100 участници от 10 страни събра откритият турнир “Стара столица”

Публикувано на ср, 8 май 2013
327 четения

Велислав Куков стана първият победител

Българинът Велислав Куков спечели първия международен турнир по шахмат “Стара столица” във Велико Търново. Куков, който е международен майстор, завърши начело в класирането със 7 точки от девет партии и получи 2000 лева от наградния фонд, който бе общо 8350 лв.
Общо сто участници се явиха в първото издание на турнира, провело се в хотел “Етър”, като те са от 10 държави – сред тях двама гросмайстори, 9 международни майстори, четири ФИДЕ майстори и двама WCM. 17 състезатели бяха с международни звания.
Първото издание на “Стара столица” премина при перфектна организация, създадена от домакините от ШК “Етър” и отлично съдийство – няма подадена нито една контестация срещу съдийско решение. Съдийската бригада бе в състав: главен съдия Международен съдия Николай Йорданов и съдии: Международен съдия Венета Петкова, ФИДЕ съдия Светла Йорданова, националния съдия от Македония Сашко Лакински, а също и Диана Владимирова и Цанка Пенева-Нинова.
Любопитното бе, че надпреварата събра шахматисти от десет страни – освен България във В. Търново свои представители имаха Македония, Италия, Холандия, Румъния, Полша, Гърция, Унгария, Молдова, а най-екзотичното присъствие бе на Лим Киан Хва от далечна Малайзия.
Турнирът бе открит – за всички български и чуждестранни участници от всички възрасти, по класически шах с контрола за игра 90 минути на състезател плюс 30 секунди на ход, като бе валиден за международен рейтинг и звания.
Организатори бяха Община Велико Търново, Българската федерация по шахмат и ШК “Етър”, като състезанието бе под патронажа на кмета инж. Даниел Панов и под знака на кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата през 2019 година.
Изключително оспорвана бе борбата за първото място. Велислав Куков стана първият победител в историята на турнира, като събра 7 точки. Той получи купата на победителя и паричната си премия от Директора на турнира Тихомир Стефанов. Седем състезатели разделиха 2-8 място с по 6.5 точки, като допълнителните показатели ги подредиха в класирането. Втори стана международният майстор от В. Търново Радослав Димитров, а трети – гросмайстор Звонко Станойски от Македония. Четвърти е мм Аксел Ромбалдони от Италия, а пети – друг великотърновец Любослав Кътов. Осмицата допълниха фм Франк Еврич от Холандия, мм Сашо Николов и фм Тодор Галунов от В. Търново. Седем шахматисти делят 9-15 място с по 6 точки, а 16 участници са с по 5.5 т.
“Доволен съм от участието си в турнира, получи се едно хубаво мероприятие. Благодаря на организаторите за прекрасната обстановка. Турнирът беше достатъчно силен, имаше сто участника – всички на добро ниво, и всеки се бори според силите си. Не съм очаквал специално да стана победител, но човек винаги се бори за първото място. Спечелих след една постоянна игра през целия турнир и смятам, че беше заслужено. С удоволствие бих дошъл догодина отново, вярвам, че турнирът ще продължи. Отново поздравления за организаторите и на всички, които спомогнаха за провеждането му”, заяви след награждаването мм Велислав Куков.
Връчени бяха и много индивидуални награди. Премията за най-добър местен шахматист стана притежание на мм Павел Димитров с 6 точки, следван от Стефан Калчев с 5.5 т. След състезателите до 14 г. първи стана Мартин Петров, който има актив от 5 т., а при 18-годишните приз получи Владимир Петров с 5.5 т. Първа сред дамите е Симонета Иванова със същия актив.
При ветераните над 60 години най-добър е мм Борис Неведничи от Молдова с 5.5 т., следван от мм Коста Ангелов (5.5) и Пламен Илчев (5). Емил Петков взе наградата сред състезателите с рейтинг до 1800, следван от Илия Сотиров и Петър Казаков. Деян Димитров пък е първи сред шахматистите с ело от 1800 до 2000, той изпревари Дарио Дерешки и Валентин Каменов. При шахматистите с рейтинг от 2001 до 2200 първи стана Ангел Ангелов с подгласници Теодор Сенетия от Румъния и Димчо Веселинов от България.
Турнирът бе съпътстван и от богата културна програма, като в събота участниците посетиха Музея на восъчните фигури, а на следващия ден гледаха спектакъла “Царевград Търнов – Звук и светлина”. Гостите останаха впечатлени и от очарованието на Велико Търново.
Първото издание на “Стара столица” бе закрито от директора на турнира Тихомир Стефанов, който благодари на патрона на състезанието г-н Даниел Панов, организаторите от ШК “Етър” и БФ по шахмат, на ЕТ “Пролет – Йордан Йорданов”, на всички сто участници, като им пожела догодина да са още повече, а турнирът да стане традиционен и още по-силен.