Стефан Михайлов: Академичният потенциал на В.Търново трябва да е част от бизнес потенциала на местната икономика

Публикувано на ср, 7 окт. 2015
322 четения

За Деня на учителя отидох в строителната гимназия (Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Ангел Попов”). Много емоционална и зареждаща среща с училището, което съм завършил преди 35 години, и учителите – вече не моите, но по дух са същите. Влязох в класната стая, в която съм учил 4 години. Благодаря на директора Марин Цонев за тази възможност!
С настоящите учители говорихме за празника, за призванието и, разбира се, за проблемите в училището – за сградния фонд, материално-техническата база, за участието на учениците в европейски проекти, както и за възможностите им за реализация, след като завършат училището. Направи ми впечатление, че помнят и знаят много за историята на училището и всичките си ученици. Спомниха си информация дори за мен – че съм участвал в изграждането на физкултурния салон в часовете по практика. Приятно е.
Благодаря на всичките си учители! И поклон! Не друг, а те ще ни оставят във времето. Политиците, партиите, звездите, силните на деня идват и си отиват, но те остават – за да учат децата ни и с търпение и любов да ги превръщат в знаещи и успешни млади хора. “Храмът е техен”, беше казал за тях един известен български журналист. Затова да им отдадем заслуженото. В програмата ми за управление, която предлагам на великотърновци, съм записал моята визия как да го направим – като хора, като общество, като община.
Използвам тази среща като повод да представя част от идеите на Движение “Царевград за Велико Търново” за развитие на образованието в общината.
Велико Търново е утвърден образователен и научен център, съхранил своето културно и историческо наследство през многовековния летопис на държавата. Имаме два университета, които привличат много млади хора в града, средните ни училища също държат добро ниво на преподаване на учениците. Независимо от това, академичният потенциал на Велико Търново не е част от бизнес потенциала на местната икономика и не е част от управлението на общината. Това ограничава възможностите за развитие. За да променим това, ще финализираме Стратегията за развитие на образованието в региона, която започнахме да създаваме по наша инициатива, в качеството ни на общински съветници от Движение “Царевград за Велико Търново”. Друг приоритет за нас e да задържим младите хора в общината, като създадем реални възможности да се реализират тук, на база придобитото образование. Има ли работа и добри доходи за младите хора, те ще изберат да живеят в нашия град и селата в общината. Така ще можем да привличаме и ученици от съседни общини и области, защото ще знаят, че учейки тук, ще получат знания и умения, които ще им позволят да успяват в професията си. Част от този процес е планиране на учебния материал в съответствие с изискванията на бизнеса и справедливо разпределение на специалностите между училищата.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново