Туроператори и агенции се събраха на национална среща

Публикувано на вт, 29 окт. 2013
454 четения

Кметът Даниел Панов (в средата) беше домакин на срещата на АБТТА.

Българските туроператори и туристически агенции са във Велико Търново за тринадесетата си годишна среща. От 28 до 30 октомври старата столица събира над 30 туроператори, членове на АБТТА. Домакини са кметът на В. Търново Даниел Панов, общинската туристическа агенция “Царевград Търнов” и хотел “Янтра”.
В изпълнение на една от целите на Асоциацията – подобряване на бизнес средата и създаване на условия за обогатяване на предлаганите туристически услуги, срещата тази година ще премине като практически семинар за обмяна на информация и положителен опит между двете основни групи участници на туристическия пазар – общините, които са утвърдени туристически дестинации и такива с уникални, по-малко известни туристически ресурси, и туроператорите, осигуряващи пазарната реализация на регионалния туристически продукт.
В деловата част на програмата е предвидена дискусия за възможностите за повишаване ефективността на взаимодействията между бизнеса и местните власти, след което общините ще представят потенциала за развитие на туризма в своя регион, съобщиха от АБТТА.
Мото на тазгодишната среща е “Сътрудничеството между обществения и частния сектор – платформа за устойчиво туристическо развитие”. В срещата участват близо 20 значими за българския туризъм общини, над 30 туроператори, членове на АБТТА, представители на авиокомпаниите “Ер Франс” и КЛМ, академични партньори и над 50 студенти от Нов български университет и Софийски университет “Св. Климент Охридски”.
Туроператорите сме в диалог с местните власти, който престои да обсъдим в професионален план във Велико Търново, каза Бойко Бойков, председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. По думите му важна част от това сътрудничество е създаването, рекламирането и продаването на локален и достатъчно конкурентен продукт. Изложението “Културен туризъм” категорично се утвърди на българския пазар и календар и това позволява на Община Велико Търново с оптимизъм да гледа в туристическото бъдеще, посочи Бойко Бойков.
Той е категоричен, че никоя друга община, освен Велико Търново, не може да се похвали с толкова успешно сътрудничество с туроператорите.
Един от акцентите в 13-ата годишна среща на АБТТА във В. Търново е промяна на образа на туроператора на пазара, а целта е интегриране на туристическите услуги.
През последните 5-10 години туристическите дестинации станаха заменяеми и туристите много бързо се ориентират в смяната на един маршрут с друг, коментира Бойко Бойков. В това отношение туроператорите са важен партньор на местните власти в налагането на имиджа на дадена община за развитието й като туристическа дестинация, категорични са от АБТТА.
Общините създават, рекламират и популяризират даден туристически продукт, но той се продава от туроператорите. За съжаление инерцията в този бранш също не е изключение, коментира кметът на Велико Търново Даниел Панов. За пример той даде туроператори, които продължават да продават стари програми от 80-те и 90-те години на миналия век. С темповете на развитие в условията на конкуренция за привличането на туристи това е недопустимо, посочи Панов и апелира към промяна и адекватност в работата на туроператорите.
Проф. Васил Маринов от катедра “География на туризма” в СУ “Св. Климент Охридски” поиска от бизнеса възможност за практическа работа на студентите. Протягаме ръка към бизнеса и искаме от него да ни съветва в подготовката на учебните ни програми, за да осигурим на туризма качествени и адекватни за пазарните условия кадри, но за това ние трябва да знаем каква е потребността на бранша, коментира проф. Васил Маринов. Той оферира туроператорите да използват изследователския потенциал на университетите в областта на туризма.
Търсим пресечната точка между бизнеса, образованието и общините и за първи път се събираме в такъв формат, избирайки формата на практическия семинар, посочи Ирина Найденова, заместник-председател на УС на АБТТА.

На годишната си среща туроператорите ще дискутират и проблемите с авиацията и липсата на защита за пътниците. Няма защита нито на национално, нито на Европейско равнище за пътниците при фалит на авиокомпания. За пример беше посочен фалитът на унгарския авиопревозвач “Малев”. Независимо от решението по несъстоятелност, потвърдено от Апелативния съд, кредиторът на “Малев” продължава да заплашва Международната асоциация по въздушен транспорт (ИАТА) със съдебен процес, ако сумите за билетите на непролетяните полети бъдат възстановени. Близо една година ИАТА продължава да търси алтернативи за възстановяване на задържаните средства без риск от материална отговорност, но досега все още няма разрешение.

Музеят на силиконовите фигури се разширява с два етажа

Туризмът си остава основната индустрия на Велико Търново. Трябва да го популяризираме и надграждаме, заяви кметът на Велико Търново Даниел Панов.
Той съобщи, че през следващия програмен период 2014-2020 година се разработва европроект за разширяването на Мултимедийния посетителски център “Царевград Търнов”. Разширението ще е с два етажа на около 1000 квадратни метра, анонсира кметът на старопрестолния град. По данни на общинската туристическа агенция “Царевград Търнов” от откриването на най-новия музей под Царевец в средата на февруари тази година до сега е посетен от над 97 хил. туристи. Мултимедийният център е на два етажа и се простира на площ от 870 кв.м. Намира се на ул. “Никола Пиколо” под ВИП площадката за “Звук и светлина”. Най-голямата атракция са изработените в естествен ръст 28 скулптурни фигури, които изглеждат почти като живи. Автор на концепцията и на технологията за изработването им е скулпторът Борис Борисов, ръководил екип от 30 души.
Даниел Панов акцентира върху порочната практика на плагиатството между Общините при разработването и развитието на туристическите им маршрути и атракции. Много кметове ми звънят, за да ме питат кой скулптор е направил фигурите в Мултимедийния ни център. Казвам им и какво от това, че те ще му поръчат да им направи същите, за да ги сложат тук или там. С това няма да спечелят, защото се губи уникалността на продукта, коментира Панов.
Великотърновският кмет, който преди това 10 години работи в сферата на туризма, е категоричен, че е крайно време да се направи стиковане в туристическия продукт на местно и национално ниво. Плагиатството не е печеливша практика и е порочно копирането на успешни туристически проекти от едно място на друго, коментира Панов. За пример той даде проекта на Община Ловеч за водно огледало, върху което да се прожектира спектакъл, аналогичен на търновската запазена марка “Звук и светлина”. Това няма да направи нашия спектакъл по-малко разпознаваем, но се губи уникалността, посочи Панов. Той още веднъж посочи, че има идея за разработването на още един аудио-визуален спектакъл във Велико Търново.
Панов отново акцентира, че именно от старата столица, с подкрепата на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции и на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация преди 12 години, започна налагането на марката “Културен туризъм”, която днес успешно се продава заедно с морския и планинския ни туризъм.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново