Зам.-министър Вергиния Кръстева: “Въвеждаме търгове на земя за младите фермери”

Публикувано на пн, 17 сеп. 2018
165 четения

Въвеждането на търгове на земя за младите фермери до 40 г. е един от акцентите в промените на Закона за поземлените отношения и опазване на земеделските земи. Това заяви във В. Търново зам.-министърът на МЗХГ Вергиния Кръстева по време на открита дискусия за новостите в законопроекта. Въпросът за младите хора в земеделието засяга повечето страни от ЕС, които имат застаряващо население в селското стопанство и се търсят механизми за подмладяване на сектора. Кръстева подчерта, че в проектозакона се предвижда вариант, в който да се пускат на търг земи от държавния поземлен фонд (ДПФ), които пустеят. Те ще бъдат насочени към младите фермери. Тя уточни, че тръжната процедура остава същата.
Проверка показва, че има земи от държавния поземлен фонд, които не се обработват, а превесът е към общинските земеделски имоти. В същото време това затруднява самите животновъди. Анализът на МЗХГ показва, че процедурите на ДПФ са твърде хаотични. Затова с новия проектозакон са направени опити тези правила да бъдат систематизирани. Дава се по-ясна дефиниция за земите от ДПФ, стопанските дворове и тези на частниците, коментира още Кръстева. Тя посочи, че не е удачно земите от ДПФ да се дават за доразпределение, защото остават пустеещи. Затова с промените първо ще се предлагат за ползване общинските земи, а при изчерпване на ресурса ще се дават държавни имоти в същото землище, където е животновъдният обект. Ако земите пак не стигат, ще се дават общински парцели в съседни землища и най-накрая съседните държавни. С екипа си считаме, че тази новост е по-добра за овладяване на пустеещите държавни земи, а също и за ползвателите. Кръстева призна, че в проектозакона сигурно ще се наложи корекция на някои нови правила, но МЗХГ е имало малко време за този огромен труд. А и обсъжданията със земеделските производители в страната ще помогнат по-бързо да се нанесат корекциите, преди законопроектът да влезе в Народното събрание. Затова очаквам да има теми, които безпокоят фермерите. Нека те ми изпратят техните предложения, апелира зам.-министърът.
Коментар по проектозакона направи и Лилия Стоянова, шеф на Дирекцията “Поземлени отношения и комасация” при земеделското министерство. Тя посочи, че ползването на земеделските земи, изготвянето на споразумения за ползването им и регистрирането на правни основания са едни от най-важните промени, залегнали в предложенията. Основното е на ползвателите да бъде предоставен и проект на служебно разпределение. Идеята е собственикът, който не е съгласен да подпише доброволно споразумение за ползване на земята, да остане в масивите за ползване от това служебно разпределение.
Предлага се и въвеждане на предварително разпределение на земите, в което участниците ще могат да договарят доброволно споразумения. Така времето за тази процедура ще се увеличи с месец и половина. Проектозаконът регламентира още заплащането на т.нар. “бели петна” в масивите. Парите трябва да са 80 % от сумата, която плаща ползвателят на собствениците на земята. Промени има и при разпределение на пасищата, мерите и ливадите. Новото е, че досега участваха само собствениците на животновъдни обекти с пасищни животни. Сега се дава възможност да участват и собственици на частни пасища, мери и ливади. По този начин може да се направи комасация и да бъдат използвани по-големи масиви, каза Стоянова. Тези промени в Закона за поземлените отношения се налагат заради общата селскостопанска политика след 2020 г., посочи Вергиния Кръстева. Така отговорността на администрацията и бранша у нас е голяма.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново