Темата за преместването на Дома за стари хора от Велико Търново във Вонеща вода нажежи до червено страстите в местния парламент. Съветниците трябваше да дадат съгласието си Общината да сключи договор с фирмата „Златен бряг“ ООД – Бургас, в чиято база във Вонеща вода да бъдат настанени 128-те обитатели на Старческия дом, докато трае ремонтът на Дома в кв. „Бузлуджа“. Месечният наем, който Общината ще плаща на фирмата, е 8400 лв.
Решението за преместването на възрастните хора в бившата почивна станция на Окръжния комитет на БКП обаче не беше посрещнато положително от всички общински съветници. Доц. Соня Будева от ПП-ДБ се обяви против, тъй като по думите ù определената от Общината почивна станция изобщо не била подходяща за място за обитаване от възрастни хора и не отговаряла на задължителните стандарти, заложени в Закона за социалните услуги и Наредбата за качество на социалните услуги. Сред посочените недостатъци са: липсата на достъп до лечебни и социални услуги, липса на асансьори и рампи в сградата, което на практика ще затрудни изключително много придвижването на обитателите между етажите, в стаите нямало алармени бутони, а санитарните помещения и коридорите не позволявали свободното движение на инвалидни колички и болнични легла по тях. Освен това, мястото не било комуникативно и хората от Дома едва ли биха се съгласили да бъдат преместени от областния град, където имат възможност за широки социални контакти и разходки с преместването им на 30 км от града. Доц. Будева поиска да ù бъде отговорено дали общинската администрация е търсила и други алтернативни възможности и с колко би се повишила издръжката на обитателите на Дома след преместването. Тя предложи да бъде отложено гласуването, за да се даде възможност за по-широко обществено допитване, както и да продължи търсенето на по-подходящо място за временния Старчески дом. Предложението предизвика разногласия сред съветниците. Част от тях подкрепиха доц. Будева като обвиниха общинската администрация, че не е дала гласност и не е дала възможност за обществено допитване. Съветниците Мавроди Калейнски и Михаил Михалев предложиха Общината да инвестира в ремонт на помещенията на бившите отделения в района на Стара болница. „Във Велико Търново тези хора имат социален режим, а премествайки ги във Вонеща вода, ние ще ги лишим от един нормален начин на живот. Знак за нивото на едно общество е неговото отношение към възрастните хора“, каза Михалев. „Хората ще се чувстват много по-добре във Велико Търново, отколкото, ако ги захвърлим във Вонеща вода“, категоричен беше д-р Калейнски. Петко Тюфекчиев пък припомни, че преди няколко години Общината е искала срещу дяловете си в МОБАЛ да получи всичките 53 дка терен в района на Стара болница и ако това е било станало тогава, сега там е можело да се изгради един модерен хоспис.
Предложението за преместването на обитателите в помещенията на Старата болница обаче беше контрирано от Росен Иванов, който обясни, че няма как Общината да направи ремонт там, при положение, че към този момент няма съгласието на управителя и акционерите на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, чиято собственост е и районът на Старата болница. А да се чака за получаването на тяхното съгласие нямало време. Освен това мястото, където щели да бъдат преместени хората, не е случайно. Вонеща вода в миналото е било място, посещавано за санаториуми и балнеолечение.
Съветникът Дончо Бораджиев от ПП-ДБ призна, че му е трудно да вземе информирано решение по случая и също се обяви за това Общината да направи ремонт на помещенията в бившите три отделения на Стара болница.
Директорът на Дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ Росица Димитрова обясни на общинските съветници, че преди да се спрат на почивната станция във Вонеща вода, са правили много опити да намерят подходяща сграда във В. Търново, но това се оказало невъзможно. Помещенията в Стара болница не били подходящи, тъй като дограмата била закована, баните и тоалетните били общи на етаж, цялата инсталация на парното се нуждаела от преоборудване и ремонт. От Общината потърсили и други възможности, но получили откази от ТД „Трапезица“ за базата им на „Ксилифор“ и от няколко хотела, към които се обърнали със запитване. Според социалната шефка изборът във Вонеща вода не означавал социална изолация на възрастните хора. Дори напротив, престоят там вероятно ще им хареса толкова, че след това те няма да искат да се върнат обратно в Търново. „Правим всичко възможно за осигуряването на максимален комфорт на потребителите на тази социална услуга и за това те да са удовлетворени от грижите, които се полагат за тях“, убедена е Росица Димитрова.
Доста сериозен дебат се разгоря и по отношение на това може ли да бъде намерена подходяща сграда за живеене в нея на 128 възрастни хора, която да бъде наета срещу сумата от 8400 лв. на месец. Председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов накрая също не издържа. Той предложи на доц. Соня Будева, след като не е съгласна обитателите на Дома да бъдат местени във Вонеща вода, самата тя да намери срещу 8400 лв. сграда във В. Търново за 128 човека.
В крайна сметка след повече от половин час спорове и предложения, с 25 гласа „за“, 1 „против“ и 5 „въздържали се“ общинските съветници приеха предложението и дадоха съгласието си за сключване на договор с фирмата собственик на почивната станция във Вонеща вода. С което на практика те дадоха и „зелена светлина“ на бъдещото преместване на Старческия дом. Според предварителните разчети ремонтът на Дома в кв. „Бузлуджа“ трябва да бъде готов до 2026 г., когато старите хора отново ще бъдат върнати да живеят във Велико Търново.
Иван ГЕОРГИЕВ
Старческият дом разгорещи страстите в местния парламент
Публикувано на чт, 31 окт. 2024
990 четения
loading...