Весела Лечева: Културата, изкуството и фолклорът на България не са стока за продажба. Те са националното ни богатство

Публикувано на ср, 22 мар. 2017
193 четения

Съхранили сме се като народ и нация благодарение на българската култура. Тя е тази, в която сме вградили и националният си дух, и българските традиции и обичаи, и духовните ни ценности. Чрез българското творчество сме пренасяли за идните поколения нашата идентичност, за да ни има и днес.
Какво правим днес обаче, за да помогнем на българските писатели и поети, артисти и музиканти, танцьори и художници, за да може тяхното изкуство да стигне до публиката? Какво правим за работещите в музеите, галериите, библиотеките и читалищата – местата, в които ние съхраняваме българската духовност и култура? Още при първото правителство на ГЕРБ парите за българската култура бяха намалени на 0.5 % от БВП и там си замръзнаха. Проглушиха ни ушите с успешната си театрална реформа, която уж била върнала публиката в театралните салони. Това превърна артисти и музиканти от творци в продавачи на билети и ги принуди да правят недопустими творчески компромиси, за да “заработят” мизерната държавна субсидия. Няма никакви облекчения за българските книги, на българското кино се подхвърлят жълти стотинки. Строят се археологически бутафории, а след скъпоструващи ремонти на галерии, музеи и библиотеки, мазилките падат, а картини и книги са увредени от протекли-току що “ремонтирани тавани. ГЕРБ изхвърли българската култура и изкуства на пазара и който оцелее, оцелее. Това отношение към българската духовност и култура трябва да бъде променено. При това радикално.
Какво предлагаме?
Постепенно постигане на 1 % от БВП за българската култура.

Изработване и приемане от 44-тото НС на национална стратегия за развитие на българската култура със срок поне от 10 години. В тази стратегия ще бъдат разписани националните ни приоритети за опазване, съхранение и развитие на българските изкуства и култура. Като се започне от средното и висше образование по изкуствата и се стигне до културните институти с национално, регионално и местно значение

Предлагаме и създаване на специализирани фондове: “Подкрепа на дебютни проекти”, “Съвременно българско изкуство”, “Българско културно- историческо наследство”, “Развитие на българското киноизкуство”.

Промяна на Закона за меценатството, за да може той да стане работещ и българският бизнес да бъде стимулиран да подпомага българската култура.

Ще задействаме § 32 от Закона за хазарта, където парите, предвидени за Националния фонд “Култура”, да могат да се ползват за различни културни проекти.

Ще възстановим допълнителната годишна субсидия за българските читалища.

Държавна подкрепа за развитие на материалната база на културните институти – драматични и музикални театри, библиотеки, музеи, галерии, читалища и др.

Подкрепа на младите таланти в изкуствата и културата, на творците и техните обединения за защита на интелектуалната собственост и на авторските права.

Увеличаване на финансирането на проектен принцип за развитие на изкуствата по национални и европейски програми.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново