Акад. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация: НЗОК трябва да поеме генетичните изследвания на бременните жени, за да не се раждат деца с дефекти

Публикувано на вт, 29 мар. 2016
425 четения

– Акад. Пилософ, имат ли основание колегите Ви да протестират заради промени в здравното законодателство и най-вече за Националната здравна карта, определяща необходимостта от здравни структури и кадри у нас, която беше приета от Правителството и условията стават задължителни?
– Смятам, че няма причина колегите да протестират, тъй като с приетата от Министерския съвет Национална здравна карта се слага ред в системата. България има регистрирани 400 болници, а Швеция, която е с 10 млн. население и площ 4 пъти по-голяма от нашата – 70. Не всички наши болници обаче могат да обслужват комплексно и болните се лутат в различни градове. А това не е в полза на пациентите. Но който и здравен министър да се опитваше досега да наложи здравна карта, си отиваше. Явно има заинтересовани кръгове от лекарското съсловие, на които картата не е удобна. От друга страна, смятам, че парите на здравната каса се използват неефективно и системата се нуждае от балансиране. Но безобразията в здравеопазването бяха трупани последните 20 години и наивно е да говорим, че биха се оправили за по-малко време. Съчувствам на личните лекари, които първи тръгнаха да стачкуват сега, но им препоръчвам да се опитат да намерят диалог с МЗ и НЗОК. Най-лесно е да се отварят фронтове.
– Наскоро проведохте кръгла маса в Народното събрание за ранното детско развитие, за реалността и перспективите. Какви са изводите?
– Във форума участвахме Педиатричната асоциация, УНИЦЕФ и БЧК. Това беше една дискусия какво трябва да се прави в ранното детско развитие, дори още преди раждането. И особено в първите 2-3 години от живота. Науката е доказала, че точно този период е изключително важен за бъдещото развитие на детето и тогава се слага матрицата за познание и възможности. И ако тогава са направени инвестиции в ранното детство, те се отплащат многократно след това. Съотношението е 1:7. Или ако сега сме вложили 1 лв. като инвестиция, после се връщат 7 лв. от това, че правилно се занимаваме с децата в детска възраст. Но тази грижа е предимно социален проблем. Нашата работа се свързва по-скоро с родителите, ако детето има нужда от медицинска помощ.
По предложение на Педиатричната асоциация, в края на миналата година във всяка област вече са създадени експертни центрове за лечение на деца с хронични заболявания. Вярно е, че те още са в суров вид, но постепенно ще се утвърдят, ще станат място за проследяване и насочване към съответните специалисти. Добре е, че управляващите поне за някои предложения се вслушват в специалистите. Надявам се това да продължи.
– Преди месец под Ваше ръководство проведохте среща с лекари по щекотливата тема за ваксинопрофилактиката. У нас, както и по света, нарастват антиваксиналните движения, а сега пропуските са голям риск в предвид на бежанците, които минават през България, но голяма част остават в бежанските лагери у нас. Има ли консенсус между специалистите за преодоляване на проблемите?
– Всеки момент ще излезе нашето становище относно състоянието на ваксинопрофилактиката в България. Когато има движение на бежанци през страната ни и ако не са ваксинирани, а и децата ни нямат имунизации, рискът е голям те да се заразят с особено опасни инфекции. Но в момента има затруднено снабдяване на ваксини у нас. А и Законът за обществените поръчки не позволява сключването на дългосрочни договори за осигуряване на ваксини. Освен това в интернет се внушава, че имунизациите са опасни и с това се създава недоверие у родителите. А причина за това е, че у нас липсва информация за ваксините, за ползата от тях. За съжаление за това недоверие допринасят понякога и медицинските кадри. В страната няма професионално разработена ежегодна информационна кампания. Затова ние предлагаме да се изготви национална програма за повишаване на информираността на обществото.
Д-р Ангел Кунчев, държавен здравен инспектор на МЗ, отчете социологическо проучване сред родители за нагласа към ваксинопрофилактиката, направено в края на 2015 г., поръчано от здравното министерство. В него са обхванати 1817 родители между 15 и 45 години. Резултатите сочат, че според 35 процента от изследваните, ваксините могат да навредят на тяхното дете. Други 28 процента смятат, че имунизациите не бива да бъдат задължителни. 75 процента от хората пък са ваксинирани по задължителния имунизационен календар, но висок е делът – 26 процента, на тези, които не си правят задължителните реимунизации на всеки 10 години. Прави впечатление, че родители са готови да поставят на себе си ваксини срещу хепатит А и грип, които са препоръчителни. Но доколко тази реализация е действителна, не може да се каже, тъй като имунизациите против грип не надвишават 4 процента. Имунизациите срешу човешкия попиломен вирус също са ниски, едва 19 процента. Тези резултати са още едно потвърждение за провеждането на дългосрочна информационна кампания, която да информира родителите за всички ползи от ваксините и да отговори на всички техни въпроси и притеснения.
– Докъде стигна идеята за изграждане на национална детска многопрофилна болница в София?
– Няма нищо реално, но идеята остава. Смятаме да създадем инициативен комитет от хора с влияние, които да проведат поредната атака по този въпрос.
– Стават ли българчетата по-болни или по-здрави?
– Еднозначен отговор не може да се даде на този въпрос. Но вие повдигате един много щекотлив въпрос. В НЗОК има много информация, която е трудно достъпна дори за специалистите, за да правят анализи. Що се отнася до детската кардиология, то тя се среща заради малформации и броят на децата в цял свят е горе-долу един и същ. Общо всички дефекти на детското развитие са 20 на 1000 живородени деца. От тях 45 процента са сърдечни малформации, които са най-чести спрямо другите органи. Общо за страната годишно се раждат към 750 деца с вроден порок на сърцето.
– Къде да търсим причините за тези дефекти?
– Нека да не бъдем максималисти. Най-общо тези дефекти се дължат на проблеми още в бременността, когато се оформя детският организъм и особено в т.нар. ембрионален период, който трае до петия месец. Известно е, че дотогава има един уязвим период, а понякога жената дори не знае, че е бременна. Ако тогава майката бъде засегната от вирусна инфекция, тя може да увреди и плода и бебето да се роди с дефект. Но сега има много диагностични възможности още преди раждането да се търдят решения, защото не всички дефекти водят до трайни увреждания, те се лекуват. Дошло е време генетичните изследвания при бременните жени да се поемат от здравната каса и особено тези, при които в семейството има дете с вроден дефект, за да се установи какъв е рискът той да се повтори при следваща бременност.
Но при децата с диабет вече сме постигнали успех и от 1 април 2016 г. здравната каса поема финансирането на специалните помпи за поставяне на инсулин. Стряскащо е, че възрастовата граница постоянно пада, вече има болни деца под 1 година. У нас има над 2000 деца със захарна болест и предимството на помпата е, че дозира инсулина според възрастта.
– А Вие, след като цял живот сте работили в областта на детската кардиология и ревматология, защо сменихте клиничната работа с тази на инспектор в Агенцията за медицински одит?
– От една година съм “на полицейска служба” в “Медицински одит” към МЗ. Смятам, че човек се учи от грешките си. Сега съм от другата страна и обърнах внимание пред колегите си на педиатричната конференция, която се проведе преди дни във Велико Търново, на някои пропуски в документацията, организацията и лечението, които са довели до смъртни случаи при деца. За миналата година в Агенцията са постъпили над 600 жалби и сигнали от пациенти, които се жалват най-много от лошото качество на медицинската помощ.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново