Докторът по генетика от “Карнеги Мелън” и “Кеймбридж” мечтае да открие в старата столица първия в страната здравен инфоцентър за безплатни услуги
Великотърновецът д-р Калин Василев – Калимба, гуруто на здравето и създател на най-голямата група за масов спорт “ТърновоRUNs”, стартира в парк “Дружба” първото по рода предизвикателство за бягане и упражнения на открито “Надскочи себе си”. Въпреки дъжда в последната събота на януари 2015 г., групата събра над 60 ентусиасти. Те дойдоха да проверят резултатите от безплатните тренировки, които са постигнали през последните седмици, като бягат и засекат времето на 2 и 5 км. След много емоции, амбиции и ентусиазъм за най-добрите имаше награди. Атрактивното предизвикателство завърши привечер с новата инициатива “Старт фреш парти”, която събра в “Хлебната къща” около 30 души, ценители на здравословното хранене. Такива предизвикателства ще се повеждат последната събота на всеки месец, когато ще има състезания по бягане и ще се отчитат постигнатите резултати от тренировките през останалите три седмици. За организацията на състезанието помагат доброволци – ученици и студенти.
От два месеца без прекъсване нашата група провежда регулярни кросове всяка събота, но в началото едвам успяхме да убедим 10-15 души да ни последват, казва д-р Калимба, маратонец и доктор по генно инженерство, завърнал се във Велико Търново след образование в едни от топуниверситетите в света – “Карнеги Мелън” и “Кеймбридж”. Негов съмишленик е друг топбегач и орентировач на България – Григор Караиванов. След усилено популяризиране на каузата на групата в социалната мрежа, всяка събота идват все повече великотърновци на различни възрасти.
Ние експериментираме. Отначало всички наши приятели бяха скептични към идеите ни. Сигурни сме обаче, че българинът вече е готов за промяна. Показва го и непрекъснато увеличаващата се група, а съмишлениците, които ни подкрепят във фейсбук, вече наближават 1700 души, споделя д-р Калимба. И допълва, че неговата организация е отворена за всички иновативни идеи и предложения, стига те да са в синхрон с активното движение на тялото и правилната природна храна, даряващи здравословен живот на великотърновеца.
Още като ученик в Природо-математическата гимназия 18-годишният Калин Василев заминава за Америка по програма за културен обмен. Идеята му била първо да подобри английския си, а после да следва. Но го пратили в едно малко селско училище в Охайо, където почти не напредвал. Живеел във ферма, на 10 км от училището. В началото на 2002 г. Калин започнал подготовката си за колеж, държал изпити и кандидатствал в 20 колежа, които дават най-високите стипендии за чужденци. Приели го в 12 колежа. Избрал “Гетисбърг колидж” в Пенсилвания, близо до Вашингтон. Завършил бакалавърска степен по биология и химия. После за три месеца отишъл на лятна практика в университета “Карнеги Мелън”. Мечтаел да следва стоматология, но тъй като обучението било твърде скъпо, записал 6-годишна докторантура по генно инженерство в същия университет.
Пишех си дисертацията за биосензори за набдюдение на клетъчен контакт, когато се включих в проект на университета в “Кеймбридж” и заминах за Англия за постдокторална специализация в същата насока, разказва Калин. След година и половина, в началото на 2014 г., Калимба, както го наричат негови приятели и състуденти от Латинска Америка, се върнал в България, защото не смятал да става професор по генетика в Англия, а да се занимава с бизнес технологии и разработване на проекти.
Бях спестил пари, исках да си почина малко и да видя каква е средата в България, след като съм отсъствал 13 години. Исках да видя родителите си и сестра си, да намеря приятели, а и да реализирам мои идеи. Силно вярвам, че човек сам изгражда средата около себе си, твърди великотърновецът, който няма съблазън към големите градове, предпочита такива, като родния град. Разбира се, по генетика Велико Търново не може да ми предостави база за развитие, но като биология на човешкото тяло има много допирни точки с групата за здраве и спорт и природосъобразното хранене, смята Калимба.
Искам да зная как работи тялото на човека, какви процеси се случват в нас, как се развива светът, това ми дава възможност да породя други идеи, не е било напразно моето учение. Не мога да си представя на 50 години да правя опити в лаборатория, затворен в една стая и с малко хора, казва Василев. Той признава, че е безкрайно социален тип, обича да говори с хората, да бъде сред тях, да им помага, което до някаква степен твърдата наука не го дава. Хората имат нужда от директна помощ и комуникация.
Идеята да се занимава със спорт за здраве във Велико Търново възникнала още преди 10 години в Америка, когато започнал да бяга. Четял книги, участвал в състезания по маратон, занимавал се с йога. Като докторант живял с грък, който бил страхотен готвач. И двамата си падали по суджуците. Калин решил да изостави този начин на хранене и за две години коренно променил стереотипа си. Тогава осъзнах, че нещо куца в бита на хората – в Америка и България картинката е много идентична. Тоест, нещо куца в здравето на хората. Изчетох доста книги и се запознах с медицинската система, която с годините се е превърнала в третиране на симптоматиката. В Америка наричат лекарите преписвачи на хапчета, няма го лечителския ефект, липсва превенцията, като в България. Изненада ме фактът, че в Америка има финансова плановост в лечението – “Дай да ти направим байпас, вместо да ти говорим 6 месеца за здравословно хранене и да ти върнем здравето”. Като се прибрах в България, заварих същата среда, а и ние, българите, с широко отворени обятия искаме да прегърнем американския начин на живот, молове, видеоигри, замразени храни, бърза храна. Веднага си казах – не, това не искам да продължава повече в България! Аз обожавам спорта и здравословното хранене, имам книга с 400 рецепти, трябва да помогна на хората да променят начина си на живот във В. Търново, да размърдам този град. Така стартира фейсгрупата “Групово бягане и упражнения” преименувана на “ТърновоRUNs” – “Търново бяга”.
Проблемът беше, че в родния град почти нямах приятели след това дълго отсъствие и започнах да агитирам да бягат малко познати, казва Калимба. Макар да е създал групата си преди една година, тя се активизира последните три месеца. През това време с лични средства той прави рекламни материали, ходи по училищата, полага много труд да събира съмишленици. Усилията му се оказват успешни и Калин вече има последователи.
За тази една година от историята на групата сме правили десетина мащабни прояви и над 40 събирания, отчита Калин. Стига се до съботните регулярни срещи в парк “Дружба”. Събирали сме се по 75 души. И интересното е, че всеки път над 50 процента от съмишлениците са различни хора, затова може да се каже, че имаме 200 активни доброволци, които спортуват, казва младият мъж.
Освен да бягат в парка, групата на Калимба прави и походи. Всеки път маршрутите са различни. В парка част от хората бягат, други ходят, а трети практикуват джогинг. Тук има и социален аспект, хората се групират, говорят си, споделят проблеми, веселят се, запознават се. След 35 минути следва малка почивка, а след това започват гимнастически изпотяващи упражнения. Всяка една практика е насочена инвидивуално към всеки, тъй като това са хора на различни възрасти, обяснява той.
Голямата идея на Калин е на хората да се предоставят безплатни тренировки да бъдат здрави. Това става с изградената марка “ТърновоRUNs”. Когато вече сме спечелили доверието на великотърновци с иновативни инициативи, може да се търсят фирмени спонсори. Другият вариант е да се кандидатства по проекти. Има и различни модели за реклама в здравословния бранш по време на тренировки. Искам с развитието на тази активна здравословна среда и марката на групата във Велико Търново да се насочим към корпоративни събития, коментира Калимба. Според него може да се правят здравословни пакети, които да се купуват от фирми и администрация. Именно тези субсидии ще позволят да продължат безплатни тренировки на хората в парка.
Голямата ми идея е във Велико Търново да има Академия за здраве, признава докторът по генетика. В нея хората ще бъдат обучавани най-малко две седмици как да се хранят здравословно, как да спортуват, да бъдат сред природата. По думите му не е достатъчно да бягаш веднъж седмично, колкото да отбиеш номера.
Калин има още по-голяма мечта – Велико Търново да стане първият град със здравословен инфоцентър. Здравето трябва да стане приоритет на общинската структура, защото, ако човек е здрав, той е продуктивен и разходите за лечение намаляват. В този здравен инфоцентър ще се дава информация за всички лечебни заведения и центрове за релакс, за здравословни магазини и др. По този начин ще се засили местният здравословен бизнес. Може да се предлагат демонстрации по йога практики, безплатни консултации за здравето, козметика, семинари, тематични конференции. Инфоцентърът може да се издържа от общината и всичко да бъде безплатно за посетителите.
Според Калин най-удачно е този здравен инфоцентър да бъде в парк “Дружба”. Там идват много майки с деца, които от малки могат да се възпитават в здравословен начин на живот. Една от основните стъпки за промяната на човек е образованието, твърди радетелят за здравето Калин Василев.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив