28 биотопа на комари наблюдават специалисти от РЗИ във Велико Търново. Издадени са предписания за обработка на блатисти места и поречия на реките основно на свищовския участък по Дунав и Янтра. При ухапване комарите могат да причинят заразяване с малария и опасни африкански трески, една от които е Западнонилският енцефалит и вече имаме първия случай на заразено дете в София, съобщи д-р Веска Войчева, шеф на дирекцията за надзор на заразните болести при РЗИ. Тя уточни, че миналата година в България също е имало един случай на Западнонилска треска при жена, която е била в чужбина. Докато сега заразата при детето е местна. То си е играело в софийски парк, където е било ухапано от комар.
Заболяването е тежко и се характеризира с трескаво състояние, сънливост, петнист обрив, ставни болки, менингеален синдром и рядко развитие на енцефалит, обясни д-р Войчева. Причинява се от западнонилски вирус, а резервоарът са птици. Болният човек не е източник на зараза. Преносители са комари от вида Аедес и Кулекс. Ендемичен район е Северна Африка, откъдето инфекцията носи името си като Западнонилска треска.
Инкубационният период трае 7 дни, а входът на вируса е през кожата при ухапване от заразен комар. След това инфекцията се разпространява в кръвта и лимфните възли. При тези симптоми трябва да се потърси лекар, като при доброкачествено протичане на заболяването човек се излекува до 5-7 дни. При някои болни може да се развие менингит или менингоенцефалит.
Единствената профилактика е човек да се предпазва от комари, каза още д-р Войчева. Вкъщи трябва да се замрежат прозорците , а навън да се използват репеленти за тяло и да се избягват места с комари.
Миналата година Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията е докладвал за 31 случая на Западнонилска треска. Те са били в Гърция, Сърбия, Босна и Херцеговина, Австрия, Руска федерация и Израел. Най-много са били заразените в Босна и Херцеговина – 13 случая.
В. АЛЕКСИЕВА
28 биотопа на комари наблюдават от РЗИ
Публикувано на чт, 25 юни 2015
463 четения
loading...