С “Бюджет 2015” Велико Търново продължава да затяга коланите

Публикувано на пн, 24 Ное. 2014
662 четения

Не се предвижда увеличение на приходите, а ще се търси по-висока събираемост, посочиха по време на общественото обсъждане заместник финансовият кмет Снежана Данева-Иванова и главният финансист Мариян Маринов. сн. Даниел ЙОРДАНОВ

“Бюджет 2015” на община Велико Търново ще е ново затягане на коланите, стана ясно по време на общественото обсъждане на числата по приходите и разходите. Петдесетина души, сред които само петима граждани, час и половина слушаха в петък, че приходите са планирани консервативно, а не оптимистично. Заложеният ръст от 1,5 на сто ще се дължи основно на затягането в дисциплината по събирането, от колкото на увеличаването на приходите.
Община Велико Търново няма да увеличава местните данъци и такси, посочи зам. финансовият кмет Снежана Данева-Иванова. Според нея в период на криза е по-добре част от парите да остават в гражданите и фирмите, за да може да бъдат инвестирани в местната икономика.
52 481 210 лв. е прогнозната макрорамка на “Бюджет 2015”. Средствата са с 4,73 % повече спрямо началото на 2014г. Увеличение на парите ще има в четири направления. Както “Янтра ДНЕС” вече съобщи, в образованието държавната издръжка се повишава с 4,2 %, в здравеопазването – с 11,91 %, в културата – с 3,6 % и в социалните грижи – със 17,37 %.
За финансиране на разходи по европроекти Общината предвижда да изтегли нов краткосрочен кредит от 2,4 млн. лв. и да поеме дългосрочен дълг до 5 млн. лв. от централния бюджет. Дали и колко общински дълг ще бъде поет ще зависи от развитието на европроектите, посочи Снежана Данева. За догодина двата най-големи европроекта, които Велико Търново продължава, са депото за отпадъци (24 млн. лв.) и комплексният онкологичен център (10 млн. лв.). През май 2015 г. е най-оптимистичният срок за отварянето на новите оперативни програми. По думите на Данева Общината има готовност с проекти, направено е приоритизиране. Образованието е приоритет № 1 за Общината, следват инфраструктурата – пътна, техническа, образователна, здравна, екологична, социална.
Без да се завишават данъците и таксите, очакваният ръст в местните приходи е с близо 1,5 %. “Старали сме се да не слагаме необезпечени разходи с реални приходи”, коментира главният финансист на Общината Мариян Маринов. По думите му Общината успешно разчита на частните съдебни изпълнители при събирането на местните налози.
С изграждането на новото депо за битови отпадъци ще можем да изчислим такса смет, която да бъде устойчива поне 5-6 години. Статуквото няма да се запази, все някой – бизнесът или населението, ще бъде ощетен, посочи Маринов, но не конкретизира таксата ще поскъпва или ще поевтинява. Не беше отговорено и на въпроса кои разходи за почистването на селищата ще бъдат намалени след изграждането на депото.
“Има нагласа през следващата година към общините да бъде прехвърлен малко по-голям финансов ресурс, тъй като всички органи на местната власт се задъхват в изпълнението на европроектите”, посочи Мариян Маринов. Той увери, че догодина се планира да се намалят просрочените задължения на общината, които сега са малко над 3 млн. лв. Не беше даден отговор на въпроса с какъв преходен дълг Общината ще влезе в 2015 г. Според грубите сметки, представени от общинския съветник Стоян Витанов, “дупката” е между 12 и 15 млн. лв. Не стана ясно и дали поскъпването на тока с 10 % е отразено в разходите за ел. енергия в бюджета за следващата година. По ОП “Региони в растеж” ще се търсят 7,5 млн. лв. за ремонт на тротоари и междублокови пространства.
Директорът на ОУ “Св. Патриарх Евтимий” Христо Донев поиска финансистите да планират пари за довършителните работи по проектите за енергийна ефективност и модернизиране на учебната база. Сега тези разходи се поемат от училищата и затрудняват бюджета им.
Проектобюджетът е неокончателен, тъй като липсват голяма част от фундаменталните документи – няма приет Закон за държавния бюджет, нито задължителната към него поднормативна база.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново