Предлагат родения в Дагестан спортист за Почетен гражданин на старата столица
Стотици великотърновци, въпреки жегата, се събраха на стадион „Ивайло“, за да посрещнат своя олимпийски шампион бореца свободен стил Магомед Рамазанов. Малко след 10,30 часа сутринта той пристигна придружен от треньора си Мирослав Колев. Двамата спортисти гордо развяваха български знамена. На входа на стадиона Магомед и треньорът му бяха посрещнати по стар български обичай с цветя, питка с мед и шарена сол. Двамата влязоха в стадиона под шпалир от деца и юноши, спортисти от местните „виолетови“ клубове, развяващи знаменца и плакати. След това всички присъстващи се отправиха към залата по борба на спортния комплекс. Там шампионът и треньорът му дълго приемаха поздрави за постигнатия спортен успех и изкачването на олимпийския връх. Да поздравят олимпийския шампион бяха дошли и други имена легенди на търновската борба: Иван Шавов – европейски шампион и участник на две олимпиади, Румен Павлов – европейски шампион, световен вицешампион и пети на олимпийски игри, Радослав Великов – световен шампион и бронзов олимпийски медалист от „Пекин 2008“, и Михаил Ганев – световен шампион и двукратен носител на Златния пояс „Дан Колов“. По време на посрещането шампионът Магомед Рамазанов сподели, че чувства Велико Търново като свой втори дом и затова ще продължи да се състезава и да носи спортна слава на старата столица. Единственият му проблем към настоящия момент обаче бил свързан с липсата на собствено жилище, в което да живее със семейството си. Само минути по-късно зам.-кметът на Велико Търново Георги Недев съобщи две изключително радостни новини. Първата бе, че още часове след победата на финала в Париж, по предложение на група общински съветници, е било внесено предложение Магомед Рамазанов да бъде следващият „Почетен гражданин на Велико Търново“, а треньорът му Мирослав Колев да стане носител на наградата „Велико Търново“. Втората още по-радостна новина бе, че на Рамазанов и семейството му Общината предоставя за ползване ведомствено жилище. Така проблемът на бореца вече е разрешен и за него остава единствено да продължи да мачка съперниците си на тепиха и да разнася спортната слава на Търновград и на България далече извън родните предели и навред по целия свят.
Пред присъстващите Мирослав Колев, търновският треньор, който още от 2018 г. се грижи за подготовката на Магомед Рамазанов, сподели, че се надява младите спортисти да се вдъхновят от победата и олимпийската титла на Магомед и от примера му на и извън тепиха да постигнат един ден неговите успехи. А портретите им да украсяват стената на спортната зала по борба като новите български и търновски европейски, световни и олимпийски шампиони. Колев сподели, че голяма роля за подготовката на състезателя имал и руският му треньор. „Магомед премина през много тежки моменти. Имаше хора, които си мислеха, че той няма да успее, като се има предвид неговата възраст, както и че три години не беше участвал на официални състезания. Аз обаче му повярвах и ето че той успя“, сподели Колев.
На въпрос какво е мнението му за това, че Русия смята спечеления от него медал за постижение на руския спорт, Магомед Рамазанов отговори: „Според мен олимпийският медал е общ – и за България и за Русия. България ми даде възможност да участвам на Олимпиадата. Ситуацията в Русия сега е такава, че не можех да се състезавам. В Русия съм тренирал дълго време, но именно България ми даде тази възможност. Така че съм много благодарен на България.“
Пред присъстващите, по-голямата част от които бяха деца и юноши, Магомед Рамазанов разказа за малка част от своя живот и началото на спортния си път. Той сподели, че е роден в малко село в Дагестан. Заедно с връстниците си е тренирал в салон, в който тепихът е бил толкова стар, че често се късал и се налагало самите спортисти след тренировка да остават и да го кърпят лично. Тези трудности обаче не само че не отказали малкия Магомед от спорта, но тъкмо обратното, още повече го привързали. Закалили го.
„Баща ми и треньорът ми от онези първи години казваха, че най-важното за постигането на спортните успехи е желанието. Няма значение къде сте се родили. Няма спортист, който да се е родил готов шампион. Човек не се ражда шампион, такъв се става с много упоритост, с труд и с постоянство. И не на последно, а всъщност на първо място е желанието, вярата в успеха. Когато имате желание и когато всеки ден работите с мисълта, че трябва да сте най-добрият, тогава все ще се намерят и хората, които да ви подадат ръка и да ви помогнат в решаващия момент. Когато човек се труди, нещата няма как да не се получат“, каза с широка усмивка на лицето Рамазанов. Той сподели още, че през последните три месеца преди Олимпиадата е провеждал спортната си подготовка в Кабардино-Балкария и Махачкала, където е намерил изключително много радушна подкрепа. Шампионът сподели и за огромното вълнение, което оказва влияние върху психиката на всички спортисти преди и по време на Олимпийските игри. „Олимпиадата се отличава от останалите състезания по това, че се провежда веднъж на четири години. И ако загубиш, трябва да чакаш нови четири години, за да получиш възможността да се явиш и да се докажеш отново. Поради това на състезанията по време на Олимпиадата спортистът трябва да е много уверен в себе си и концентриран. И да съблюдава строго режима, за да е в най-добрата си спортна форма. Защото на олимпийските игри няма слаби съперници. Дори и онези, които изглеждат по-слаби не трябва да се подценяват в никакъв случай“, сподели Магомед Рамазанов. Той обясни и как се подготвя преди да излезе на тепиха. „Изключвам си телефона, сядам и се настройвам за предстоящата схватка.“
Дори и преди финалната схватка с иранеца Хасан Язданичарати, който излезе видимо контузен и се бори през цялото време с извадено рамо, Магомед нито за миг не си е представял да подцени съперника си и да играе по-слабо. „Иранецът е една истинска легенда в борбата и е изключително опасен съперник. Не можех да си позволя да го подценя, защото чак до края на срещата не знаех дали в един момент няма да ме изненада. Аз бях длъжен да остана твърд чак до финала, защото знаех, че и той ще се бори последната секунда. Затова и до края аз не си позвлих да дам свобода на емоциите си. Чак в края на срещата, вече при резултат 7:1, по очите му видях, че се предава“, обясни Рамазанов.
Той даде и своите съвети към младите спортисти, които искат да вървят по стъпките му и които тайничко се надяват един ден да постигнат неговия успех. Каза им да бъдат упорити, да не очакват успехът да дойде при тях изведнъж. „Успехът е резултат от много труд и тренировки. Трябва да бъдете постоянни, да слушате и да изпълнявате онова, което треньорите ви казват. Да слушате и своите родители, защото те винаги ви мислят доброто. А на родителите искам да кажа да не очакват прекалено бързи резултати от децата си, а да вярват в тях и да ги подкрепят. И още нещо, което трябва да запомните. Не е най-важното дали ще станете олимпийски шампиони, или не. Най-важното е да сте добри хора! Защото човешките качества стоят над спортните.“
В края на срещата олимпийският шампион Магомед Рамазанов раздаде автографи на десетките деца и възрастни, изпълнили залата по борба до краен предел. А на въпрос, дали смята да остане и да се състезава за Велико Търново, златният медалист без изобщо да се замисли, отговори: „Да, ако ми позволи здравето, ще продължа да се състезавам за Велико Търново“ Обещанието му предизвика взрив от бурни емоции и аплодисменти сред присъстващите.
Иван ГЕОРГИЕВ