Бившите диспансери във В. Търново минават под шапката на МОБАЛ

Публикувано на ср, 13 май 2015
1090 четения

Бившите диспансери, които сега работят като малки стационари, минават под шапката на областните болници, съобщи здравният министър д-р Петър Москов. Тази реформа е залегнала с промените в Закона за лечебните заведения, които влизат в МС следващата седмица. Във Велико Търново има четири такива бивши диспансера, които ще се управляват от МОБАЛ. Няма да се засегне статутът на нито един лекар в тези диспансери, също и дейността им. Пациентите ще получават комплексно лечение на едно място и няма да бъдат прехвърляни между болниците, увери Москов.
Реформата се прави, за да се съкрати болничната администрация, да има по-добра организация и комплексно лечение. В един двор има няколко болници, които имат директори и административен персонал. Като направихме анализ за София, установихме, че 9 болници имат по 70 души администрация. Всичко това са пари, които могат да бъдат оптимизирани с единно ръководство, а освободените средства да се използват за по-добро лечение, коментира министърът.
Според д-р Москов няма да има проблем със собствеността на бившите диспансери във В. Търново, които са общински, когато се влеят в МОБАЛ. По този начин общината ще увеличи капитала си в акционерното дружество на МОБАЛ, на което държавата е мажоритарен собственик с 51 % от капитала.
Последните анализи на здравеопазването у нас показват, че само за 10 години парите на НЗОК от 910 млн. лв. вече са 3,050 млрд. лв., а подобрение в системата няма. В същото време пациентите продължават да плащат от джоба си за лечение и за 10-те години този дял се е увеличил пет пъти. В България работят над 400 болници. Трябва да престанем да финансираме структури, а да плащаме само за лечебната дейност, защото сега здравната каса плаща за всичко. Затова заплатите на медицинския персонал са ниски, каза министърът.
За да се промени финансирането на болниците, е необходима промяна в четири здравни закона. В единия от тях сме разписали, че трябва да има национална здравна карта със задължителен характер. Новото е, че ще се строят болници само ако има необходимост. Всяка болница ще иска разрешение и одобрение за дейността си от национален съвет. И ако становището е отрицателно, НЗОК няма да сключва договор с нея, допълни Москов.
В момента заедно с финансовото министерство се изготвят анализи на всяка държавна болница, за да се търсят варианти за оптимизиране на разходите. Очаква се те да бъдат готови в началото на тази есен. Д-р Москов отново посочи МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов”, която годишно харчи над 600 000 лв. за комуникации и изследвания на пациенти в двете бази на болницата. Според министъра двете бази трябва да се съберат, като се търси решение и на недостроения хирургичен блок в двора на стационара.
По думите на д-р Москов българските болнични директори имат самочувствието на владетели, феодали, които имат собственост и се разпореждат с нея, както намерят за добре.
В. АЛЕКСИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново