества, които застрашават сърцето. Едни от тях са определени хормони, които увреждат черния дроб и променят химията на целия организъм. Други отключват диабета, трети изменят липидите, четвърти вдигат кръвното.
– Какви хормони произвежда мазнината около кръста?
– Това са лептин, резистин и адипонектин. Но мазнината “дирижира”стомаха, който секретира друг хормон, който усилва апетита. Така се тъпчем ненаситно и дебелеем. Хормоните в излишък, освен че увеличават килограмите, влияят и върху производството на инсулин, а оттук и на всички функции на организма. Така се отключва диабетът. Тялото произвежда повече инсулин, затова и апетитът се увеличава. Този инсулин не върши никаква работа, не помага за усвояване на глюкозата и нивото на кръвната захар се повишава. И това довежда до диабет. По този начин се върви към метаболитния синдром – има високо кръвно, висок лош холестерол и повишени триглицериди. Това са фаталните стъпки към ранната атеросклероза, която може да се яви и на 30 години. В случая разстоянието до инфаркта става много късо.
– Кога се забелязват първите промени в кръвоносните съдове?
– Още в ранно детство при неправилно хранене, обездвижване, затлъстяване и наследствени фактори. По стените на съдовете се отлагат атеросклеротични плаки, които с времето се увеличават и постепенно ги запушват. Когато целостта на съдовете се наруши, плаките се откъсват и причиняват съдов инцидент. Атеросклерозата засяга едновременно или последователно различни области на тялото – сърце, мозък, артерии. А това може да се окаже фатално. Стеснението на сънните артерии води до инсулт, на артериите на крайниците – до гангрена, на артериите на бъбреците – до бъбречна недостатъчност. Ако се запушат артериите на червата и вътрешните органи, това води до смърт. Все пак има светъл лъч – намаляването на килограмите нормализира баланса на хормоните и води до понижаване на кръвното налягане. По-малката обиколка на “мазния” кръст с 5 см понижава сърдечносъдовия риск.
– Колко трябва да бъде обиколката на талията, за да няма опасност от сърдечносъдово заболяване?
– При мъжете 94 см, а при жените – 80 см. Обиколката се отчита лесно и е по силите на всеки. Преди години тази граница беше по-либерална и “биреното коремче” при мъжете стигаше 102 см, а при жените – 88 см. Сега тази норма е свита. Всеки допълнителен см носи риск за сърцето и той расте не с аритметична, а с геометрична прогресия. Това се отнася и за всички останали органи в организма. Преди години доброто тегло се изчисляваше чрез ръста, теглото и възрастта. След това се въведе т.нар. боди мас индекс – формула определяше взаимоотношението между теглото и височината. След това световните стандарти въведоха нов показател – коремната обиколка. Тя не беше избрана случайно, тъй като многогодишни сериозни проучвания установиха, че коремното затлъстяване е най-точният ориентир за риска на сърцето. Всъщност предсърдното мъждене, за което сега говорим, е известно още преди 2000 години. Дори в древен Китай са казвали, че “когато пулсът стане неравномерен, тогава импулсът на живота повяхва”. Китайците са познавали както диагнозата, така и прогнозата. Но ние в кардиологията смятаме, че предсърдното мъждене се лекува и пациентът трябва да спазва всички указания на специалистите – да не се самолекува или да се прави на герой и да не обръща внимание на здравето си.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново