Общински съветници от различни политически партии загърбиха политическите пристрастия и се обединиха по темата за паркирането и сините зони във Велико Търново. Обединява ги идеята за сериозността на темата, както и че тя не може да продължи да бъде решавана “на парче”, а чрез радикална промяна на досегашната организация на движение. “Паркирането и сините зони от години са крайно болезнени за гражданите. Затова решихме да предприемем експертен подход. Направихме правен анализ. Запознахме се с наредбите и на други общини, от които може да почерпим опит и полезни практики”, обясни адв. Момчил Иванов.
Едно от предложенията на съветниците е да се инициират промени в сега действащата Наредба за реда за спиране, престой и паркиране, която е от 2016 г. и вече не е актуална. “Предлагаме да се обособят паркинг зони за преференциално паркиране на живеещи, наематели и ползватели на имоти в основните улици в широкия център. Да се въведе месечна такса в размер на 10 лв., срещу която семейство да има право да ползва едно паркомясто. При два и повече автомобила таксата да се увеличава прогресивно. От тази преференция обаче да нямат право да се ползват собствениците на гаражи”, представи едно от предложенията съветникът Стилян Найденов. Той обясни, че по кварталите проблемът с паркирането може да бъде частично облекчен, като хората там подадат искане в Общината да им бъде предоставена общинска площ, върху която те сами да решат дали да си направят кът за отдих, или да си обособят паркинг.
Друго от предложенията на съветниците е да се въведе еднопосочно движение около комплекс “Ивайло” и около ДКС “В. Левски”. Деян Куздов предложи Общината да възложи на “Паркинги и гаражи” полагане на хоризонтална маркировка и разчертаване на места за паркиране и в кварталите. По този начин ще се оптимизира паркирането там, а не както сега три автомобила да спират на места за пет. Калина Широкова пък предложи да се изгради локално платно пред ОУ “Патриарх Евтимий”, което да се ползва от родителите, каращи и вземащи децата си от училище с автомобили. “Сутрин и следобед около училището става задръстване. Това създава опасност от инциденти. Практиката за локалните платна край училищата е практика в много от европейските държави”, обясни Широкова. Около посочените предложения се обединиха и другите двама съветници Борис Китанов и Методи Петров.
Беше коментирано също и заложеното, но все още неизпълнено инвестиционно намерение за създаване на обществен паркинг в района на Старото военно, който би облекчил значително проблемът с паркирането по улиците в центъра на града.
Предложенията на шестимата тепърва трябва да бъдат съгласувани с експерти, тъй като има някои въпроси, които трябва да бъдат уточнени. Един от тях е как ще бъдат разпределени предлаганите 200 места за преференциално паркиране за живеещите измежду няколкото хиляди нуждаещи се от такива. Трябва да се прецизира и проблемът с местата за инвалидите. Според Стилян Найденов с оглед на специфичното им положение инвалидите трябва да имат опция за период от 1 час да могат да спират на всички места. След като предложенията бъдат консултирани със специалисти, трябва да минат през обществено обсъждане. Едва след това с взетите под внимание предложения на гражданите трябва да се изготви проект, който да бъде внесен в общинската администрация, а оттам да бъде подложен на разглеждане и одобрение от Общинския съвет.
Иван ГЕОРГИЕВ