Проф. Венка Кутева-Цветкова: “Синхронизирането между образованието и пазара на труда е важен акцент в нашата предизборна програма”

Публикувано на пт, 10 мар. 2017
466 четения

Венка Петрова Кутева-Цветкова, работи като професор в Педагогическия факултет на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, като от 2015 година е избрана за Декан на факултета. Доктор по педагогика (1999 г.) и доктор на науките (2014 г.). От 2003 г. без прекъсване е член на Академическия съвет на университета. Омъжена, с две деца.
Венка Кутева-Цветкова е под номер 10 в листата на “БСП за България”. Влиза в кампанията с приоритетна цел да работи за издигане на авторитета и престижа на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий”, напомняйки, че Великотърновският университет е не само културен символ и продължител на Търновската книжовна школа, но и мощен стимулатор за развитите на социалната и икономическа инфраструктура на област В. Търново.
Венка Кутева-Цветкова се солидаризира напълно с факта, че образованието неизменно и последователно се утвърждава като приоритет в политиката на Европейския съюз. Новите образователни парадигми на 21 век, нарасналите очаквания и изисквания към образованието и подготовката на висококвалифицирани кадри детерминират социалната и образователната политики, както и очертават перспективите и тенденциите в развитието на всяка страна.
Подчертавайки ясно, че образователната система е мястото, където нашите деца трупат знания, умения, навици и компетенции за следващата интеграция в обществено икономическия процес, тя поставя особен акцент и върху това, че образователната система е мястото, където нашите деца се формират като личности с българско самосъзнание. От опит знае, че истинското знание струва много и нито се дава, нито се получава лесно. Венка Кутева-Цветкова разглежда като първостепенна задача осигуряването на съвременно материално оборудване за спорт в училищата.
Всяка житейска сфера с течение на времето трупа проблеми, които подтикват към спонтанни решения. Като човек, познаващ подробно образователната система на всички изпълнителни нива, тя обаче е убедена, че образованието е сравнително консервативна област, която изисква нормативна база с дълъг жизнен цикъл, напълно изключващ импровизирано законотворчество от тип “проба – грешка”. Регулиращите закони са необходими като опорни точки за порядъчните хора, за да могат да планират своите действия и да ги осъществяват с минимално обществено триене, затова законите (добри или не) трябва да действат непроменени достатъчно дълго време, иначе губят своята цел.
Венка Кутева-Цветкова счита, че може да се ангажира със следните проблеми, като усъвършенстване качеството на предучилищното и училищното образование, въз основа на приемственост и българо-центрична целева система, усъвършенстване качеството на висшето образование в рамките на основната му мисия за социализиране и интегриране на българите в собствената им общност с ограничаване на самоцелни инициативи и реформи, инициирани от чужди организации.
Тя приветства стратегическите направления, заложени в платформата на БСП, средствата в бюджета да достигнат за образование – 5 % от БВП, а за научно-изследователска дейност – 1 % през 2020 г.
Венка Кутева-Цветкова е убедена в огромната полза от синхронизирането между образованието и пазара на труда, изразено по-конкретно в: създаване на Национална карта “Образование – Икономика”, изработена от държава, общини и бизнес, която да планира кадрите, подготвяни от професионалното и висшето образование, така че да отговарят дългосрочно на потребностите на икономиката и пазара на труда по региони, а бизнесът да участва със свои прогнози за нуждите на пазара на труда, в определянето на необходимите кадри за обучение във висшите училища; утвърждаване на държавна поръчка в университетите, основана на планиране на нуждите от работна сила с определена квалификация и специалности, съчетано с безплатно обучение на студентите по приоритетните специалности в рамките на държавната поръчка; създаване на закон за професионално образование – качествено обучение в реални условия, в производство, стаж и работа.
Освен това, в рамките на образованието за култура и национално самосъзнание трябва да се формира пакет от мерки за съхраняване и развитие на националното самосъзнание и култура чрез всички нива на образованието, да се засили присъствието на българските литература, история, изкуство, музика, постижения на науката и спорта в учебните образователни програми и да се разгледа възможността за един учебник по предмет с неограничен брой учебни помагала.
Визирайки безспорния факт, че именно учителите са двигатели на модерното образование, Венка Кутева-Цветкова счита, че е наложително да се предприеме поетапно и справедливо увеличаване на заплащането на труда на учителя, при включване на учителската професия в списъка на регулираните професии.
Венка Кутева-Цветкова подкрепя убедено тезата за обвързване на образованието и науката с технологичния и икономически растеж, което на първо време може да се осъществи чрез подкрепа на развойни центрове и центрове за технологичен трансфер към БАН и университетите с даване на възможност на бизнеса да работи с тях, създаване на програма за осигуряване на оборудване – минимум за модерно обучение съвместно с бизнеса – технологични кабинети и лаборатории в средното и висшето образование, и не на последно място фиксиране на стартова заплата на млад учен не по-ниска от две минимални работни заплати със създаване на стипендии и програми за докторанти и постдокторанти.
Накрая проф. Кутева-Цветкова подчерта, че през изминалите години Великотърновският университет се утвърди като значим образователен, научноизследователски и художественотворчески център с национален и международен престиж. С високо квалифицирания си научно-преподавателски състав, с многообразието от университетски специалности, с добре изградената и съвременно обзаведена материално-техническа база, той отговаря на нуждите и задачите на висшето образование в България, които новото време неотменно налага. Днес неговата мисия е да продължи да бъде едно от водещите висши учебни заведения в България, които функционират и се обновяват в съответствие с нуждите и повелите на времето, в което живеем и градим съвременна България.
Решаването на тази задача обаче изисква и определена политическа подкрепа не само на регионално, но и на национално равнище. Намаляващото държавно субсидиране и демографската криза, съчетани с отворения вече пазар на висше образование, изправят Великотърновския университет пред непознати до сега предизвикателства, за преодоляването на които ще се наложи консолидация на целия достъпен обществен и политически ресурс, заинтересован от просперитета на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново