Регистрират джипове като баничарки, наместо 600 лв., плащат 13 лева данък

Публикувано на пт, 29 май 2015
6528 четения

Заможните търновци намериха легален начин как драстично да си намалят данъците за притежаваните от тях скъпи джипове. Луксозните возила се регистрират като товарни автомобили или баничарки, което автоматично сваля дължимия към Общината данък МПС поне 46 пъти. Това ощетява фиска, но ръцете ни са вързани, след като тази регистрация е направена в КАТ, обясни схемата пред “Янтра ДНЕС” шефът на общинската данъчна служба Вежен Пенев.
Той посочи редица случаи. При нас дойде собственик на джип, в чийто талон пишеше, че това е лек автомобил. След месец се появи с нов талон за същия джип, който вече се водеше като товарен автомобил до 12 тона. За да предотвратя щетата за хазната, предизвиках ревизия, посочи Пенев.
Всъщност вратичката, от която се възползват собствениците на джипове, е заложена в самия закон за местните данъци и такси. За автомобилите над 110 киловата (над 150 конски сили), каквито са джиповете, Великотърновският общински съвет е определил да се облагат с данък МПС от 2,21 лв./киловат. Налогът е най-високият в страната. За товарните автомобили данъкът е 13 лв. на тон. Така един джип, който тежи тон и нещо, като лек автомобил ще дължи годишен данък МПС средно по 600 лв. Ако возилото е регистрирано като товарен автомобил, налогът става 26 лв. Ако автомобилът е нов, каквито са обичайно, той има екологичен сертификат Евро 4 или Евро 5, което намалява данъка на половин и той става 13 лева. Така вместо да платят 600 лв.,  собствениците на джипове, документално превърнати в баничарки, плащат по 13 лв. или 46 пъти по-нисък данък, обясни схемата Вежен Пенев.
Проблемът е, че от схемата се възползват вносителите и търговците на джипове, които ги продават като товарни автомобили, а не като леки. По този начин собствениците си връщат както дължимия ДДС, така и драстично спестяват от данък МПС към Общината. Предстоят промени в закона, за да се сложи край на тази позорна практика за укриване на данъци, коментира Вежен Пенев.
За автомобилите над 110 киловата с най-нисък данък е Габрово – 1,23 лв./кW, в София плащат 1,54 лв./кW, във Варна – 1,76 лв./кW, в Бургас – 1,84 лв./кW, в Пловдив и Плевен – по 1,90 лв./кW, във Велико Търново – 2,21 лв./кW. При товарните автомобили до 12 тона законът е предвидил таван от 30 лв. за тон, какъвто е въведен в Стара Загора. В София и Велико Търново данъкът е 13 лв./тон и е най-нисък.
Вежен Пенев развенча мита, че Велико Търново е общината с най-високи данъци за автомобилите от средния клас, каквито са МПС между 55 и 74 кW (75 до 100 конски сили). Налогът тук е 81 стотинки на киловат, какъвто е в Стара Загора и Бургас. По-евтино е в Плевен – 70 ст./кW, София – 68 ст./кW и Габрово – 54 ст./кW. В Пловдив данъкът е по-висок – 85 ст./кW, най-скъпо е във Варна – 1,28 лв./кW.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново