Шефът на ТД на НАП започва лични срещи с най-големите длъжници

Публикувано на пт, 13 юни 2014
1206 четения

Шефът на ТД на НАП Стефан Михайлов започва лични срещи с най-големите данъчни длъжници на територията на областите Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Монтана, Враца и Видин. “Става въпрос за близо 300 фирми, които имат неплатени към държавния бюджет корпоративен данък, ДДС, осигуровки, глоби по влезли в сила ревизионни актове за повече от 100 000 лева. Най-големият длъжник в списъка е врачанска фирма с невнесени задължения от 10 милиона лева. Първите тридесетина некоректни фирми към бюджета имат задължения от порядъка на 1 до 1,5 млн. лева”, коментира пред “Янтра ДНЕС” Стефан Михайлов. “На срещите ще се обсъждат възможностите за обезпечаване на дълговете, включително плащане на части по индивидуални погасителни планове. От фирмите се очаква да платят в двуседмичен срок или да предоставят имущество, с което да гарантират задълженията си и да сключат споразумение за плащане на части”, поясни данъчен № 1 за региона.
Данъчните в старата столица следят дейността на петдесетина души от региона със значително имотно състояние. Резултатите от проверките ще бъдат предоставени и на Окръжна прокуратура, ако бъдат разкрити данни, съставляващи престъпление от общ характер. Проверките обхващат лица, които демонстрират охолен живот, притежават скъпи вещи, автомобили и имоти в страната и чужбина, но плащат необичайно ниски данъци.
Междувременно стана ясно, че 25 000 регистрирани по ЗДДС фирми имат повече от три невнесени месечни вноски за данъка върху добавената стойност. Данните са в национален мащаб. Законът предвижда възможност те да бъдат дерегистрирани по ЗДДС, ако не платят. Дерегистрацията по ЗДДС е процедура, която може да засегне неблагоприятно търговските дружества, защото ги лишава от възможността да начисляват данъка при доставките си, което ограничава правото на данъчен кредит на техните контрагенти. Друга последица от прекратяването на ДДС регистрацията е, че се начислява и внася в бюджета данък за всички налични активи, поясняват от Приходната агенция.
От НАП напомнят, че абитуриентите сами трябва да внасят здравните си вноски. Те подават декларация образец 7 за това, че ще се осигуряват за здраве сами след завършване на училище. За времето от завършването на средно образование до записването им като студенти, абитуриентите не са осигурени за сметка на бюджета, защото не попадат в нито една от двете категории – студенти или ученици. Абитуриентите от 1 юли трябва сами да внасят здравните си вноски и до 25 август да подадат в НАП по постоянен адрес декларация образец 7.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три дължими месечни здравни вноски за период от 36 месеца. Правата се възстановяват от датата на плащане на всички дължими вноски.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново