Паразитите не бива да се мажат със спирт или да се въртят обратно на часовниковата стрелка

Антибиотична профилактика при ухапване от кърлеж се препоръчва само при определени условия, обясни д-р Ирина Млъзева – директор на Дирекция “Надзор на заразните заболявания” в Регионалната здравна инспекция във В. Търново. Критериите за това са сваленият кърлеж да е идентифициран надеждно като нимфа и да е стоял впит в тялото в продължение най-малко на 24 часа, антибиотичната профилактика срещу Лаймска болест може да започне в рамките на 72 часа след свалянето на кърлежа, но предписана от лекар.
Заради обилните валежи тази година в цялата страна се наблюдава бум на ухапванията от кърлежи, включително и в областта. Паразитите пренасят болестотворни микроорганизми като основна роля за това имат т. нар. пасбищни кърлежи. Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по-рядко чрез смачкване с пръсти и попадане на съдържимото на паразита през конюнктивата. За предаване на инфекцията са необходими средно 1-2 дни, поради което ранното сваляне на впития кърлеж е най-добрата профилактика. Възможно е заразяването да стане и часове след ухапването. За това при откриване на кърлежа трябва да бъде отстранен бързо, но много внимателно. Най-добре е това да стане с пинсети. Леко впилият се кърлеж може лесно да се изтегли и с ръка, но задължително с ръкавица. Отстраняването трябва да стане чрез постепенно издърпване, без да се върти и извива.
“Много широко разпространена практика е да се върти обратно на часовниковата стрелка, но това е абсолютно погрешно. Така кърлежът може да се скъса и част от устния му апарат да остане в кожата, което да наложи допълнително хирургическо отстраняване. Неправилно е и мазането на мястото на впития кърлеж с алкохол, мазнина или изгаряне с кибритена клечка, тъй като това води до връщане на чревно съдържимо в устния апарат на кърлежа, което увеличава шансовете за предаване на евентуална зараза”, посочи още д-р Млъзева.
След сваляне на паразита мястото на ухапване се дезинфекцира със спирт. При възможност кърлежът се поставя в шишенце и се носи за изследване или се унищожава чрез поставяне в спирт. Много хора размачкват свалените кърлежи от животните, при което пръски от съдържимото попадат в очите и човек се разболява, без да е ухапан, обяснява специалистът.

Мястото на ухапване трябва да се наблюдава
в продължение на 30 дни за локални прояви

като зачервяване, субфебрилна температура, болка и оток. Могат да се появят също ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.
Най-добрият начин за предпазване от ухапване от кърлежи е избягването на райони с гъста растителност и висока влажност поради благоприятните условия за развитие на кърлежите. За почивка сред природата съветът на специалистите е да се използват утъпканите и лишени от буйна растителност места, както и носенето на подходящо затворено облекло, добре пристегнато около китките и глезените, в светъл цвят и използването на репеленти за кожата.
Предпочитаните от кърлежите места за ухапване са окосмената част на главата, особено при деца, по корема, под мишниците, в слабините и в гънките зад коляното. Стопаните на кучета след разходка задължително трябва да оглеждат любимците си, съветва д-р Млъзева.

Сред заболяванията, предавани най-често от кърлежи, са
Лаймската болест и Марсилската треска.

Кримската-Конго хеморагична треска е много тежко заболяване, но с ограничено разпространение. Кърлежите разпространяват и причинителя на Ку-треската, хеморагична треска с бъбречен синдром и кърлежов енцефалит.
При Лаймската болест между 20 % и 30 % от възрастните иксодови кърлежи и 10 % от нимфите им са заразени с причинителите на болестта. Клиничната картина може да имитира редица заболявания, но първият стадий започва след инкубационен период от 3 до 30 дни и се характеризира със зачервяване на кожата с диаметър повече от 5 см, обикновено на мястото на ухапване, което впоследствие бързо се разширява. Паралелно със зачервяването могат да се появят увеличение на лимфните възли в областта на ухапването, отпадналост, температура, болки в мускулите и ставите, невралгия, главоболие. Симптомите могат да изчезнат и без лечение, но причинителят остава в организма и заболяването може да прогресира.
Вторият стадий се развива месеци след инфектирането. В тази фаза пациентите често съобщават за умора, проблеми с концентрацията и световъртеж. Типични са кризите на изпотяване и епизодите със силно учестен пулс. Характеризира се и с някоя от следните клинични прояви: неврологични или ставни проблеми, нарушения на сърдечния ритъм, възпаление и др. Третият стадий са усложненията от нелекуваната Лаймска болест, години след заразяването. Клиничните му прояви са хронични възпаления на ставите, необратими кожни промени, атрофия на зрителния нерв и нарушения на паметта.
Лечението на Лаймската болест се определя от стадия на болестта. Препоръчват се високи дози антибиотици и при нужда повтаряне на лечението, вместо твърде продължителна терапия, посочи още д-р Млъзева.
Заразяването при Марсилската треска става чрез ухапване от кучешки кърлеж и по-рядко при попадане на телесното съдържимо на паразита през конюктивата и при размачкването му с пръсти. Заболяването е разпространено предимно в Южна България и по Черноморието, но област В. Търново също не прави изключение, каза още д-р Млъзева.
На мястото на ухапването често се появява неболезнено уплътнение (тъмно петно), покрито с тъмна коричка, което в много от случаите остава незабелязано. След скрит период от 3 до 7 дни заболяването започва с висока температура, силно главоболие, мускулни и ставни болки, отпадналост, гадене, повръщане и зачервяване на очите. След 3-4 дни се появява характерен едропетнист обрив по цялото тяло, включително по дланите и стъпалата. С появата на обрива значително се влошава общото състояние на болния. Температурата продължава около 10 дни, но при правилно антибиотично лечение спада до 3-4 дни. При нелекуваните случаи може да се стигне до тежко засягане на черния дроб, бъбреците, нервната система и поява на кръвоизливи. През последните години се наблюдава зачестяване на тежките форми. При своевременно и адекватно антибиотично лечение настъпва оздравяване и пълно възстановяване, обясни д-р Ирина Млъзева.
От началото на тази година в област В. Търново до сега са регистрирани 4 случая на Лаймска болест и 3 на Марсилска треска, като за сравнение за същия период на миналата година случаите на Лаймска болест са били 2, а на Марсилска треска само 1. В момента в почти всички общини в областта са извършени обработки на тревните площи като превенция срещу кърлежите, уточниха от здравната инспекция.
Весела БАЙЧЕВА