За поредна година навръх Цветница в храма “Свети Николай” във В. Търново ще се проведе акция по кръводаряване. Инициативата е под надслов “Запалете свещичка, дарете живот!” и е организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МОБАЛ “Д-р Стефан Черкезов” в партньорство с БЧК. В сградата на неделното училище към храма медицински екип ще очаква между 09,00 и 14,00 ч. желаещите да дарят кръв. Адресът на църквата е ул. “Въстаническа” 43.
Кръводарител може да бъде всеки здрав човек, навършил 18 години, който в момента не приема лекарства и е отпочинал. Друго изискване е да е над 50 кг. На място екипът на кръвния център ще извършва задължителния медицински преглед на желаещите да се включат в кампанията. Минималният срок между две кръводарявания е поне 60 дни.
Лицата с поставена първа доза на ваксини за COVID-19 не могат да даряват кръв, могат да го направят 28 дни след поставянето на втората доза. Толкова е и срокът, след изтичането на който лицата, прекарали COVID-19, могат да дарят кръв.
Лекарите напомнят, че доброволното кръводаряване е изключително важно за поддържането на резерва от кръв, необходим както за реагиране при спешни състояния, свързани с кръвозагуба, така и за болните, чието качество на живот зависи от дарената кръв.
От кръвния център напомнят, че всяка една единица кръв подлежи на изследвания по Националната програма за хепатит В, хепатит С, СПИН и сифилис. Всеки един кръводарител има право да научи резултатите си, като може да го направи и онлайн. При откриване на някакво заболяване специалистите по хематология са задължени да информират личния лекар на донора.
Весела БАЙЧЕВА