Центърът за психично здраве във Велико Търново е на първо място по размер на средната работна заплата за първото тримесечие на 2024 г. сред деветте дружества със 100 % общинско участие. Това сочат данните от официалния отчет за дейността на дружествата. Размерът на средната заплата там е 2622 лв. На второ и трето място са също медицински лечебни заведения: Центърът за рехабилитация и спортна медицина – 2377 лв., и Специализираната белодробна болница “Трейман” – 2308 лв. Останалите две лечебни заведения – Центърът за кожно-венерически заболявания и Комплексният онкологичен център са съответно с 1864 лв. и 1697 лв. средна работна заплата.
Сред останалите четири дружества със 100% общинска собственост през полугодието най-високо е средното възнаграждение в “Инвестрой” – 1922 лв. С близки по размери са заплатите в “Обредни дейности” – 1686 лв., и в “Царевград Търнов” – 1576 лв. Най-ниско е заплащането в “Паркинги и гаражи” – 1456 лв.
Отчетът за дейността на общинските медицински центрове показва също, че най-висока от началото на т.г. е използваемостта на леглата в Центъра за психично здраве и Кожния център, съответно 179,5 и 175,5 дни. Това практически означава, че в двата центъра леглата за болни през шестмесечието са били непрекъснатно заети. В белодробната болница използваемостта е 140 дни, а в онкологичния център 59,89 дни. В Центъра за рехабилитация по обясними причини този показател не е валиден, тъй като там няма стационар за болнично лечение. Но числата ясно показват натовареността на персонала. През шестте месеца на 2024 г. в спортния диспансер са извършени 4314 медицински прегледи и 37 880 физиотерапевтични процедури. По показател за преминали болни на първо място като бройка е Онкологичният център с 2448 пациенти за шест месеца. На следващите две места с близки числа са Центърът за психично здраве и белодробната болница, съответно с 983 и 954. Центърът за кожно-венерически заболявания е с 426 преминали на лечение болни. Тези числа обаче практически не дават представа за реалната ситуация, тъй като в четирите медицински центъра има разлика в броя на леглата в стационарите. Докато в КОЦ-а леглата са 150, то в Кожния център са само 10. Разликата в показателите се дължи още и на различната средна продължителност на лечение на заболяванията в четирите центъра. В болница “Трейман” средният престой за лечение 7,8 дни, а в “психото” – 23,9 дни.
Четири от петте медицински дружества показват стабилни финансови резултати и през първото полугодие на 2024 г. са на печалба. Първенец сред тях е Центърът за психично здраве със 109 хил. лв. печалба, следван от Центъра за рехабилитация и спортна медицина – 57 хил. лв., и белодробната болница – 24 хил. лв. На четвърто място макар и само с 2 хил. лв., но също на печалба е Центърът за кожно-венерически заболявания. Изключението е Онкологичният център, който в последните години традиционно е на загуба. Той завършва първото полугодие на 2024 г. с минус 298 хил. лв. Справка в данните от отчета на ръководството на диспансера показва, че основната причина за лошия финансов резултат са намаляващият брой на пациентите и нарастващите цени на и без това скъпо струващите материали и медикаменти за лечение на онкологичните заболявания.
Иван ГЕОРГИЕВ
Центърът за психично здраве с най-високи заплати сред общинските дружества
Публикувано на пт, 27 сеп. 2024
4038 четения
loading...