Иван Попов стана двукратен шампион, Моника Георгиева със злато и сребро

Публикувано на вт, 17 февр. 2015
381 четения

Михаил Селенски (вляво) стана вицешампион в тласкането на гюле.

Четири златни, 2 сребърни и 2 бронзови медала завоюваха атлетите от областта от националното първенство по лека атлетика за мъже и жени, проведено в Добрич. Свищовлията Иван Попов направи отличен старт на сезона, спечелвайки титлата в най- дългото бягане в първия ден от шампионата. 24-годишният Попов постигна 3:57.35 мин. в бягането на 1500 метра, след бавно тръгване и последни 800 метра под 2 мин. Великотърновският ориентировач Григор Караиванов се окичи с бронзов медал с време 4:03.48 мин. Попов показа, че се намира в отлична форма, след като стана шампион и на 3 000 метра в неделя. Свищовският атлет спря хронометрите на 8:23.35 мин., изпреварвайки с повече от 20 сек. втория Деян Атанасов от Панагюрище. Григор Караиванов финишира четвърти с 8:55.66 мин, като по-малко от 5 секунди го разделиха от бронза. Калин Василев от “Атлетик 91” е тринадесети, Андон Гатев от “Локо- 26” е седемнадесети.
Много силно бягане на държавното първенство записа и топатлетката на “Локомотив 2010” Моника Георгиева. Горнооряховката първо стана вицешампионка на 1500 метра с резултат 4:52.12 минути. По- бърза от нея бе само националката Силвия Дънекова от СК “Европул” (Бургас), която направи солово бягане и спря хронометрите на 4:20.81 минути. В неделя Моника Георгиева отвя конкуренцията при жените на 3000 метра, спечелвайки по безапелационен начин златен медал. Георгиева пробяга дистанцията за 10:01.21 мин. и остави на 34 секунди зад себе си Симона Миланова от “Дунав” (Русе). Великотърновката Анита Кръстева, която от този сезон се състезава за “Берое” (Ст. Загора) се пребори за бронза с резултат 10:37.24 минути.
Сребърен медал от първенството в зала “Добротица” в тласкането на гюле спечели Михаил Селенски с 16.87 метра. Състезателят на “Етър 2007” направи четири опита над 16 метра, като във всеки от тях изпревари бившия световен рекордьор на гюле за юноши младша възраст – Росен Карамфилов от Класа, който остана с бронз с 15.55 метра. Георги Иванов от АК “Павел Павлов” (Враца) спечели за девети пореден път титлата в тласкането на гюле с 20.35 м. Златен медал за свищовския клуб “Свилоза” донесе Тихомир Иванов. Плевенчанинът скочи 2.24 метра в сектора за скок на височина и смаза конкурентите си с 24 см.
При жените Мария Калайджиева от “Локомотив 2010” завърши четвърта на 800 метра с време 2:25.24 мин., на 400 метра е осма с 63.30 секунди. Съотборникът ѝ Тодор Русанов завърши пети при мъжете на 800 метра с 2:00.08 мин.
Три сантиметра лишиха от място на почетната стълбичка Тамара Косева от “Етър 2007” в дисциплината тласкане на гюле при девойките старша възраст. Възпитаничката на Антоанета Селенска завърши четвърта с 10.74 метра, като едва в последния шести опит бе изместена от третото място от Десислава Вълчева от Сливен. Калина Калева от “Локомотив 55” е осма на петобой при девойките с 1866 точки, като бе най-бърза на 800 метра с 2:38.99 мин. При юношите старша възраст Даниел Кожухаров от “Локомотив 26” е четвърти на 800 метра с 2:06.69 мин., а на 1500 метра е шести. Петко Йорданов от “Локомотив 2010” е тринадесети на 800 метра.