С нов маршрут Велико Търново привлича богати израелски туристи

Публикувано на пн, 8 юли 2013
800 четения

Проф. Дов Пекелман и арх. Ицхак Липовецки (от ляво на дясно) са категорични, че туризмът е пътят за изход от финансовата криза.

Нов маршрут за тематичен туризъм, акцентиращ върху културно-историческото наследство, ще привлича заможните израелски туристи във Велико Търново. Маршрутът се разработва от арх. Ицхак Липовецки. Евреинът с български произход доведе през почивните дни във Велико Търново и Арбанаси израелски политици и икономисти, за да им презентира района.
Идеята ми е туристическият маршрут да продължава около една седмица, разказа специално пред “Янтра ДНЕС” арх. Липовецки. Израелските туристи ще изкарват ден-два на морето и ще посещават вътрешността на страната с акцент в Североизточна България. Градове като Велико Търнов, Враца и Лом има какво да покажат на заможните израелски туристи, избрали културно-опознавателния туризъм, коментира арх. Липовецки. Целта е израелските туристи да видят скритите богатства във вътрешността на България.
Арх. Ицхак Липовецки (досегашен председател на Съюза на архитектите в държавата Израел и представляващ организациите на българските евреи в Израел) изрази разочарованието си от спирането на реализацията на междуправителствената инициатива за изграждане на паметници близнаци в Тел Авив и София.
В двете столици трябваше да бъдат изградени паметници на признателност към българския народ за спасяването на евреите. Инициативата беше включена в националния план за честване на 70-годишнината от спасяването на българските евреи, приета от българското правителство на 13 февруари тази година. Осъществяването на всички инициативи от плана за отбелязването на годишнината е обезпечено със 150 000 лева, които са предоставени по бюджета на Министерския съвет. Арх. Липовецки отговаря за монумента в Тел Авив. В България беше проведен конкурс и избран проекта на Момчил Цветков и арх. Георги Цветков. Необяснимо правителството на Орешарски взе решение да бъдат отпуснати 70-80 000 лв., които се прехвърлиха към културния институт към българското посолство в Израел, за българския паметник няма пари и проектът беше замразен, коментира арх. Липовецки. Неговата фамилия последна е напуснала България през 1955 г.
Арх. Липовецки коментира и отливът на чуждестранни инвестиции в България. Неработещият закон за публично-частното партньорство, корупцията в администрацията са основните причини за отблъскването на чуждестранните инвеститори. За периода от 2003 до 2009 г. към България в самолет със 160 места пътуваха само бизнесмени и инвеститори, а сега идват само туристи. Българската бюрокрация е непробиваема, коментира арх. Липовецки.
30 на сто от магазините в центъра на Велико Търново до Царевец са затворени. Хората обедняха и загубиха надежда, няма бизнес, защото няма купувачи, коментира ситуацията в старата столица арх. Липовецки, който от години е приятел на Велико Търново.
По-строга регулация на банките и държавна подкрепа за частните инвеститори в социални и здравни проекти, препоръча като възможни варианти за изход от икономическата и финансовата криза проф. Дов Пекелман, член на борда на директорите на някои от най-влиятелните израелски банки. Силата на България е в туризма и наблегнете на него. Държавата трябва да отделя повече пари за туризма, коментира проф. Пекелман. Според него големият въпрос пред българското правителство е дали може да си позволи увеличение на държавния дефицит, за да подпомогне здравеопазването и социалната сфера, защото състоянието в тях, по думите му, е плачевно.
Велико Търново беше посетено и от проф. Авишаи Браверман, председател на Икономическата комисия в израелския парламент.
Здравка МАСЛЯНКОВА, сн. авторката

loading...
Пътни строежи - Велико Търново