Никол Русева се класира на полуфинал на двойки на държавното първенство по тенис

Публикувано на чт, 30 авг. 2018
173 четения

С 32 мъже и 28 жени започнаха срещите от основната схема на държавното лично първенство по тенис за мъже и жени. Кметът на Община Велико Търново Даниел Панов, членът на УС на БФТ Екатерина Генова и генералният секретар на Българската федерация по тенис Катерина Генова откриха официално първенството, което се провежда на кортовете на спортен център “Хемус” в старата столица. Надпреварата е под патронажа на кмета Даниел Панов и се провежда за първи път в спортната история на Велико Търново. Наградният фонд на състезанието в размер на 10 000 лева е осигурен от Община Велико Търново и “Кроношпан България” ЕООД. Старата столица е представена с по един участник при мъжете и жените. Талантът Мартин Илиев, състезател на Тенисклуб “Барс”, поставен под №6, е в горната част на схемата, където е и фаворитът Александър Лазаров, който в момента е 617-и в ранглистата на АТР. Друг състезател от региона Пламен Цонев отпадна на старта при мъжете. Председателят и треньор в ТК “Царевец” (Горна Оряховица) загуби от Васил Шандаров “ВекТС” с 1:6, 1:6. Сред най- известните имена в мъжката надпревара са Габриел Донев, който е на 1235-а позиция в света, шампионът от държавното първенство в зала Александър Донски, както и шампионите при юноши Ивайло Керемедчиев, Пьотр Нестеров и Диан Недев. В турнира вземат участие още Пламен Милушев и Мартин Димитров, които само преди дни спечелиха състезание от програмата на Българската федерация по тенис в София.
В първенството при жените се включват 708-та в света Петя Аршинкова от ТК “Левски” и Габриела Михайлова (1012-а в света) от ТС “Сливен 92”, както и неколкократната шампионка на страната Хюлия Велиева от ТК “Про спорт”. Състезателката на Тенисклуб “Престиж” (В. Търново) Никол Русева направи успешен старт в първенството. Представителката на домакините се наложи над Анита Иванова от Нова Загора със 7:6(8), 6:4, а на осминафинала се изправя срещу Зиновия Ванева. Никол постигна голям успех на двойки жени, където заедно с Далия Георгиева “Хасково 2015” се класираха на полуфинал. На четвъртфинала Русева и Георгиева победиха Катрин Стефанова (ЦСКА) / Надежда Костова (Гал,Бс) с 6:3, 6:2, а в спор за място на финала ще премерят сили с поставените под №2 в схемата Цвети Йотова (Дема) / Александрина Илиева (Сл,Бом). Никол в тандем с Диан Недев (Шумен) игра и на смесени двойки, но отпадна в първия кръг. При мъжките двойки още в първия кръг отпаднаха Йоан Цонев и Пламен Цонев “Царевец”, както и Мартин Илиев / Данко Йорданов (Локо, Пд). Срещите от програмата на турнира се предават на живо в интернет. Входът за всички мачове е свободен за публиката.Финалите при жените ще се играят в събота, а при мъжете – в неделя. Победители на сингъл при мъже и жени ще получат по 1650 лв., финалистите по 950 лв. За победителите на двойки мъже и жени са предвидени 400 лв., а първенците на смесени двойки ще вземат 300 лв., от наградния фонд.