В реални условия новият модел за издаване на електронни болнични създава проблеми, заяви д-р Христо Димитров, замeстник.-шеф на великотърновската лекарска колегия. Според него системата, която влезе в сила от 1 януари 2015 г., работи между лекари и НОИ, а работодателите ще се включат на по-късен етап. Освен това в по-отдалечените балкански райони няма добра интернет връзка и лекарите не могат да изпратят веднага болничния. Те трябва да търсят по-добра комуникация, а това отнема излишно време.
Д-р Димитров посочи и такива казуси, които според него не са изяснени. Необходими са подробности по изваждането на болничните по майчинство, гледане на възрастни и др. На пръв поглед това са дребни детайли, смятат от НОИ, но документите се връщат за корекции. В крайна сметка потърпевши са пациентите, които си чакат парите.
От друга страна, задължението докторът да има електронен подпис в осигурителния институт затруднява системата. Аз имам два електронни подписа – на НАП и на НОИ, и сега системата на Националния осигурителен институт не разпознава своя. Това прави невъзможно новият болничен да бъде уважен, докато програмисти не коригират софтуера, посочи д-р Димитров. Той призна, че осигурителният институт е дал втора възможност през първите шест месеца на тази година, когато докторът може да занесе документа на хартиен носител, но с новите електронни бланки. Ние нямаме време да ставаме раздавачи, защото си имаме много други ангажименти с пациентите. Освен това издаваме и хартиено копие на болничния, което пациентът носи на работодателя си, за да знае, че е болен. Той пък от своя страна ще продължи да носи необходимите декларации в НОИ, свързани с експертизата на неработоспособността. Според д-р Димитров едва догодина се очаква електронната система да заработи изцяло, като работодателите също изпращат необходимата документация онлайн. Така че идеята за електронното отчитане на болничните е добра, но реализацията ѝ е “по български”, т.е. с проблеми.
От своя страна Петя Йорданова, директор на ТП на НОИ, обясни, че на интернет страницата на института е публикуван софтуер за електронните болнични, който се разпространява безплатно. Към него е приложена инструкция за инсталирането му и подробно ръководство за работа. Според Йорданова програмният продукт позволява да бъдат извършени всички действия по издаване на документа. Тя допълни, че първите дни на януари е нямало кой знае какви запитвания на докторите във връзка с новото отчитане. И първият болничен е пристигнал в поделението без грешка. Но още сме в началото, уточни директорката.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив
21167