Продължаваме промяната: Монополът на главните архитекти трябва да бъде разбит

Публикувано на нд, 30 ян. 2022
1987 четения

Монополът на главните архитекти в общините трябва да бъде разбит. Въпросът, свързан с тяхната работа, е бил един от основните, поставен по време на приемите на депутатите от „Продължаваме промяната“ Настимир Ананиев, арх. Йордан Терзийски и Димитър Ташев, които са част от комисията по регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление в Народното събрание. „В момента в много общини действат феодални модели, които всъщност са корупционни модели, при които главен архитект, кмет, в някои случаи полицейски шеф и прокурор, действат в синхрон. Трябва да се търси законодателно решение, с което да не се позволява един човек да взема сам решенията и от него да зависи всичко“, заяви Ананиев, който е председател на комисията. Той не посочи конкретни общини, защото все още няма писмени сигнали към комисията за такъв тип корупционни практики.
По време на срещите с гражданите е направено предложение да има публичен регистър към всяка община, в който да бъде публикуван списък с паметниците на културата, за да може, когато някой гражданин купува къща или друг имот да провери дали тя е паметник на културата, както и съответната категория. Ананиев призова гражданите и професионалните общности да бъдат активни и да дадат своите становища, свързани с регионално развитие, благоустройство и местно самоуправление, за да може да се вземат най-адекватните решения.
Заместник-председателят на комисията и депутат от региона Йордан Терзийски съобщи, че Законът за старите столици тепърва ще се разглежда. Велико Търново трябва да получи статута, който заслужава, категоричен е архитектът. Според него е важно да се облекчи процедурата по реновиране и съхранение на паметниците на културата. Той заяви още, че ще се работи за създаването на кодекс, който да обхваща инвестиционния процес в строителството. „Идеята e да се регламентират всички правила и етапи, защото сега много архитекти ни казват, че едва ли не всяка община има свой прочит на Закона за утройство на територията, което е предпоставка за корупция и злоупотреби. Когато законът е написан по един по-ясен начин, нещата ще се случат по-бързо. В сектора е нужна кардинална промяна, която може и трябва да бъде извършена в един хоризонт от 3-4 години“, поясни народният представител.
Димитър Ташев, член на комисията, припомни, че за област Велико Търново са планирани 150 км текущи ремонти на републиканската пътна мрежа. Той призова гражданите от региона да подават сигнали за проблемни участъци, които да бъдат включени в плана за следващата година.
Казуси, свързани с частни съдия изпълнители и хора, които според тях са станали тяхната жертва, са били поставени по време на приемните пред председателя на комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание Милен Матеев, който е народен представител от региона. Общинският съветник от старата столица Якоб ван Бейлен е предложил промени в Закона за местното самоуправление, които са свързани процедурите по гласуване. Според него съветниците не бива да имат възможност да гласуват с въздържал се, трябва да се промени начинът, по който се изчислява кворумът, и др. Матеев е категоричен, че всички тези въпроси пряко влияят върху демокрацията в страната и те трябва да бъдат взети под внимание и решени.
От „Продължаваме промяната“ съобщиха още, че в най-скоро време предстои посещение на премиера Кирил Петков в Румъния. По време на разговорите там ще бъде обсъдена възможността за изграждане на мост над Дунав до Свищов.
Весела КЪНЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново