Воден режим в областта засега не се очаква. Това съобщи управителят на ВиК „Йовковци Илиян Илиев на специална пресконференция. Поводът за нея бяха появили се слухове, че състоянието на язовир „Йовковци“ е изключително тревожно, голяма част от него е изцяло пресъхнала и че се очаква въвеждането на частичен или дори пълен режим. Управителят Илиев категорично опроверга всички тези слухове и информации като несъстоятелни. Той обясни, че състоянието на питейния водоем действително дава известни основания за безпокойство, но към този момент все още няма опасност от въвеждането на воден режим в областта. „Видът на язовира наистина не е приятен, но е имало и по-тревожни ситуации. Последните години бяха сухи, а количеството на падналите валежи се оказа недостатъчно за напълване на водоема. Ежедневно внимателно следим неговото състояние и даваме отчет на държавата. Но за съжаление не можем да влияем на метеорологичните условия и да докараме дъжд, който да го напълни“, каза Илиев.
Директорът на язовир „Йовковци“ Ангел Стоянов подкрепи думите му с конкретни числа. „Към 21 май общото количество завирен обем на язовира е 54 млн. куб. м, а полезният му обем е 44 млн. куб. м. Това прави около 59% от общия обем на водоема. За сравнение през ноември м.г. този обем е бил 62,4 млн. кубика, което отчита намаляване с около 9 %. Вследстие на валежите язовирът е увеличил обема си с 25 см, като само за април т.г. се наблюдава прираст от 347 хил. куб. м“, обясни директорът на язовира. Според него, за воден режим може да се мисли, ако язовирът снижи нивото си с още от 12 до 18 метра. Това обаче било почти невъзможно да се случи. Според бившия дългогодишен хидроинженер инж. Георги Георгиев пък язовирът можел да се използва за питейни нужди дори, ако обемът му стигне до 35 млн. кубика, както се случило преди половин век.
Управителят на ВиК „Йовковци“ успокои също, че ръководството на дружеството е набелязало мерки, които вече се вземат с цел да се запази и използва максимално рационално наличния обем вода в язовира. Сред тези мерки е внедряване на система за ежедневен мониторинг, сваляне на налягане в определи участъци, подменяне на тръбите в най-компрометираните участъци. За съжаление обаче дружеството не разполага с достатъчно средства за цялостна подмяна на ВиК мрежата дори и в едно населено място. А именно по тръбите са най-големите загуби на вода, които са изчислени на 56%. Въпреки липсата на средства обаче, от началото на м.г. при частични ремонти са подменени 4500 м тръби.
Управителят Илиян Илиев обясни също, че са поискали от Министерството на околната среда и водите да отпуснат на „Напоителни системи“ 2 млн. куб. м вода за оводняване на полетата, по които минава ВиК инфраструктурата. По този начин ще се намалят преките загуби. Освен това, друга мярка за решаване на водния проблем е използването на вода за Великотърновска област от язовир „Ал. Стамболийски“. За да се случи това обаче, язовирът трябва да получи статут на питеен и да се изгради необходимата инфраструктура. Според Илиев, това можело да стане за не по-малко от 5 години. Управителят отхвърли и слуховете, че стената на „Йовковци“ е пукната и това е една от причините за загубите на вода от него. „На всеки 5 години се прави водолазно обследване. Такова е направено през 2023 г, а следващото ще е през 2028 г. Резултатите от това обследване показали, че състоянието на язовирната стена и водонапорната кула са нормални и няма опасност от спукване или скъсвания.
Шефът на ВиК успокои жителите на Великотърновска област, че до края на т.г. няма да има вдигане цената на водата, тъй като тази цена е заложена в сега действащия бизнес план. След това обаче в новия бизнес план вероятно ще бъде заложена по-висока адекватна цена.
На пресконференцията присъстваха областният управител Ивайло Здравков и представители на Община Велико Търново, които изслушаха много внимателно данните, предоставени от хората от ВиК „Йовковци“. „За втора поредна година ще бъде направен анализ на състоянието на язовира и ВиК инфраструктурата в областта, като докладът с резултатите ще бъде изпратен в Министерски съвет. Трябва да се установи колко вода се губи и как могат да се предотвратя тези загуби. Ще потърсим и съдействие от общините, всяка община да каже колко пари ще може да даде за подмяна на ВиК мрежата на своята територия. В дългосрочен план още отсега се мисли за използването на язовир „Ал. Стамболийски“ като алтернативен питеен водоизточник за хората в областта“, каза областният управител Ивайло Здравков.
Иван ГЕОРГИЕВ
6889
