Алиансът на българските акушерки проучва необходима ли е акушерска грижа за майките и бебетата, съобщи Тони Калушкова, зам.-председател на организацията. За целта акушерките са разработили анкета с въпроси, а изводите от нея ще бъдат обявени официално във В. Търново в края на октомври, когато ще се проведе четвъртата академия на Алианса.
Кои са най-големите ви опасения и тревоги от бременността, по какви критерии бихте избрали екип за раждане, от какво има нужда една жена 30 дни след раждането, бихте ли заплатили за акушерски консултации, колко да бъдат акушерските посещения при младата майка, за да получи тя увереност при отглеждане на новороденото, са част от въпросите в анкетата. От Алианса питат дали майката е доволна от здравните грижи на личния си лекар, гинеколога, акушерката, педиатъра.
За съжаление в България през последните години акушерската професия загуби своя авторитет, минало остават женските консултации, а българската акушерка е подготвена отлично, затова тя е предпочетена в много страни, коментира Калушкова. Според нея в редица държави тази професия е независима. Прилагат се стандарти, директиви на СЗО и ЕС, добри световни практики и постижения. Затова в България е необходима промяна в начина на финансиране в здравната система, да бъде регламентиран и остойностен акушерският труд. Защото активна е акушерската роля по време на бременността, в процеса на раждане и следродилния период. Тя посреща бременната жена в приемния кабинет на родилното отделение, където бъдещата майка получава данни за родилния процес, състоянието на плода и евентуалните рискове. В предродилната зала акушерката е до родилката, в родилната зала – също. Първа докосва бебето и се радва заедно с майката, успокоява я. И не само това. Случва се бременната жена да се страхува от раждането, защото не е подготвена за това, няма точна информация, а това води често до следродилна депресия. След раждането родилката има нужда от подкрепа и тук е мястото на акушерката да я подкрепи при кърменето, да и даде съвет за правилното хранене, хигиената на новороденото, грижите за гърдите, възстановителния период. Този модел на акушерска грижа трябва да бъде възстановен и така жената няма да се страхува от естественото раждане и да предпочита операция. Според Калушкова оперативното родоразрешение вече минава 40 процента, а в някои частни болници достига и до 70 на сто. Все пак секциото е животозастрашаваща операция, по правило то се прилага само при медицински показания на родилката, но тази бариера сега е паднала и повечето млади жени предпочитат оперативното раждане.
Алиансът участва и в изследователски онлайн проект на Европейската комисия за откриване на най-добрите хранителни диети в областта на майчиното здравеопазване в Европа. За целта са избрани пет държави, едната от които е България. В това проучване ще се опитаме да разберем гледната точка на бременните жени и техните преживявания, свързани с храненето, каза Тони Калушкова. И допълни, че целта на проекта е да намери най-добрите практики в областта на майчиното и детското хранене в Европа.
Вася ТЕРЗИЕВА
Алиансът на българските акушерки проучва необходимостта от грижи за майката и бебето
Публикувано на ср, 26 авг. 2015
450 четения
loading...