Аннамария Марянович спечели 16-ия турнир “Търновската царица”

Публикувано на вт, 7 май 2013
489 четения

Директорът на турнира Тихомир Стефанов награди победителките при 12-годишните момичета - шампионката Аннамария Марянович (в средата) и призьорките Габриела Антова и Виктория Радева.

Директорът на турнира Тихомир Стефанов награди победителките при 12-годишните момичета – шампионката Аннамария Марянович (в средата) и призьорките Габриела Антова и Виктория Радева.

16-ото издание на “Търновската царица” събра рекорден брой участници – 221, за национално състезание по шахмат за деца, юноши и девойки, като досега рекордът на турнира бе от 157 състезатели. Безаепелационна победителка стана световната вицешампионка от Унгария Аннамария Марянович с пълен актив от 7 точки в 7 кръга.
Надпреварата бе организирана от Шахматен клуб “Етър”, Община Велико Търново и Българската федерация по шахмат и премина под патронажа на кмета Даниел Панов и под знака на кандидатурата на В. Търново за Европейска столица на културата през 2019 г. Тази година регламентът на състезанието бе променен и се проведоха 4 отделни турнира до 8, 10, 12 и 14 години, като момчета и момичета играеха заедно, но бяха направени отделни класирания за двата пола.
По този начин бяха излъчени 8 шампиона в 8 групи и раздадени общо 24 медала. Системата за игра беше 7 кръга с контрола по 30 минути на всеки състезател по правилата на ускорения шах. Рекорден брой шампиони и вицешампиони на България участваха в турнира.
При 12-годишните се получи състезание с ранг на европейско първенство. Победителка при момичетата и носителка на трофея “Търновската царица” стана Аннамария Марянович със 7 т., втора е европейската шампионка Габриела Антова от “Шах 21” с 5,5 т., на трето място се класира победителката в състезанието от 2012 г. Виктория Радева от “Локо” (Пд), която е световна вицешампионка за момичета до 10 г. от 2011 г. От домакините Траяна Долчинкова е с 2 т.
При момчета до 12 г. първи е Лъчезар Йорданов от Варна с 5,5 т, следван от Денис Иванов от “Левски” със същия актив и Мартин Василев от “Локо” (Сф) с 5 т. Дамян Калбанов от “Етър” събра 4 т.

Мартин Петров (в средата) изпревари при момчетата до 14 г. представителя на домакините Емил Стефанов само по допълнителни показатели.

При момчета до 14 г. с равен брой точки по шест и с минимално по-добър допълнителен показател шампион стана Мартин Петров от Столичен център по шахмат пред представителя на домакините Емил Стефанов (бронзов медалист до 20 години по класически шах и шампион на България до 14 г. по ускорен шах за 2013 г.). В директния двубой между тях в петия кръг Емо бе в по-добра позиция, но все пак Мартин успя да ремизира, което по-късно се оказа решаващо за първото място. В шестия кръг Мартин Петров победи по-големия си брат Владко, който след загубата от Емо Стефанов в 4-я кръг вече бе извън борбата за титлата и остана с бронзов медал. Емил Стефанов единствен от търновските участници намери място сред призьорите в турнира в най-силното му издание досега.
При момичетата първа е Доника Шивачева от “Тунджа” с 4 т. Етърците Мартин Тодоров и Мария Калбанова от “Етър” завършиха с актив от 2 т. Във възрастовата група момчета до 10 г. първите трима в крайното класиране приключиха борбата с по 5,5 т. Победител по показатели стана Антон Петров от Столичен център, Йордан Портокалски – “Виктори”, е втори, а Николай Чолаков – “Шах 21” е трети. Честта на домакините достойно защити Стефан Янев, който спечели 5 т., Кристиян Иванов и Стефан Тодоров останаха с по 3 т.
При момичета до 10 г. еднолично на първо място е Гергана Пейчева – “Шах 21”, с 6,5 т., Рада Минева – “Пловдив”, и Христина Иванова – “Шах 21”, са втора и трета с 4 т. В най-малката възрастова група – момчета до 8 г., шампион стана Георги Колев – “Локомотив” (Пловдив) с 6,5 т. и по-добри показатели пред втория Лъчезар Колев – ЦСКА, Калоян Йорданов – “Феникс”, е трети с 6 т. От “Етър” Димитър Лазаров е с 4,5 т., Никола Николов и Борислав Ангелов с 4 т. При момичета до 8 г. първото място спечели Ева Русева от “Плевен 21” с 5т., пред Ичен Ма от “Шах 21”, също с 5 т. и Виктория Стрендева от “Виктори” с 4,5 т. Наградният фонд беше огромен за детски турнир – 1650 лева.
Красиви купи и медали получиха призьорите в осемте групи, а всяко дете си тръгна с диплом за участие. Всички 6-годишни деца бяха наградени с предметни награди. Най-малките участници в турнира бяха родените през септември 2007 г. Павел Дуков от “Етър” и Диляна Иванова от “Пристис”.
И това издание на “Търновската царица” премина при перфектна организация, създадена от домакините от “Етър”, и отлично съдийство. Нямаше подадена нито една контестация срещу съдийско решение. Съдийската бригада бе в състав: международният съдия Николай Йорданов, международен съдия Венета Петкова, ФИДЕ съдия Светла Йорданова, националният съдия от Македония Сашко Лакински, а също и Диана Владимирова и Цанка Пенева-Нинова. Организаторите благодариха за финансовата подкрепа на Валентин Петров, Калоян Ганев, Костадин Станев, Петър Колев и Съби Събев.